The fossil fuel bailout: G20 subsidies for oil, gas and coal exploration

The fossil fuel bailout: G20 subsidies for oil, gas and coal exploration

Kraje G20 rocznie przeznaczają 88 mld dolarów na różnego rodzaju wsparcie dla sektora paliw kopalnych – wynika z raportu przygotowanego przez brytyjski think tank Overseas Development Institute (ODI) we współpracy z amerykańskim Oil Change International.

Think tank, na co dzień zajmujący się problematyką humanitarną oraz problemami rozwoju międzynarodowego, opracował pierwszy tak szczegółowy raport poświęcony problematyce publicznego finansowania sektora paliw kopalnych.

Według autorów raportu łączne nakłady ponoszone corocznie przez kraje G20 na ten cel wynoszą nawet 88 mld dolarów, z czego 49 mld USD to inwestycje realizowane przez państwowe koncerny, 23 mld trafia na rynek w postaci różnego rodzaju subsydiów, a 16 mld dolarów to finansowanie udzielane przez różnego rodzaju instytucje publiczne (banki krajowe oraz międzynarodowe instytucje finansowe).

Autorzy wskazują trzy najważniejsze konsekwencje obecnej sytuacji:

  1. Stratą jest przeznaczanie tak dużych funduszy na surowce, które nie będą mogły zostać wydobyte bez dużego negatywnego wpływu na klimat.
  2. Środki te mogłyby zostać przeznaczone na rozwój energii odnawialnej.
  3. Skupienie się rządów na paliwach kopalnych oddala perspektywę ograniczenia ich wydobycia i emisji CO2 w najbliższym czasie.

Pobierz publikację „The fossil fuel bailout: G20 subsidies for oil, gas and coal exploration”

Źródło: Forbes.pl