Fundacja Artystyczna Podróż Hestii zaprasza dorosłych i dzieci na cykl „spotkań ze sztuką” online

6 kwietnia 2020

Dotyczy firmy: ERGO Hestia,

W tej wyjątkowej dla nas wszystkich sytuacji, przyłączając się do ogólnopolskiej akcji #zostanwdomu, Fundacja APH i ERGO Hestia zapraszają dorosłych i ich dzieci na cykl „spotkań ze sztuką” online.

Sztuka wyzwala wiele emocji, działa na nas bardzo intensywnie i powoduje, że potrafimy zapomnieć o naszych problemach i zmartwieniach. Nie ma jednego sposobu na takie katharsis, bo każdy z nas dostrzega inne wartości w muzyce, w malarstwie czy w literaturze. Każdy z nas inaczej podchodzi do jednego dzieła i każdy czuje coś odmiennego. Jednak tym oczyszczeniem jest z pewnością odzyskanie siły i energii do działania, pozbycie się złych myśli i rozświetlenie własnego umysłu. Dzięki sztuce odrywamy się od naszej rzeczywistości i zagłębiamy się w świat, który pokazuje nam artysta. Przeżywamy, cieszymy się, smucimy, ale te wszystkie emocje dają nam po chwili spokój i ulgę. Wystarczy oderwać się na chwilę od tego, co dzieje się dookoła nas i pozwolić czyjejś historii zawładnąć naszym umysłem. Po takiej krótszej lub dłuższej sesji poczujemy się lepiej. Będziemy mieli lżejsze myśli, szersze spojrzenie na świat i lepszą umiejętność radzenia sobie z problemami.

Fundacja APH i ERGO Hestia zapraszają do udziału w jednym z proponowanych cykli wykładów online:

I. W CZASIE DESZCZU DZIECI SIĘ NUDZĄ

Spotkania dla dzieci w wieku 6-9 lat i ich rodziców poprowadzi Ewa Szachowska: piątki godz. 18.00, czas trwania 20 minut, najbliższe spotkanie 9 kwietnia.

„W czasie deszczu dzieci się nudzą”- śpiewała Barbara Kraftówna w Kabarecie Starszych Panów. Organizatorzy proponują aktywne spędzenie czasu z dzieckiem i zapraszamy do uczestnictwa w cyklu krótkich, 20 minutowych spotkań ze sztuką. Przygotowali, sprawdzony w starszych grupach przedszkolnych i młodszych szkolnych, autorski program edukacyjny „Jak artyści widzą świat?”. W każdym z odcinków prezentowany jest inny temat z historii sztuki, którą potraktowano z humorem, jak zabawę na spostrzegawczość ze szczyptą wiedzy.

  • P jak pogoda 09.04 (czwartek)
  • P jak praca 17.04
  • S jak sen 24.04
  • Z jak zwierzęta 30.04 (czwartek)

II SZTUKA OD KUCHNI

Wykłady poprowadzi poprowadzą Maja Wolniewska i Anna Palacz-Brzezińska: soboty godz. 11.00, czas trwania 45 minut, najbliższe spotkanie 18 kwietnia.

Zamknięci w domach przypomnimy sobie o wartości wspólnego gotowania podczas cyklu wykładów o wielkich artystach oraz ich przepisach kulinarnych. Zaglądamy do domu Fridy Kahlo, Salvadora Dali, Georgii O’Keeffe, Marcela Duchampa, Louise Bourgeois i Eda Ruscha, aby poznać ich autorskie przepisy na:

  • Czekoladowo-orzechowe brownie Georgii O’Keeffe 18.04 – Maja Wolniewska
  • Tatar Marcela Duchampa 25.04 – Anna Palacz-Brzezińska
  • Francuską sałatkę z ogórków według Louise Bourgeois 02.05 – Maja Wolniewska
  • Omlet kaktusowy Eda Ruscha 09.05- Anna Palacz-Brzezińska

III IMPRESJONIZM – ŚWIATŁO W NASZYCH SERCACH

Wykłady poprowadzi Magdalena Kąkolewska: soboty godz. 17.00, czas trwania 60 minut, pierwsze spotkanie odbyło się 4 kwietnia.

1. Eugène Boudin 04.04
„Studia Boudin’a, robione szybko i wiernie oddające to, co najbardziej niestałe i niepochwytne w formie i kolorze – fale i chmury – mają zawsze na marginesie zapisaną datę, godzinę i wiatr (…). Zasłoniwszy ręką jego zapis, odgadnie Pan porę roku, czas i wiatr (…). I wreszcie te chmury o fantastycznych i świetlistych kształtach, te chaotyczne ciemności, ogromy zieleni i różowości zawieszone jedna na drugich (…), firmamenty z czarnego albo fioletowego aksamitu, zmiętego, zwiniętego, rozdartego, horyzonty żałobne albo ociekające roztopionym metalem, wszystkie te głębie, wszystkie wspaniałości uderzały mi do głowy jak mocny napój albo opium.”

2. Claude Monet 18.04
„Jestem twardy, pracuję uparcie nad szeregiem różnych efektów, ale o tej porze roku słońce zachodzi tak szybko, że nie da się tego znieść … im dalej się znajduję, tym bardziej widzę, że trzeba wykonać wiele pracy, aby oddać to, czego szukam: natychmiastowość, … Coraz bardziej odczuwam obsesję na punkcie potrzeby oddawania tego, czego doświadczam i modlę się, że pozostanie mi jeszcze kilka dobrych lat, ponieważ myślę, że mogę zrobić postęp w tym kierunku …”

3. Paul Gauguin 25.04
„Jestem wielkim artystą i wiem o tym; dlatego, że tak jest – zniosłem wiele cierpień. Moje centrum artystyczne znajduje się w mózgu, a nie gdzie indziej. Jestem silny, ponieważ nigdy nikt nie sprowadził mnie z drogi, którą obrałem i pozostałem wierny temu, co jest we mnie.”

4. Paul Cézanne 02.05
„Jakikolwiek by był nasz temperament lub potęga w obliczu natury, trzeba dać obraz tego, co widzimy, zapominając o wszystkim, co pojawiło się przed nami.”

5. Vincent van Gogh 09.05
„Obowiązkiem malarza jest całkowicie pogrążyć się w przyrodzie, przelać w swoje dzieło całą inteligencję i wszystkie swoje uczucia, aby stało się ono zrozumiałe dla innych.”

IV PODRÓŻE ZE SZTUKĄ

Wykłady poprowadzi Maja Wolniewska i Anna Palacz: niedziele godz. 11.00, czas trwania ok. 45 minut, pierwsze spotkanie odbyło się 5 kwietnia.

1. Harmonia i japońska sztuka umiaru 05.04
Sztuka Azji od lat uwodzi swoją prostotą i pięknem. Dlaczego? Co sprawia, że prosty design tak bardzo podoba się odbiorcom? Wspólnie odkryjemy znaczenie „wa” – harmonii, która pomoże uporządkować panujący w naszym życiu (i biurku) bałagan.

2. Polska sztuka ilustracji 03.05

3. Sztuka XYZ (powtórzenie) 10.05

4. Harmonia i japońska sztuka umiaru 17.05

5. Polska sztuka plakatu 07.06

V. ART BRANDING

Wykłady poprowadzi Magdalena Kąkolewska i Maja Wolniewska: niedziele godz. 11.00, czas trwania 45-60 minut, pierwsze spotkanie 19 kwietnia.

Postaramy się odpowiedzieć na pytanie dlaczego firmy kochają sztukę?
1. Art Branding – definicje, pojęcia i najlepsze światowe przykłady (19.04 i 24.05)
2. Raporty Roczne ERGO Hestii – idea, założenia, znaczenia (26.04 i 31.05)

VI. WIELKANOC ZE SZTUKĄ

Wykłady specjalne poprowadzi Magdalena Kąkolewska i Anna Palacz: sobota i poniedziałek wielkanocny godz. 17.00.

1. Jaja Fabergé – najdroższe pisanki na kuli ziemskiej (11.04)
Jaja Fabergé, a właściwie cesarskie prezenty wielkanocne w formie jajek to najsłynniejsze i najcenniejsze skarby sztuki złotniczej na świecie. Każde z nich jest dziś warte fortunę.

2. Od Ostatniej Wieczerzy do Zmartwychwstania: Wielkanoc w sztuce (13.04)
Wielkanoc to szczególnie uroczysty i ważny moment dla chrześcijan, ale odniesienia związane z tym świętem oraz jego symbolika w naszej kulturze wykraczają poza sferę czysto religijną. Dlaczego w pierwszych wiekach chrześcijaństwa Kościół zakazywał jedzenia jajek w okresie świąt? Jakiego koloru szatę nosił w malarstwie Judasz i dlaczego? Co stało się ze słynnym Barankiem mistycznym z „Ołtarza gandawskiego”? Skąd wzięły się przedstawienia Jezusa z Marią znane jako piety? Ile symboli przeniknęło do chrześcijaństwa z wierzeń pogańskich? Na te i inne pytania prowadzące odpowiedzą podczas wykładu.

Zgłoszenia i szczegóły tutaj >>

Źródło: mat. pras.