cze 13 2014

Festiwal „Szpitalna Łączy” – 13 i 14 czerwca

Lokalizacja: Polska,

W związku z przypadającą w czerwcu bieżącego roku 25. rocznicą pierwszych po upadku komunizmu wolnych wyborów w Polsce Instytut Spraw Publicznych, Stowarzyszenie Klon/Jawor, Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Polska Akcja Humanitarna, PTPA a także mieszkańcami i zlokalizowanymi przy ul. Szpitalnej kawiarniami i organizuje pierwszy sąsiedzki festiwal pt. „SZPITALNA ŁĄCZY”.  Festiwal  odbędzie się w dniach 13-14 czerwca br. na ulicy Szpitalnej oraz w podwórkach kamienic.  W ramach festiwalu odbędą się warsztaty, debaty, koncerty, wystawy i targowiska. Podwórka zapełnią się ciekawymi ludźmi i muzyką.

Festiwal na ul. Szpitalnej ma być wkładem mieszczących się tu organizacji, firm i lokali usługowych w przypadające obchody 25-lecia wolnych wyborów, z drugiej strony ma służyć sąsiedzkiej integracji oraz budowaniu tożsamości ulicy Szpitalnej wśród warszawiaków. Chcielibyśmy przybliżyć lokalnej społeczności specyfikę tego miejsca, jego różnorodność, historię, a także ludzi, którzy tu pracują, działają i mieszkają.

Na Szpitalnej 5 mieściła się pierwsza siedziba mazowieckiej Solidarności. Ulica  od zawsze była miejscem pełnym działania, a po 1989 skupiła się w niej dodatkowa energia. Ulica zaczęła przyciągać organizacje pozarządowe, które znalazły tu przestrzeń do działania na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Nie ma chyba w Warszawie nikogo, żadnego aktywisty, działacza społecznego, który przynajmniej raz nie zawitałby na Szpitalnej.

Festiwal jest inicjatywą opartą o indywidualne działania poszczególnych partnerów – mieszkańców, organizacji, firm i lokali, których siedziby mieszczą się na.

Nasza inicjatywa spotkała się z dużym poparciem warszawskich instytucji i organizacji. Partnerem festiwalu będzie Dom Spotkań z Historią, ogólnopolski dziennik „Metro”, Radio Tok FM oraz miesięcznik Stolica.

Pobierz Program Festiwalu „Szpitalna Łączy”

Na Szpitalnej mieściła się pierwsza siedziba mazowieckiej Solidarności. W czasie Powstania Warszawskiego na tej ulicy znajdowała się ważna barykada. Przed wojną ta ulica tętniła życiem – tu mieściły się modne kawiarnie i małe zakłady rzemieślnicze. Szpitalną upodobał sobie Jan Parandowski. Widywano tu Sienkiewicza i Iwaszkiewicza. Dziś Szpitalna jest słodka i gorzka – jak czekolada, którą serwują u Wedla. Tu pije się wódkę i zieloną herbatę. Je mule w maśle czosnkowym, kotlety mielone, sajgonki i wegańskie naleśniki.

Na Szpitalnej jest największe w stolicy zagłębie warszawskich organizacji pozarządowych. Obok siebie działają pracownie rzemieślnicze, małe sklepiki, polskie i etniczne knajpki. A ponieważ wiemy, jak wiele zawdzięczamy wolnym wyborom 1989 roku, 13 i 14 czerwca w 25 rocznicę, wyjdziemy ze swoich biur, pracowni, sklepów i barów by wspólnie z warszawiakami uczcić to wydarzenie. W ramach festiwalu odbędą się warsztaty, debaty, koncerty, wystawy i targowiska. Podwórka zapełnią się ciekawymi ludźmi i muzyką.