Produkcja energii własnej

Metryka praktyki

Firma: Wodociągi Miasta Krakowa,
Branża: Woda i kanalizacja,
Obszar tematyczny: Środowisko
Kategoria: Odnawialne źródła energii
Dokument źródłowy: Raport 2021

Cele Zrównoważonego Rozwoju

Praktyka realizuje cele:
- Cel 12 - Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja
- Cel 7 - Czysta i dostępna energia

Zrównoważony rozwój przedsiębiorstwa to także maksymalizacja produkcji własnej energii. Wodociągi Miasta Krakowa realizują to działanie poprzez:

  • Kogenerację – główny sposób pozyskiwania w zakładach oczyszczania ścieków Płaszów i Kujawy energii elektrycznej i ciepła
  • Fotowoltaikę – stacja na terenie oczyszczalni ścieków Płaszów
  • Turbinę na tranzycie wody uzdatnionej z Dobczyc do Krakowa – urządzenie pokrywa zapotrzebowanie na energię zużywaną do pompowania wody do zakładu Raba Turbiny gazowe na terenie oczyszczalni ścieków Płaszów – wykorzystywane do produkcji energii z metanu, który powstaje podczas fermentacji osadów ściekowych
  • Turbinę na odpływie ścieków z oczyszczalni – wykorzystuje potencjał ścieków oczyszczonych. Pozwala na odzysk energii zużytej na pompowanie ścieków.

Efektywność poszczególnych rozwiązań:

  • Kogeneracja – Wygenerowana energia elektryczna pokrywa 50% zapotrzebowania ZOŚ Kujawy i 20% ZOŚ Płaszów oraz od 70% do 100% zapotrzebowania na energię cieplną zakładów.
  • Fotowoltaika – łączna produkcja pokrywa zapotrzebowanie na energię dla całego zaplecza administracyjnego i socjalnego oczyszczalni.
  • Turbina na tranzycie wody uzdatnionej – Odzyskuje ona ok. 20% energii zużytej na pompowanie wody do procesu uzdatniania.
  • Turbiny gazowe – Roczna ilość energii wyprodukowanej w ten sposób pokrywa w całości zapotrzebowanie węzła odwadniania osadów ściekowych.
  • Turbina na odpływie ścieków oczyszczonych – Pozwala na odzysk ok. 10% energii zużytej na pompowanie ścieków.

Całość produkcji własnej energii za 2021 wyniosła 5 090 MWh Wytarzanie własnej energii elektrycznej i cieplnej pozwala na zaspokojenie zaspokajać potrzeb obiektów oczyszczalni, co w przypadku energii cieplnej przekłada się na redukcję rachunków za ogrzewanie oczyszczalni o 100%. Produkcja takiej ilości energii pozwala na obniżenie kosztów funkcjonowania systemu wodociągowo-kanalizacyjnego oraz znacząco wpływa na ograniczenie emisji CO2.

https://wodociagi.krakow.pl/o-firmie/dla-srodowiska/odnawialne-zrodla-energii.html