cze 23 2016

Dyskusja panelowa: Węgiel – surowiec samych superlatywów? Trendy globalne

Lokalizacja: Polska,

Klub Poselski .Nowoczesna oraz Fundacja im. Heinricha Bölla mają zaszczyt zaprosić na dyskusję panelową „Węgiel – surowiec samych superlatywów? Trendy globalne”, która odbędzie się 23 czerwca 2016 w godz. 11:00 – 13:00 w Sejmie RP (sala 118/bud. C, ul. Wiejska 4/6/8 w Warszawie).

Przyczynkiem do spotkania będą tezy zawarte w wydanej przez Fundację im. Heinricha Bölla polskiej edycji „Atlasu węgla”. Zebrany w niej materiał pokazuje wpływ energetyki węglowej na zdrowie, środowisko, politykę, prawa człowieka i rynek pracy w perspektywie globalnej.

Wersja papierowa wydawnictwa będzie dostępna na spotkaniu, z wersją elektroniczną można zapoznać się tutaj (pdf).

Program

11:00 Otwarcie debaty

Monika Rosa, Posłanka na Sejm RP, .Nowoczesna

Małgorzata Kopka, p.o. Dyrektorka Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie

11:05 – 11:20 Prezentacja Atlasu węgla

dr Stefanie Groll, Referentka ds. Ekologii i Zrównoważonego Rozwoju, Fundacja im. Heinricha Bölla w Berlinie

11:20 – 12:20 Panel dyskusyjny: Węgiel dzisiaj i jutro – perspektywa globalna

Monika Rosa, Posłanka na Sejm RP, .Nowoczesna

Paweł Sałek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, Pełnomocnik rządu ds. Polityki Klimatycznej (tbc)

Arne Jungjohann, współautor Atlasu węgla

dr Michał Wilczyński, ekspert ds. paliw i energii, były Główny Geolog Kraju, współautor Atlasu węgla

Tomasz Chmal, ekspert ds. bezpieczeństwa energetycznego i surowcowego państwa, Narodowe Centrum Studiów Strategicznych

12:20 – 13:00 Dyskusja z publicznością

Moderator: Paweł Rabiej, .Nowoczesna

Ze względu na procedury wejścia na teren Sejmu RP prosimy o zgłoszenie udziału mailowo na adres pl-info@pl.boell.org. Spotkanie będzie prowadzone w języku polskim i angielskim z tłumaczeniem symultanicznym.

Tło

Wiosną tego roku Fundacja im. Heinricha Bölla wydała polską edycję Atlasu węgla, publikację pokazującą wpływ energetyki węglowej na zdrowie, środowisko, politykę, prawa człowieka i rynek pracy w perspektywie globalnej. W czasie spotkania w Sejmie zaproszeni autorzy i autorki Atlasu zaprezentują jego główne tezy i wspólnie z przedstawicielami Ministerstwa Środowiska, zaangażowanymi w realizację polityki klimatycznej oraz ekspert(k)ami ds. energetyki podyskutują na temat zysków i strat związanych z użyciem węgla na świecie. Czy w ujęciu globalnym węgiel ustępuje ze sceny i można mówić o trwałym trendzie spadkowym? Czy inwestycje w wydobycie i spalanie węgla da się pogodzić z rozwojem odnawialnych źródeł energii? Jakie są kompleksowe – ekonomiczne, społeczne i środowiskowe – koszty gospodarki opartej na węglu? Jakie zaś mogą być zyski przejścia na gospodarkę niskoemisyjną? Te pytania stanowią punkt wyjścia do dyskusji.

Co sekundę na świecie spala się 253 ton węgla. To kontrowersyjne paliwo zmieniło w ciągu ostatnich ponad stu lat Ziemię i jej populację. Rozwój przemysłu opartego na węglu kamiennym przekształcił struktury społeczne i polityczne, ale także krajobraz i środowisko. Nowe elektrownie węglowe w krajach rozwijających się dają ludziom dostęp do prądu i w tym sensie pomagają zwalczać ubóstwo. Z drugiej jednak strony wydobycie i spalanie tego surowca wiąże się z ogromnymi kosztami ukrytymi, z których najwięcej przypada na państwowe subwencje, szkody ekologiczne i negatywny wpływ na zdrowie i życie populacji. Wydobycie węgla w najbiedniejszych regionach świata wiąże się często z naruszaniem praw człowieka, wyzyskiem i łamaniem praw pracowniczych.

Według ostatnich szacunków, globalne zużycie węgla spadło w ciągu trzech kolejnych kwartałów 2015 roku o 2-4%. Pod koniec marca 2016 w Szkocji wyłączono ostatni blok węglowy, Nowa Zelandia rozstanie się z „czarnym złotem” w najbliższych latach. W Chinach w 2015 roku wykorzystanie tego paliwa kopalnego spadło drugi rok z rzędu; od 2014 roku Chiny i Stany Zjednoczone należą do globalnych liderów inwestycji w OZE. Jednocześnie zaś w Indiach powstaje największa kopalnia węgla w Azji, a kraj ten zamierza podwoić swoją produkcję