lis 20 2020

9. Forum Inicjowania Rozwoju

Lokalizacja: On-line,

Patronat Forum Odpowiedzialnego Biznesu
Patronat medialny portalu odpowiedzialnybiznes.pl

Pandemia, wyzwania środowiskowe, ruchy społeczne, walka o równość i godność człowieka to tematy, które zostaną poruszone podczas  9. Forum Inicjowania Rozwoju – spotkania biznesu, samorządu i organizacji pozarządowych. Do dyskusji zostali zaproszeni : dr hab. Adam Bodnar – RPO VII kadencji, Kamil Wyszkowski – prezes UN GLOBAL COMPACT NETWORK POLAND, Piotr Voelkel – założyciel Grupy Kapitałowej VOX i SWPS oraz Ewa Sowińska – partner ESO Audit, członek Rady Programowej Open Eyes Economy. Konferencja online odbędzie się 24 listopada w godz: 9.15 – 14.00. Wydarzenie zostało objęte patronatem merytorycznym Forum Odpowiedzialnego Biznesu oraz patronatem medialnym portalu Odpowiedzialnybiznes.pl. 

Hasłem przewodnim spotkania będzie pytanie „JAK? Być i działać razem” w czasie kryzysu społeczno-ekonomicznego. Co robić i jak, by rzeczywiście odpowiadać na aktualne problemy społeczne w myśl znanej sentencji „myśl globalnie, działaj lokalnie”. Aby, niezależnie od trudności występujących “tu i teraz”, nie zapominać o wyzwaniach globalnych, gdyż to one, w sytuacji zaniedbania, bardzo szybko wracają  z jeszcze większymi konsekwencjami.

„Zależy nam, byśmy, w tym roku w nowej formule – online, spotkali się z otwartością na siebie nawzajem, podzielili wdrażanymi już rozwiązaniami, które mogą nas przybliżać do realizacji określonych celów agendy ONZ 2030, a także wzajemnie się zainspirowali. Od lat, Forum podkreśla znaczenie partnerstwa, w tym tego międzysektorowego. W tych czasach idea partnerstwa nabiera nowego znaczenia. Świata nie zmienimy w pojedynkę – niezależnie czy działamy na rzecz lokalnej społeczności, czy też niwelowania globalnych problemów. Uwzględniając warunki w jakich funkcjonujemy już od długiego czasu, przygotowaliśmy więc w tym roku formułę, która ma pomóc nam, w dogodnym dla nas czasie, przed komputerem, pomyśleć o systemie naczyń połączonych, jakie tworzą między sobą natura, człowiek, ale też budowane przez człowieka organizacje i instytucje. Dlatego też podczas tegorocznego forum będziemy omawiać na przykładach dobrych praktyk realizacji celów zrównoważonego rozwoju: 3 czyli „dobre zdrowie i jakość życia”, 8 – „wzrost gospodarczy i godna praca”, 10 – „mniej nierówności”, 11 – „zrównoważone miasta i społeczności” oraz 13 – „działania w dziedzinie klimatu”. Oczywistym celem, dla nas jako organizatorów i partnerów, jest cel 17 – „partnerstwa na rzecz celów”. Stanowi on klamrę spinającą całą tematykę konferencji i jest równocześnie zgodny z misją idei tego spotkania oraz samej fundacji. Bez takich partnerów jak np. Polpharma, LPP, Farm Frites Poland, SCALAC czy PeRspective CSR wiemy, że to nie byłoby możliwe na taką skalę” – mówi Monika Hinc – prezeska Fundacji Inicjowania Rozwoju UP Foundation, koordynatorka tego przedsięwzięcia.

Wreszcie w części dotyczącej organizacji uczestnicy forum będą mogli posłuchać i porozmawiać o projektowaniu rozwiązań uwzględniających ograniczone zasoby. Ostatnie miesiące pokazują, że nie tylko należy nauczyć się działać w ograniczeniach, lecz także otworzyć na ciągłe eksperymentowanie. Przykłady dobrych praktyk z całego świata z tego zakresu przedstawi Agnieszka Mróz – właścicielka firmy Servicesandbox. Czas pandemii jest trudny dla nas wszystkich jako społeczeństwa. Każdy z nas mierzy się obecnie z wyzwaniem “chodź na Zooma”. O tym właśnie JAK? sklejać ludzi w czasach „chodź na Zooma” i idei managementu 3.0 opowie Piotr Medyński z firmy ISOLUTION. Komunikacja to coś więcej niż dostarczenie zespołom narzędzi typu Zoom, Teams, Slack, więc bardzo zasadnym, wydaje się, poszukiwanie odpowiedzi na pytania jak w czasach pracy zdalnej budować relacje między ludźmi, jak budować kulturę doceniania, która jest najtańszym motywatorem, jak zaangażować społeczność we wspólne działania CSR, jak szukać równowagi między pracą a życiem prywatnym, ograniczając liczbę spotkań, jak zadbać o ludzi wykorzystując koncepcję Happiness Index i jak dbać o wykorzystanie potencjału ludzi dzięki macierzy kompetencji. Pokazane praktyki można wykorzystać w firmach, organizacjach NGO, szkołach, a nawet w życiu rodzinnym. Nie zabraknie też części dotyczącej tak aktualnego tematu, jakim jest różnorodność.

„Realizując założenia celu 10 – mniej nierówności, na bazie doświadczeń Think Tanku Diversity Hub przyjrzymy się temu, jak w dzisiejszym świecie wprowadzać w życie temat Diversity&Inclusion. Porozmawiamy o tym jak przeciwdziałać wykluczeniu ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność czy pochodzenie. Zastanowimy się także jak skutecznie wdrażać plany działań w tej sferze w organizacjach.” – mówi Patrycja Zbytniewska – członkini Rady Programowej Forum Inicjowania Rozwoju, koordynator ds. projektów społecznych LPP, partnera wspierającego konferencji i jednego ze strategicznych fundacji.

O dobrym biznesie w trudnych czasach opowie Rafał Mikołajczyk z Benefit Systems na przykładzie międzynarodowego ruchu i certyfikatu B Corporation dla firm starających się być najlepszymi dla świata i traktujących biznes „as the force for good”. Zamykając temat organizacji w czasach pandemicznych, będzie można dowiedzieć się o tym JAK? wspierać biznes w czasie kryzysu gospodarczego i społecznego na podstawie nowo powstałego Pomorskiego Sztabu Kryzysowego Przedsiębiorców. To wszystko to tak naprawdę globalne wyzwania realizowane w odsłonach lokalnych, a przybliżających do realizacji celów zrównoważonego rozwoju agendy ONZ 2030.

„Unikatowość tegorocznego spotkania wynikać będzie ze specyfiki dyskusji, w której mieszać się będą, nie bez kozery, wyzwania globalne wyrażone w nawiązaniach do Agendy 2030 dla biznesu i 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju, ale jednocześnie powiązane z nimi ściśle wyzwania lokalne, w tym w szczególności te dotykające ostatnich miesięcy i dni. To spotkanie ma być odpowiedzią i inspiracją JAK? Być i działać razem, bo bez współdziałania w tych najważniejszych obszarach systemowych nie ma szansy, by zrealizować postawione cele i normalnie żyć” – mówi Aleksandra Wołodko – członkini Rady Programowej, właścicielka PeRspective CSR i współorganizator tego wydarzenia. 

***

Fundacja Inicjowania Rozwoju UP Foundation od 9 lat włącza zagadnienia społecznej odpowiedzialności biznesu, zrównoważonego rozwoju i współpracy międzysektorowej w działania biznesu, instytucji i organizacji pozarządowych na terenie województwa pomorskiego oraz w Polsce. Sieciuje i łączy różne organizacje do wspólnych działań na rzecz rozwiązywania problemów społecznych lokalnych społeczności. Zajmuje się doradztwem i szkoleniami z zakresu CSR (społecznej odpowiedzialności biznesu). Więcej na www.forumrozwoju.org.pl

źródło: mat. pras.