Miasteczko Myśli „Włączaj. Nie wykluczaj” – premiera raportu o wykluczeniu społeczno-cyfrowym

16 listopada 2021

Dotyczy firmy: Orange Polska,

Co powoduje, że część społeczeństwa nie korzysta z nowych technologii? Czym jest wykluczenie społeczno-cyfrowe? Jakie grupy społeczne są na nie najbardziej narażone? Odpowiedzi na te pytania spróbują znaleźć  goście najbliższej edycji Miasteczka Myśli „Włączaj. Nie wykluczaj”. Transmisja 17 listopada o godz. 10.00 na profilu Facebook Fundacji Orange.

W trakcie wydarzenia swoją premierę będzie miał raport pt. „Wykluczenie społeczno-cyfrowe w Polsce”. Włączenie społeczno-cyfrowe to ważna część strategii społecznej odpowiedzialności Orange Polska. Aby lepiej zrozumieć, jak budować to „włączenie”, Orange postanowił bliżej przyjrzeć się problemowi wykluczenia cyfrowego. Podczas Miasteczka Myśli „Włączaj. Nie wykluczaj” Konrad Ciesiołkiewicz prezes Fundacji Orange przedstawi najważniejsze wnioski raportu „Wykluczenie społeczno-cyfrowe w Polsce”, który został przygotowany przez Fundację Stocznia z inicjatywy Fundacji Orange i Orange Polska.

,,Jakie są powody wykluczenia? Czy jest to brak motywacji i umiejętności czy barier finansowych? Na jakie aspekty poza samym dostępem do technologii trzeba zwrócić uwagę, żeby mu zapobiegać? To pytania, które zadawaliśmy sobie, przygotowując ten raport. Szukaliśmy na nie odpowiedzi, by jako operator społecznie zaangażowany najlepiej móc odpowiadać na problemy” – powiedział Konrad Ciesiołkiewicz.

W raporcie nie zabraknie informacji o tym, w jaki sposób można wykorzystać wiedzę na temat wykluczenia społeczno–cyfrowego w programach społecznych. Indeks Wykluczenia Lokalnego, który został opracowany w oparciu o 30 wskaźników społecznych, edukacyjnych oraz cyfrowych, pokazał, że ponad 20% gmin w Polsce jest szczególnie zagrożonych wykluczeniem. Placówki z tych obszarów zyskują dodatkowe szanse w programach edukacyjnych Fundacji Orange. Oprócz prezentacji raportu tradycyjnie Miasteczko Myśli zaprasza na kilka intrygujących rozmów i dyskusji.

W rozmowie „Wizjonerzy” posłuchać będzie można dr Konrada Maja z Centrum Innowacji społecznych i Technologicznych „HumanTech” USWPS oraz Marzenę Rudnicką prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej. Do rozmowy „Zawodowcy” zaproszono Majkę Lipiak, prezes  Fundacji Leżę i Pracuję oraz Nauczycielkę Jutr@ Joannę Mikusek – Przystajko, która wspólnie z uczniami wykorzystuje roboty do nauki etyki. Obie rozmowy poprowadzi Renata Kim. Gośćmi rozmowy „Człowiek w roli głównej” będą Katarzyna i Jacenty Dędek, autorzy projektu „Portret prowincji”. Oprócz fotografii jest to również opowieść o życiu w konkretnym czasie i miejscu mieszkańców 421 małych miast i miasteczek. Rozmowę poprowadzi Weronika Wawrzkowicz. Podczas Miasteczka Myśli wystąpi Julien Ducarroz, prezes Orange Polska. Gościem będzie także Katarzyna Blachowicz zastępca Dyrektora Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

Transmisja 17 listopada o godzinie 10.00 na Facebooku >>

Źródło: mat. pras.