Grupa VELUX

Historia firmy VELUX zaczęła się 75 lat temu od wizji jednego człowieka – Villuma Kann Rasmussena, inżyniera i wynalazcy okna do poddaszy. W 1965 roku sformułował on założenia Firmy Modelowej, rozumianej przez niego jako przedsiębiorstwo odpowiedzialne społecznie, które nie tylko dostarcza produkty użyteczne dla otoczenia, ale także traktuje swoich klientów, dostawców, pracowników i udziałowców lepiej niż większość innych korporacji. Efektem tej wizji jest prospołeczny model biznesowy – właścicielami firmy w 90% są fundacje, zaś w 10% rodzina założyciela. Do dziś to mocny fundament, na którym opiera się działalność firmy VELUX.

veluxNa świecie Grupa VELUX posiada obecnie swoje fabryki w 9 krajach, a przedstawicielstwa handlowe w blisko 40, w sumie zatrudnia 9,5 tys. osób. W Polsce, Grupa VELUX i spółki siostrzane są największym producentem i eksporterem okien w Polsce, a ich poziom obrotów wynosi ponad 1,5 mld zł. Co stanowi blisko ¼ udziału polskiego eksportu okien. W czterech fabrykach zlokalizowanych w Gnieźnie (dwie fabryki), Namysłowie i Wędkowach koło Tczewa zatrudnionych jest 3500 osób. Grupa VELUX cały czas się rozwija i inwestuje w nowe technologie, dbając jednocześnie o najwyższe standardy jakości, bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska. W ciągu ostatnich trzech lat przeznaczyła ponad 500 mln zł na modernizację polskich fabryk i dostosowanie ich do produkcji Nowej Generacji okien VELUX. Są one bardziej energooszczędne, dostarczają więcej światła i zapewniają większy komfort użytkowania. Oferta firmy VELUX obejmuje również szeroki asortyment świetlików i okien do płaskiego dachu, a także również różnego rodzaju rolety wewnętrzne i zewnętrzne, żaluzje, produkty izolacyjne oraz systemy zdalnego sterowania.

Od wielu lat firma angażuje się w życie społeczności lokalnych oraz wspiera działalności organizacji społecznych w Polsce m.in. poprzez dotacje przyznawane przez niezależnie działające Fundacje VELUX, będące większościowym udziałowcem Grupy. W sumie od 2003 roku przekazały one 27 grantów o łącznej wartości 85 mln zł na realizację inicjatyw związanych z ochroną socjalną oraz niwelowaniem różnic społecznych wśród dzieci i młodzieży zagrożonej wykluczeniem z powodu choroby, ubóstwa, sytuacji rodzinnej lub niepełnosprawności. Odpowiadając na potrzebę rozwiązań, które nie tylko będą optymalizowały wydajność energetyczną budynków, ale również uwzględnią zdrowie i samopoczucie ludzi, firma VELUX aktywnie promuje energooszczędne i zrównoważone budownictwo.