Rola społeczności lokalnej w rozwoju gospodarki niskoemisyjnej

Rola społeczności lokalnej w rozwoju gospodarki niskoemisyjnej

Autorzy: Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki

Data i miejsce wydania: Warszawa 2016

Plany Gospodarki Niskoemisyjnej (PGN) gmin będą miały duże znaczenie dla budowy gospodarki niskoemisyjnej i poprawy jakości powietrza w Polsce, od nich bowiem może zależeć powodzenie działań w tym zakresie. Jeśli plany zostaną dobrze przygotowane i będą proponowały ambitne, ale realne cele i zadania, to przyczynią się do redukcji emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń odprowadzanych do powietrza. Co więcej, jeśli w ich opracowanie i realizację będą zaangażowane społeczności lokalne, to mogą (i powinny) skutecznie przyczynić się do rozwoju społeczeństwa oby watelskiego w Polsce.

Bywa jednak tak, że plany sporządzane są przez gminy tylko dlatego, że są potrzebne do ubiegania się o dofinansowanie działań na rzecz redukcji emisji do powietrza, oferowanych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) i Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO). Plany przygotowane w taki sposób mogą mieć ograniczony wpływ na ochronę środowiska i aktywizację społeczeństwa.

Dlatego też Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki (PKEOM), we współpracy z partnerami Fundacją Instytut na rzecz Ekorozwoju (InE) i norweską organizacją Framtiden i våre hender (FIVH – Przyszłość w naszych rękach), postanowił wypracować instrument pozwalający na kontrolę procesu tworzenia i jakości gminnych Planów Gospodarki Niskoemisyjnej przez zainteresowane tym osoby oraz wzmocnienie nadzoru społecznego nad sposobem wdrażania działań niskoemisyjnych.

Rola społeczności lokalnej w rozwoju gospodarki niskoemisyjnej (pdf)

Pliki do pobrania:

Rola_spolecznosci_lokalnej