Kim jesteśmy
Współpraca
Promocja
Baza wiedzy
Program Partnerstwa
Autorzy: Agata Gruszecka-Tieśluk
Autorka: Agata Gruszecka-Tieśluk
Jeśli chcemy rzeczywiście przyczynić się do zmiany na lepsze, musimy wyznaczać sobie ambitne cele – powiedział Christan Hicke z Deutshe Bahn na konferencji w Montreaux latem 2013 roku. Jego słowa doskonale obrazują najnowszy program podejmowany przez Światową Radę na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju (World Business Council for Sustainable Develompent – WBCSD), skupiającą liderów biznesu z całego świata. W tym tygodniu na posiedzeniu Rady WBCSD w Istambule ogłoszony został bowiem program „Action 2020”, czyli cytując za Peterem Bakkerem, Prezydentem WBCSD, „globalny plan dla działań biznesu w kierunku zrównoważonego rozwoju” .
„Action 2020” nawiązuje bezpośrednio do dokumentu „Vision 2050: The new agenda for business”. To opublikowany w 2009 roku raport będący optymistycznym scenariuszem pokazującym, jak może wyglądać przyszłość, jeśli firmy na całym świecie wezmą odpowiedzialność za zrównoważony rozwój naszej planety. Przyszłość ta jawi się nader kolorowo – 9 miliardów ludzi żyje w zdrowiu i dobrobycie, ma dach nad głową, dostęp do edukacji. Według tej wizji w roku 2050 społeczeństwo żyje w sposób zrównoważony, w poszanowaniu bioróżnorodności, nie szkodząc klimatowi i ekosystemowi. Od czasu opublikowania tego raportu minęły 4 lata, które zaowocowały krajowymi interpretacjami tego dokumentu – takimi jak między innymi „Wizja 2050: wizja zrównoważonego rozwoju dla polskiego biznesu” .
Przyszedł jednak czas, aby te pięknie brzmiące słowa przełożyć na konkretne działania. Podwaliną do tych działań ma być współpraca z grupą 70 naukowców z całego świata, którzy, jak podkreśla profesor Gail Whiteman z WBSCD, „wysyłają serię listów w butelce, aby obudzić biznes do poszukiwania ekonomicznych, środowiskowych i społecznych rozwiązań urzeczywistniających Wizję 2050”. Na podstawie ów listów, powstał właśnie program „Action 2020”, w ramach którego zidentyfikowanych zostało 9 kluczowych obszarów oraz celów do osiągnięcia do roku 2020. Uzupełnione one zostały o kluczowe rozwiązania biznesowe, a w przyszłości planowane jest również wypracowanie narzędzi do mierzenia realnego wpływu podejmowanych działań przez firmy.
9 obszarów priorytetowych – 9 wyzwań – niezliczone rozwiązania biznesowe
(1) Pozwoliłam sobie na własne tłumaczenie tych obszarów, ponieważ na chwilę obecną nie ma jeszcze polskich oficjalnych tłumaczeń.
(2) Osoby zainteresowane bardziej szczegółowymi opisami zidentyfikowanych obszarów w ramach „Action 2020” oraz celów odsyłam do strony WBCSD, na której umieszczone są liczne materiały informacyjne, min. infografiki oraz filmy.
Niewątpliwym atutem programu jest fakt, że w tworzenie Akcji zaangażowani zostali nie tylko naukowcy, ale także liderzy biznesowi z największych firm świata. Ich zadaniem jest z jednej strony uwiarygodnienie proponowanych rozwiązań poprzez wskazywanie praktyk płynących ze swoich doświadczeń biznesowych, a z drugiej strony zainspirowanie szefów innych firm do pójścia w ich ślady. Aktualnie zbierane są kolejne pomysły na działania, które mogłyby stanowić inspirację i być replikowane w różnych kontekstach społecznych i geograficznych. „Action 2020” docelowo zakłada bowiem wypracowanie takich rozwiązań, które wspierane przez rządy i władze publiczne, przyniosą konkretne korzyści całej społeczności świata.
Kolejne dokumenty, kolejne deklaracje – i co dalej?
Mimo obietnic, że plan „Action 2020” ma urzeczywistnić „Vision 2050”, trzeba przyznać, że zaproponowane przez WBCSD rozwinięcie tych 9 obszarów na cele oraz rozwiązania biznesowe, niestety nadal wygląda dosyć enigmatycznie. Być może taki jest właśnie ich cel. Być może wskazanie kluczowych obszarów dla zrównoważonego rozwoju ma skłonić sektor prywatny do pogłębionej refleksji i wzięcia odpowiedzialności za to, co się dzieje na świecie. Określenie konkretnych i mierzalnych celów do osiągnięcia w krótszej perspektywie (już nie do roku 2050, ale do 2020) ma zaś prowadzić do przełożenia ich na bardziej konkretne zadania, których mógłby się podjąć biznes.
Wszystko to jednak na chwilę obecną musi pozostać na etapie dywagacji i pytań bez odpowiedzi. Mam tylko nadzieję, że za kolejnym dokumentem, kolejnymi deklaracjami pójdą w ślad konkretne działania rzeczywiście wspierające równowagę naturalną planety i poprawiające jakość życia 9 miliardów zamieszkujących ją osób.
Film o projekcie.
Strona projektu.
O Autorce:
Pracuje w FOB od marca 2013 roku. Interesuje się problematyką jakości życia, zrównoważonego rozwoju i lokalności, w tym partycypacji obywatelskiej oraz współpracy środowiska biznesowego z trzecim sektorem. Zainteresowania te rozwija w przygotowywanej obecnie pracy doktorskiej pisanej pod kierunkiem dr hab. Urszuli Jareckiej na temat międzynarodowego ruchu kulturowego Slow, promującego sprzeciw się wobec „tyranii chwili” oraz przyspieszenia tempa życia.
Nauczycielka akademicka (wykłada w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie) i doświadczona koordynatorka projektów społecznych, która wierzy w potęgę łączenia wiedzy z praktyką społeczną. Jako badaczka i ewaluatorka projektów społecznych współpracowała z różnymi środowiskami, w tym z organizacjami pozarządowymi (min. Fundacją Wspólna Droga, Fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej, Stowarzyszeniem Mierz Wysoko, Stowarzyszeniem Miasta w Internecie) i instytucjami badawczymi (min. Pracownią Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”). Ma również duże doświadczenie w pracy jako trenerka – prowadzi szkolenia między innymi z zarządzania projektami, współpracy grupowej, komunikacji międzykulturowej.
Prywatnie – niepoprawna optymistka, kochająca to, co w życiu najlepsze, czyli dobrych ludzi, smaczne jedzenie, dalekie rejsy i koty. Lubi słuchać.
Trwają zgłoszenia do #ListkiCSR. Aby wziać udział w zestawieniu, należy wypełnić ankietę online opracowaną na podstawie #ISO26000. Dziękujemy @Polityka_pl za ponownie zaproszenie do współtworzenia inicjatywy w roli partnera merytorycznego 🤝 👉 http://odpowiedzialnybiznes.pl/aktualno%C5%9Bci/ruszyly-zgloszenia-do-x-edycji-listkow-csr-tygodnika-polityka/ #CSRwPL
Raport wdrażania deklaracji społecznej odpowiedzialności uczelni, jako narzędzie do samooceny. Transmisja na kanale @SGHWarsaw 10:00-13:30 zapraszamy #CSRwPL #PlanRozwojuPL #SDG http://gov.pl/fundusze-regiony/grupa-robocza-ds-spolecznej-odpowiedzialnosci-uczelni
Z okazji #DzieńKobiet prawie 300 naszych koleżanek i kolegów ze wszystkich firm grupy @IPFplc na swiecie bierze udział w pierwszej konferencji #IPFPowerOfWomen. Dla kobiet IPF, o kobietach IPF i z udziałem (nie tylko!) kobiet IPF 💪♀️ #womensday #womenatwork #womenempowerment
Ta strona używa ciasteczek oraz zewnętrznych skryptów dla lepszego dostosowania treści do użytkownika. Korzystając z serwisu lub klikając „Zaakceptuj” akceptujesz naszą Politykę Prywatności dotyczącą przetwarzania danych osobowych i domyślne ustawienia skryptów na stronie.
Ustawienia i Polityka Prywatności
Ta strona używa ciasteczek oraz zewnętrznych skryptów dla lepszego dostosowania treści do użytkownika.
Po lewej znajdziesz informacje o tym, jakie ciasteczka i skrypty są używane, oraz jaki wpływ mają na twoją wizytę na stronie.
W naszej Polityce Prywatności znajdziesz opis tego w jaki sposób zarządzamy danymi osobowymi.
Polityka Prywatności
UWAGA: Te ustawienia mają zastosowanie jedynie w przeglądarce i na urządzeniu, którego teraz używasz.
Analityka Google
Dzięki Analityce Google zbieramy dane na temat lokalizacji urządzenia, odwiedzanych przez ciebie stron i twoim zachowaniu w serwisie.
Facebook Pixel
Facebook Pixel służy do sledzenia ciebie i twojej aktywności na stronie w celu targetowania do ciebie naszych reklam i kampani w portalu Facebook.