Publikacje

Wybrany typ publikacji: Publikacje i badania ESG

Wybrany obszar tematyczny: Zarządzanie różnorodnością

Zobacz wszystkie publikacje

„Przewodnik DEI” 30% Club Poland

Przygotowany przez 30% Club Poland „Przewodnik Diversity, Equity & Inclusion (DEI)” ma pomóc pracodawcom w działaniach z obszaru zarządzania różnorodnością o budowania inkluzywnej kultury organizacyjnej.

Molestowanie seksualne w obszarach kształcenia zawodowego, zatrudnienia i usług

„Wśród osób, które doświadczyły molestowania seksualnego, większość wyraziła wobec niego sprzeciw. W większości przypadków sprzeciw nie przynosi skutku” – takie informacje podaje najnowszy raport Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego pod redakcją pod redakcją prof. Magdaleny Grabowskiej z Polskiej Akademii Nauk. Komentarza eksperckiego do publikacji udzieliła m.in. Marzena Strzelczak, prezeska i dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

United Business for Ukraine

Chcąc poznać skalę pomocy udzielonej po wybuchu wojny w Ukrainie w lutym br. narodowi ukraińskiemu przez biznes działający w Polsce, UN Global Compact Network Poland przeprowadziło badanie przygotowane przez naukowców z Polskiej Akademii Nauk, Kantar Public i Szkoły Głównej Handlowej. Opracowane wyniki posłużyły do stworzenia raportu „United Business for Ukraine”, który 21 września 2022 roku został zaprezentowany w Nowym Jorku. Oto najważniejsze wyniki i wnioski. 

Plan na rzecz równych szans Uniwersytetu Łódzkiego

Celem „Planu na rzecz równych szans” (GEP – Gender Equality Plan) – obejmującego lata 2022-2024 – jest monitorowanie i wspieranie równości na Uniwersytecie Łódzkim, który jest sygnatariuszem Karty Różnorodności od 2018 r. Zgodnie z założeniami projektu Uniwersytet Łódzki dąży do zmniejszenia nierówności we wspólnocie akademickiej, w sposób jednoznaczny i kategoryczny ustosunkowując się do problemu dyskryminacji i wykluczenia we wszelkich jego aspektach.

Kraków: Plan Równości Płci dla Urzędu i Miejskich Jednostek

1 sierpnia br. Prezydent Miasta Krakowa podpisał zarządzenie ws. przyjęcia Planu Równości Płci. Opracowanie, wdrożenie, monitoring i ewaluacja planu równości płci jest wymogiem formalnym dla instytucji publicznych biorących udział w konkursach programu „Horyzont Europa” i jest elementem wcielania w życie Strategii Komisji Europejskiej na rzecz równości płci na lata 2020-2025. Miasto Kraków jest sygnatariuszem Karty Różnorodności od maja 2022 r.

Global Gender Gap Report 2022

Światowe Forum Ekonomiczne opublikowało 13 lipca Global Gender Gap Report 2022. Polska znalazła się na 77. miejscu wśród 146 państw, w tym na pierwszym w zakresie odsetka kobiet objętych opieką zdrowotną.

TRANSformacja. Dobre praktyki włączające w miejscu pracy

Powstał pierwszy w Polsce praktyczny przewodnik dla firm i organizacji pokazujący dobre praktyki, dzięki którym można tworzyć miejsca pracy bezpieczne i przyjazne dla osób transpłciowych, w tym niebinarnych.

Równi w domu – równi w pracy. Przewodnik dla pracodawców i pracujących rodziców

W sierpniu 2022 roku zostanie w Polsce wdrożona dyrektywa unijna work-life balance, która m.in. nada ojcom indywidualne prawo do czteromiesięcznego urlopu rodzicielskiego. Fundacja Share the Care wyszła naprzeciw wyzwaniom pracodawców i pracowników, tworząc przewodnik „Równi w domu – równi w pracy”.

Miejska gościnność. Wielki wzrost, wyzwania i szanse

Dane z 1 kwietnia 2022 informują, że w Polsce przebywa obecnie prawie 3,2 mln Ukrainek i Ukraińców. Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza stworzyło raport o uchodźcach z Ukrainy w największych polskich miastach.

Droga do otwarcia rynku pracy w Polsce dla osób autystycznych

Tylko 2 proc. spośród 400 tysięcy osób w spektrum autyzmu w Polsce pracuje – wynika z raportu „Droga do otwarcia rynku pracy w Polsce dla osób autystycznych”, przygotowanego przez Fundację JiM we współpracy z Polskim Instytutem Ekonomicznym i Forum Odpowiedzialnego Biznesu.  Średni współczynnik aktywności zawodowej w tej grupie jest w Polsce aż pięciokrotnie niższy niż średnio w Unii Europejskiej.  Większa dostępność rynku pracy dla osób autystycznych mogłaby przynieść nie tylko korzyści w postaci większego uczestnictwa tych osób w życiu społecznym, ale oznaczałaby wymierny zysk w postaci dodatkowych 12 mld zł rocznie dla Skarbu Państwa – twierdzą autorzy raportu.

Podcast »

Typ publikacji

Obszar tematyczny