„Raportowanie danych niefinansowych ESG, a odpowiedzialne inwestowanie. Przewodnik dla spółek i inwestorów”

„Raportowanie danych niefinansowych ESG, a odpowiedzialne inwestowanie. Przewodnik dla spółek i inwestorów”

Autorzy: Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych, Crido Business Consulting oraz GES

Data i miejsce wydania: Warszawa, 2014

Poziom raportowania danych z obszaru społecznego i środowiskowego na polskim rynku kapitałowym, poza nielicznymi wyjątkami, jest bardzo niski. Spółki giełdowe cechują się jedynie dobrym poziomem ujawniania danych z zakresu ładu korporacyjnego – wynika z III edycji projektu edukacyjnego „Analiza ESG spółek w Polsce” organizowanego przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych, Crido Business Consulting oraz GES. W ramach projektu przebadano 897 spółek pod kątem ujawniania danych niefinansowych związanych z kwestiami ochrony środowiska, odpowiedzialności społecznej i ładu korporacyjnego (ESG).

Analizą zostały objęte wszystkie spółki, których akcje w dniu 30 czerwca 2014 roku były notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA, w tym na rynku NewConnect. Badanie zostało przeprowadzone metodą GES Risk Rating, która polega na ocenie systemów zarządzania w zakresie ochrony środowiska, społecznej odpowiedzialności oraz ładu korporacyjnego firm. Analitycy w ocenie spółki brali pod uwagę przede wszystkim raport roczny, raporty CSR, inne oficjalne dokumenty oraz stronę korporacyjną. Dodatkowo, w ramach pozostałych produktów GES: Alert i Global Ethical Standard, monitorowane są wiadomości pochodzące z finansowych, biznesowych i handlowych publikacji, jak również publikacji i stron internetowych organizacji rządowych i pozarządowych, artykułów prasowych, publikacji branżowych oraz dostawców informacji, publikowanych on-line.

Jak wynika z badania spośród 897 spółek notowanych na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych i rynku New Connect:

‣81% spółek praktycznie nie ujawnia żadnych informacji z zakresu ochrony środowiska

‣88% spółek praktycznie nie ujawnia żadnych informacji w obszarze odpowiedzialności społecznej

‣Aż 99,7% spółek dobrze raportuje w obszarze ładu korporacyjnego. Jedynie 0,3% spółek nie ujawnia żadnych informacji w tym obszarze.

Polskie spółki powinny zwrócić uwagę również na wyniki raportu Eurosif European SRI Study 2014, na temat odpowiedzialnych inwestycji. W raporcie czytamy, że wartość aktywów zarządzanych z uwzględnieniem danych niefinansowych wzrosła średniorocznie w ciągu dwóch lat ponad 30%. W tym samym czasie wartość wszystkich profesjonalnie zarządzanych aktywów w Europie rosła w tempie niższym – 10% średniorocznie, co pokazuje wyraźny wzrost zainteresowania tematyką SRI. Tylko wartość jednej ze strategii odpowiedzialnego inwestowania, nazywanej strategią integracji ESG wynosi 5,23 bln EUR. Oznacza to, że analitycy zanim zainwestowali kwotę 5,23 bln EUR, przyjrzeli się, jak spółka radzi sobie w obszarze miejsca pracy, ładu korporacyjnego, przestrzegania zasad etycznych, czy jak zarządza ryzykami środowiskowymi.

Pobierz publikację „Raportowanie danych niefinansowych ESG, a odpowiedzialne inwestowanie. Przewodnik dla spółek i inwestorów”

Źródło: informacja prasowa