cze 13 2016

Konferencja: „How much is enough?” – o wartościach w biznesie

Lokalizacja: Polska,

Czy istnieje uniwersalny wskaźnik „dobrego życia”? Czy możliwe jest przestawienie ekonomii ciągłego wzrostu na ekonomię zaspokojenia potrzeb? Czy można mówić o nowym znaczeniu wartości w biznesie? Czy kryzys ekonomiczny wiąże się z kryzysem wartości? Na te między innymi pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy IV konferencji Ekonomia/kultura/wartości, która – pod hasłem „How much is enough?” – odbędzie się 13 czerwca br. na Politechnice Gdańskiej, o godz. 15.

Organizatorami konferencji są: Wydział Zarządzania i Ekonomii oraz MBA Politechniki Gdańskiej, Gdański Klub Biznesu i ESO Audit. Istotnym punktem wydarzenia będzie uroczystość wręczenia dyplomów absolwentom VII edycji programu MBA PG, który jako pierwszy na uczelni technicznej i jeden z zaledwie czterech w Polsce otrzymał międzynarodową akredytację, którą posiada tylko 2 proc. wszystkich studiów Masters In Business Administration.

Zaraz po uroczystości uczestnicy konferencji wysłuchają trzech wykładów znamienitych prelegentów: Edwarda Skidelsky’ego, profesora filozofii Uniwersytetu w Exeter, pt. „Work and Leisure” (wykład będzie tłumaczony na język polski), profesora Jerzego Hausnera, byłego wicepremiera i ministra gospodarki i pracy, związanego z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie, pt. „Firma Idea. Nowe podejście do wartości w biznesie” oraz profesora Paula H. Dembińskiego z Uniwersytetu w Genewie i Fryburgu, pt. „Kryzys ekonomiczny a kryzys wartości”.

Temat przewodni tej edycji konferencji Ekonomia/kultura/wartości „How much is enough?” to tytuł książki napisanej wspólnie przez ojca i syna – Roberta i Edwarda Skidelskich. Inspiracją do jej powstania była prognoza Johna Maynarda Keynesa, zawarta w artykule „Economic Possibilities For Our Grandchildren”, opublikowanego w 1930 roku. Keynes przewidywał w nim, że systematyczne zwiększanie się produktywności kapitalizmu (wynik postępu technologicznego oraz usprawnienia systemu zarządzania produkcją) i spodziewany kilkukrotny wzrost standardu życia w najbliższych stu latach pozwoli zapomnieć po raz pierwszy w historii o koszmarze ciągłej walki o przetrwanie. Być może w 2015 roku uda się zredukować dzień pracy do 15 godzin w tygodniu? Ludzkość stanie wtedy po raz pierwszy przed innym problemem niż ciągła presja ekonomiczna, a mianowicie: jak zagospodarować czas wolny? Na co go poświęcić? Czy nie należałoby, gdy podstawowe potrzeby zostały już zaspokojone, przemyśleć na nowo naszego stosunku do pracy, do pieniędzy? Być może pościg za bogactwem będzie wtedy traktowany jako zachowanie patologiczne?

Książka Skidelskich, uznana przez Wall Street Journal za doskonałe i wzorcowe omówienie klasycznego zagadnienia szczęścia, które równocześnie unika niepotrzebnie hermetycznego żargonu profesjonalnej akademickiej filozofii, jest rozwinięciem zalążkowej idei Keynesa. Jest to zarazem niezwykle udana próba twórczego dialogu między ekonomią (wyłożoną w popularnej formie przez Sir Roberta Skidelsky’ego, profesora ekonomii politycznej i wybitnego znawcę dorobku Keynesa) a filozofią (jego syn Edward Skidelsky jest profesorem filozofii Uniwersytetu w Exeter). Książka ta bierze pod lupę pojęcie szczęścia oraz dobrego życia i analizuje je wieloaspektowo, umieszczając w kontekście klasycznych i nowożytnych debat na ten temat, umiejętnie łącząc rozważania z psychologii moralności, etyki, ekonomii politycznej, teorii cnoty i filozofii politycznej. Czy istnieje uniwersalny i niekontrowersyjny wskaźnik „dobrego życia”? Jak je zmierzyć? Jak znaleźć satysfakcję w ekonomii nadprodukcji pragnień i ciągłego konsumenckiego niespełnienia? Jak przestawić ekonomię z paradygmatu ciągłego wzrostu na ekonomię zaspokojenia potrzeb? Jaki model ekonomii wspierałby ideał dobrego życia i pozwalał zharmonizować wymogi sfery gospodarczej z dobrobytem wspólnoty?

Szczegółowe informacje o programie konferencji i prelegentach znajdą Państwo na stronie:  http://ekonomia-kultura-wartosci.zie.pg.edu.pl/how-much-is-enough