Publikacje

Wybrany typ publikacji: Publikacje i badania ESG

Wybrany obszar tematyczny: Praktyki z zakresu pracy

Zobacz wszystkie publikacje

Uchodźcy z Ukrainy na polskim rynku pracy: możliwości i przeszkody

Raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego podsumowuje wyniki badania mającego na celu zrozumienie warunków funkcjonowania uchodźców na polskim rynku pracy ze szczególnym uwzględnieniem zjawiska dyskryminacji.

Raport „Przedsiębiorcy 50+”

Eurostat informuje, że w Unii Europejskiej średnio, prawie co piąta osoba aktywna zawodowo powyżej 50. roku życia jest przedsiębiorcą. W Polsce ten odsetek może być nawet wyższy, co dowodzi, że osoby w wieku 50+ stanowią ważny i dynamiczny segment społeczeństwa przedsiębiorczego. Jednak, choć entuzjazm do rozpoczęcia własnej działalności jest silny, przedsiębiorcy 50+ napotykają na liczne wyzwania.

Analiza poglądów obywateli w kwestii zmiany klimatu – wyniki ankiety Europejskiego Banku Inwestycyjnego dotyczącej klimatu za 2022 rok

Dla większości młodych Polaków (76%) wpływ działalności potencjalnego pracodawcy na klimat jest istotnym czynnikiem przy wyborze miejsca pracy. 

Ageizm w Polsce – podsumowanie eksperymentalnego badania terenowego

Polski Instytut Ekonomiczny przeprowadził pierwsze w Polsce badanie eksperymentalne dotyczące zjawiska ageizmu na rynku pracy. Potwierdziło ono obecność dyskryminacji ze względu na wiek kandydata do pracy.

Działania powiatowych urzędów pracy mające na celu upowszechnianie oferty aktywizacyjnej

Jak wynika z nowej publikacji IBS, młode osoby niepracujące i nieuczące się (tzw. NEET) rzadko rejestrują się w urzędach pracy, przez co nie mogą korzystać ze wsparcia tych instytucji.

Jak skutecznie przyciągać nowe talenty? Postaw na wartości

Ukazał się nowy raport Edelmana poświęcony motywacjom stojącym za kształtem relacji na linii pracownicy-pracodawcy. Stwierdzono w nim, że zachętą do dłuższej i bardziej wytężonej pracy przestały być kwestie stricte finansowe. Coraz ważniejszą rolę odgrywają zaś wartości, którymi kieruje się dana firma.

The worker-employer relationship disrupted

Pandemia wystawiła relacje między pracownikami i pracodawcami na ciężką, niespotykaną dotąd próbę. Myśląc o przyszłości, osiąganie sukcesów przez firmy w czasach niepewności będzie wymagało posiadania przemyślanej strategii zatrudnienia, a planowanie pracy stanie się priorytetem dla kadry zarządzającej.

Ku włączającej transformacji rynku pracy. Zbiór dobrych praktyk

Niniejsza broszura z najlepszymi praktykami, przygotowana w ramach międzynarodowego projektu „Upskill 4Future” zawiera kilka studiów przypadków inicjatyw podjętych przez firmy. Jej celem jest pokazanie konkretnych przykładów historii sukcesu w zakresie podnoszenia kwalifikacji pracowników. Poprzez aktywne przekształcanie swojego miejsca pracy i kompetencji swoich pracowników, firmy odniosą znaczące korzyści względem swojej działalności i przyczynią się do poprawy sytuacji społecznej.

Upskilling Hopes & Fears 2021

Myśląc o pracy w przyszłości 37% pracowników w Polsce jest pozytywnie nastawiona do zmian – są podekscytowani nowymi możliwościami (21%) albo przynajmniej pewni, że odniosą sukces (16%). Jednocześnie 40% obawia się tego, co przyniosą kolejne lata. Na świecie grupa optymistów, którzy widzą przyszłość rynku pracy w jasnych barwach, jest znacznie większa (50%), choć nadal co trzeci respondent wyraża zaniepokojenie.

Organizacja pracy w czasie pandemii. Wyzwania dla HR w 2021

Co czeka HR w 2021 roku? Według ekspertów/ek EY będą to przede wszystkim praca hybrydowa, mierzenie efektywności, weryfikacja polityki wynagrodzeń i świadczeń pozapłacowych.

Podcast »

Typ publikacji

Obszar tematyczny