Kim jesteśmy
Współpraca
Promocja
Baza wiedzy
Program Partnerstwa
Katastrofy naturalne lub wywołane przez człowieka (44%), zanieczyszczenie powietrza (25%), zanikanie gatunków roślin i zwierząt (15%) to, w opinii respondentów badania świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski dot. zmian klimatu, najczęstsze zagrożenia, które mogą mieć miejsce w ich okolicy na skutek zmian klimatu. Badanie zostało przeprowadzone w listopadzie 2020 r. dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Tylko niewielka część przedsiębiorstw – około 30% – dostarcza wystarczająco szczegółowych informacji na temat swojej polityki i ryzyk klimatycznych, które pozwalają zrozumieć ich rozwój, pozycję, wyniki i wpływ na środowisko.
Jak zauważają autorzy/ki raportu Investhink, czynniki środowiskowe odgrywają coraz większą rolę przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Głównym katalizatorem rosnącego znaczenia tych czynników są zmiany klimatyczne, które powodują, że zarówno kraje, jak i globalni zarządzający dostrzegają konieczność przekierowania większej części zasobów finansowych w stronę czystych technologii i spółek odpowiedzialnych środowiskowo.
Podręcznik „Klimatyczne ABC. Interdyscyplinarne podstawy współczesnej wiedzy o zmianie klimatu” powstał inicjatywy naukowców pracujących na Uniwersytecie Warszawskim i związanych z zespołem „UW dla Klimatu”.
Nowy raport Światowej Rady Biznesu na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju (WBCSD) ma na celu ułatwienie procesów związanych z inwestowaniem w rozwiązania oparte na przyrodzie poprzez przybliżenie zakresu i definicji naturalnych rozwiązań klimatycznych oraz rozwiązań opartych na naturze.
W 2019 r. całkowita emisja gazów cieplarnianych osiągnęła rekordowy poziom, wynoszący 59,1 gigaton równoważnika CO2.
Thinktank WiseEuropa opracował policy brief: „Zielona Odbudowa. Od kryzysu do realnej zmiany”, zawierający rekomendacje m.in. dla twórców Krajowego Planu Odbudowy. Tak by otrzymane pieniądze z unijnego Instrumentu Odbudowy i Zwiększania Odporności, zostały zainwestowane w projekty, które będą odpowiadały na technologiczne, zdrowotne i klimatyczne wyzwania XXI w. A same reformy prowadziły do systemowego wzmocnienia krajowej gospodarki. Nie tylko do realizacji krótkookresowych celów ekonomicznych w okresie po pandemii COVID-19.
Raport Global Biodiversity Outlook 5 (GBO-5), opublikowany przez Konwencję ONZ o różnorodności biologicznej (CBD), zawiera globalne podsumowanie postępów w osiąganiu celów różnorodności biologicznej, tzw celów Aichi, ustalonych w 2010 r. Opiera się na szeregu wskaźników, badaniach i ocenach (w szczególności na Globalnej ocenie w zakresie różnorodności biologicznej i usług ekosystemowych IPBES ), a także na raportach krajowych dotyczących postępów wdrażania konwencji.
Globalna populacja ssaków, ptaków, płazów, gadów i ryb zmniejszyła się średnio o dwie trzecie w ciągu mniej niż pół wieku – wynika z raportu WWF Living Planet Report 2020. Wpływ na to w dużej mierze ma degradacja środowiska, która przyczynia się także do pojawienia się chorób odzwierzęcych, takich jak COVID-19.
Celem przewodnika jest wsparcie szerokich grup interesariuszy korzystających z danych pozyskanych w wyniku ujawniania przez organizacje informacji finansowych związanych z oddziaływaniem na klimat wg wytycznych TCDF.
Ta strona używa ciasteczek oraz zewnętrznych skryptów dla lepszego dostosowania treści do użytkownika. Korzystając z serwisu lub klikając „Zaakceptuj” akceptujesz naszą Politykę Prywatności dotyczącą przetwarzania danych osobowych i domyślne ustawienia skryptów na stronie.
Ustawienia i Polityka Prywatności
Ta strona używa ciasteczek oraz zewnętrznych skryptów dla lepszego dostosowania treści do użytkownika.
Po lewej znajdziesz informacje o tym, jakie ciasteczka i skrypty są używane, oraz jaki wpływ mają na twoją wizytę na stronie.
W naszej Polityce Prywatności znajdziesz opis tego w jaki sposób zarządzamy danymi osobowymi.
Polityka Prywatności
UWAGA: Te ustawienia mają zastosowanie jedynie w przeglądarce i na urządzeniu, którego teraz używasz.
Analityka Google
Dzięki Analityce Google zbieramy dane na temat lokalizacji urządzenia, odwiedzanych przez ciebie stron i twoim zachowaniu w serwisie.
Facebook Pixel
Facebook Pixel służy do sledzenia ciebie i twojej aktywności na stronie w celu targetowania do ciebie naszych reklam i kampani w portalu Facebook.