gru 18 2015

Seminarium: Czy Polacy w Wielkiej Brytanii potrzebują związków zawodowych?

Lokalizacja: Polska,

Instytut Spraw Publicznych serdecznie zaprasza na seminarium: Czy Polacy w Wielkiej Brytanii potrzebują związków zawodowych? Prawa pracownicze, udział Polaków w związkach zawodowych w Wielkiej Brytanii oraz współpraca polskich i brytyjskich związków zawodowych: 18 grudnia 2015 r., godz.: 11:00–13:30 Instytut Spraw Publicznych, Szpitalna 5/22, Warszawa

Jak wygląda sytuacja Polaków na brytyjskim rynku pracy? Jaka jest postawa Polskich pracowników wobec dialogu społecznego (głównie w odniesieniu do związków zawodowych) w Wielkiej Brytanii? Czy Polacy chętnie angażują się w działalność związków zawodowych? Na ile rozwinięta jest współpraca między polskimi a brytyjskimi związkami zawodowymi?

Te i inne kwestie zostaną omówione i poddane dyskusji podczas seminarium, które odbędzie się w piątek, 18 grudnia 2015 roku w siedzibie Instytutu Spraw Publicznych przy ul. Szpitalnej 5/22 w Warszawie.

Punktem wyjścia do dyskusji będzie prezentacja najważniejszych wniosków z badań jakościowych ISP na temat praw pracowniczych Polskich pracowników w Wielkiej Brytanii oraz ich udziału w brytyjskich związkach zawodowych. Badanie, przeprowadzone we współpracy z Brytyjskim Instytutem Badań nad Rynkiem Pracy (Labour Research Departament) zakładało zrealizowanie wywiadów z Polakami pracującymi w Wielkiej Brytanii, będącymi członkami związków zawodowych, polskimi pracownikami nie zaangażowanymi w działalność związkową, a także z przedstawicielami związków ze społeczeństwa przyjmującego. Dzięki takiemu podejściu badawczemu możliwa była nie tylko diagnoza aktywności Polaków w dialogu społecznym w Wielkiej Brytanii i świadomości praw pracowniczych, ale także i barier utrudniających włączenie się Polakom w działalność związków zawodowych w Wielkiej Brytanii. Ważnym celem badania było zidentyfikowanie i opis działań, które są obecnie podejmowane przez brytyjskie związki zawodowe w celu zachęcenia i ułatwienia zaangażowania Polskich pracowników w działalność związkową. Mamy nadzieję, że przedstawione wyniki okażą się punktem wyjścia do szerszej dyskusji na temat działań, które mogą zostać podjęte w celu zwiększenia zaangażowania Polaków w dialog społeczny w Wielkiej Brytanii (w szczególności w ruch związków zawodowych) i roli polskich związków zawodowych w informowaniu pracowników o możliwościach udziału w związkach zawodowych w Wielkiej Brytanii. W tym celu omówiona zostanie także kwestia dotychczasowej współpracy między polskimi a brytyjskimi związkami zawodowymi.

Podczas spotkania chcielibyśmy się także odnieść do funkcjonowania związków zawodowych w Polsce i zastanowić się nad tym czy polskie związki zawodowe są otwarte na przyjmowanie pracowników cudzoziemskich i w jaki sposób mogłyby zachęcać pracujących w naszym kraju migrantów do angażowania się w działalność związkową

Jednym z celów projektu, było także opracowanie i publikacja broszury w języku polskim, zachęcającej Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii do aktywnego zaangażowania się w działalność brytyjskich związków zawodowych. Podczas seminarium odbędzie się oficjalna prezentacja broszury.

Serdecznie zapraszamy ekspertów, przedstawicieli środowiska akademickiego, reprezentantów związków zawodowych, członków organizacji pozarządowych oraz wszystkich zainteresowanych tematem do udziału w seminarium!

Program seminarium

10:45 – 11:00  Rejestracja

11:00 – 11:15 Wprowadzenie

Justyna Segeš Frelak (Kierownik Programu Polityki Migracyjnej, Instytut Spraw Publicznych)

11:15 – 12:00 Prezentacja wyników badania

Dominika Potkańska (Program Polityki Migracyjnej, Instytut Spraw Publicznych)

Dominik Owczarek (Program Demokracji i Społeczeństwa Obywatelskiego, Instytut Spraw Publicznych)

12:00 – 12:45 Komentarze

Piotr Płonka (Instytut Allerhanda, były przewodniczący oddziału Migrant Wokrers  GMB w Yorkshire)

Piotr Ostrowski (Dyrektor Wydziału Międzynarodowego, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych)

Kacper Stachowski (Kierownik Działu Rozwoju Związku, NSZZ „Solidarność”)

12:45 – 13.30 Dyskusja

Rejestracja za pośrednictwem formularza online.