lis 06 2014

Międzynarodowa Konferencja CopyCamp 2014 Społeczne aspekty prawa autorskiego

Lokalizacja: Polska,

Patronat medialny portalu odpowiedzialnybiznes.pl

Michał Wiśniewski (Ich Troje) i Novika, Michał Boni i Jakuza (Wielkie Joł), Jan Sowa i Vagla, białoruscy Piraci i brytyjscy bibliotekarze oraz filmowcy, prawniczki, fryzjerzy, polityczki i anarchiści z całego świata spotkają się 6 i 7 listopada w Warszawie na konferencji o wpływie prawa autorskiego na społeczeństwo informacyjne. Konferencja odbywa się 6-7 listopada 2014 r. w Kinie Praha, ul. Jagiellońska 26.

 Czy prawo autorskie służy dziś twórcom czy korporacjom? Co wolno artystce a co użytkowniczce? Czym jest piractwo a czym trolling prawnoautorski? Jak chronić prawa człowieka w środowisku cyfrowym? Czy nauka korzysta czy traci na monopolach intelektualnych? Czy da się zarobić na wolnych licencjach? Jakie są kierunki polityki europejskiej? Co roku ekspertki i eksperci reprezentujący instytucje kultury, nauki, biznes i media, prawnicy, polityczki i aktywiści spotykają się w Warszawie, by porozmawiać o przyszłości prawa regulującego obieg kultury w internecie oraz o jego wpływie na społeczeństwo, naukę, edukację i sztukę. Konferencja CopyCamp organizowana przez Fundację Nowoczesna Polska to wydarzenie wyjątkowe, bo na jednym forum spotykają się reprezentanci wszystkich stron gorącej debaty nad kształtem praw autorskich.

W tym roku jednym z głównych prelegentów konferencji będzie Cory Doctorow, nagradzany pisarz sci-fi, bloger (BoingBoing) i aktywista działający na rzecz wolnego internetu. W swoim wystąpieniu pt. „Informacja nie chce być wolna” opowie o tym czy – i jak – naprawić internet zepsuty przez rządy i korporacje. „Wszystko, co robimy dziś lub będziemy robić jutro w jakiś sposób opiera się na pośrednictwie Sieci, dlatego zmiany, jakie w tej chwili wprowadzimy w jej architekturze, zadecydują o przyszłości naszych dzieci i ich dzieci” – twierdzi Doctorow i ostrzega – „Czas ucieka!”.

Konferencji towarzyszy także polska premiera zbioru tekstów Doctorowa „Kontekst. Eseje o wydajności, kreatywności, rodzicielstwie i polityce w XXI w.” poświęconych życiu w Sieci.

7 listopada o godz. 12.00 w warszawskim Centrum Zarządzania Światem można będzie porozmawiać z autorem na spotkaniu promującym książkę.

Drugim gościem specjalnym konferencji będzie Birgitta Jónsdóttir, islandzka poetka, związana z WikiLeaks i jedna z głównych postaci islandzkiej rewolucji 2012 r. a dziś posłanka do parlamentu, zajmująca się kwestiami związanymi z wolnością informacji, wolnością słowa i prawami człowieka. Podczas konferencji CopyCamp opowie o tym, jak jej zdaniem obecny system praw autorskich pod fałszywym hasłem opieki nad artystami w rzeczywistości jest nadużywany przez 1% najbogatszych po to, by ograniczać prawa człowieka. „Dzielenie się leży w ludzkiej naturze, od dziecka uczymy się przecież, że jest to właściwe, godne postępowanie” – zauważa Jónsdóttir – „dlatego chcę opowiedzieć o tym, jakie rozwiązania prawne powinnyśmy wspierać, by nie kryminalizować dzielenia się dziełami kultury w Sieci”.

W konferencji weźmie udział jeszcze ponad 60 prelegentek/ów. Każda w występujących osób będzie mieć 10 minut na przedstawienie swoich postulatów, projektów lub wyników badań, w ramach jednej z następujących ścieżek tematycznych: Prawo autorskie i sztuka, Ekonomia kultury, Prawo autorskie i edukacja, Technologie i innowacje, Prawo autorskie a prawa człowieka, Przyszłość książki, Prawo autorskie i jego egzekwowanie, Przyszłość prawa autorskiego, O debacie prawnoautorskiej.

Wstęp na konferencję jest bezpłatny, jednak konieczna jest rejestracja poprzez formularz na stronie http://copycamp.pl/info/wez-udzial/. Całość będzie transmitowana na żywo na stronie wydarzenia.

Źródło: informacja prasowa