Publikacje

Wybrany obszar tematyczny: Prawa człowieka

Zobacz wszystkie publikacje

Blueprint For Embedding Human Rights in Key Company Functions

The purpose of this blueprint is to provide practical support to: CSR/Sustainability managers in driving…

Otwierając się na różnorodność – dobre praktyki w zatrudnianiu osób LGBT w Polsce

Poradnik porusza zagadnienia sytuacji osób LGBT (lesbijki, geje, osoby biseksualne i transpłciowe), w kontekście miejsca…

Diversity within small and medium-sized enterprises – best practices and approaches for moving ahead

This is a guide for European small and medium-sized enterprise (SMEs) managers wishing to improve…

Linking G4 and the UN Guiding Principles

Dokument Linking G4 and the UN Guiding Principles zwraca uwagę na powiązania między wytycznymi sprawozdawczości GRI G4 oraz podstawowymi pojęciami Wytycznych ONZ dotyczących biznesu i praw człowieka.

Motywacja pracowników oraz korzyści pozapłacowe w pracy

Co motywuje pracowników? Na jakie korzyści pozapłacowe oraz udogodnienia mogą liczyć w swoich miejscach pracy? Zapraszamy do zapoznania się z wynikami badania zrealizowanego przez GazetaPraca.pl i Forum Odpowiedzialnego Biznes.

Ramy sprawozdawczości zgodnej z Wytycznymi ONZ dotyczącymi biznesu i praw człowieka

Ramy sprawozdawczości zgodnej z Wytycznymi ONZ dotyczącymi biznesu i praw człowieka (oryg. UN Guiding Principles…

W pracy jesteśmy tacy sami? Zatrudnianie osób z niepełnosprawnością w Polsce. Raport z badania „Pracodawca na TAK” wraz z rekomendacjami.

Pierwsze na polskim rynku badanie łączące potrzeby pracodawców oraz osób z niepełnosprawnością. Jego celem była identyfikacja i analiza wyzwań, jakie stoją przed osobami niepełnosprawnymi poszukującymi pracy, a także poznanie opinii i postaw pracodawców na temat zatrudniania pracowników z orzeczoną niepełnosprawnością.

Zarządzanie wiekiem skierowane na osoby 50+ Poradnik dla małych i średnich przedsiębiorców i nie tylko

Poradnik dotyczy zarządzania wiekiem, czyli konkretnego aspektu zarządzania pracownikami, który wykorzystuje ich zróżnicowanie wiekowe. Takie działanie dotyczy pracowników w różnym wieku, ale bardzo często obejmuje osoby 50+ z uwagi na ich trudną sytuację na rynku pracy. Z większości przedstawionych w poradniku praktyk zarządzania wiekiem mogą korzystać nie tylko pracownicy 50+, lecz także wszyscy zatrudnieni – bez względu na wiek, jest więc on uniwersalnym narzędziem skierowanym do pracodawców.

Raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2014. Dobre praktyki”

13 edycja raportu zostanie oficjalnie ogłoszona 31 marca 2015 roku w Galerii Sztuki „Zachęta”. W tym dniu uczestnicy wydarzenia dowiedzą się, jaka liczba przykładów działań firm znalazła się raporcie, który z obszarów zgromadził ich najwięcej, a także ile dokładnie firm zgłosiło swoje praktyki. Pozwoli to po raz kolejny stworzyć obraz CSR w Polsce.

Analiza tematyczna „Młodzi na rynku pracy”

Brak chętnych do pracy wydaje się dziś utopijną wizją w sytuacji, gdy praktycznie co piąty młody Polak nie ma możliwości zatrudnienia w kraju. Z prognoz Głównego Urzędu Statystycznego wynika jednak, że już w 2020 roku stanie się to realne. Wykorzystanie potencjału najmłodszych pokoleń pracowników w dużej mierze zależeć będzie od sposobu zarządzania firm. Temu właśnie poświęcona jest najnowsza analiza tematyczna Forum Odpowiedzialnego Biznesu „Młodzi na rynku pracy”.

Podcast »

Typ publikacji

Obszar tematyczny