Natalia de Barbaro – 5 odkryć z czasu pandemii [podcast] #MiesiącRóżnorodności

13 maja 2020

O 5 odkryciach czasu pandemii, które być może pozwolą nam lepiej zrozumieć siebie i lepiej żyć mówi w ramach #MiesiącRóżnorodności Natalia de Barbaro – psycholożka, trenerka. Prowadzi autorskie warsztaty rozwojowe dla kobiet „Własny Pokój” oraz szkolenia z komunikacji i współpracy dla firmy House of Skills. Czytaj więcej o Miesiącu Różnorodności, który trwa przez cały maj w mediach Karty Różnorodności.

https://soundcloud.com/user-985269917/natalia-de-barbaro-5-odkryc-z-czasu-pandemii

***

Transkrypcja

Marzena Strzelczak:
Dziś w ramach ogólnopolskiego miesiąca różnorodności zapraszamy serdecznie do słuchania refleksji Natalii De Barbaro, psycholożki, trenerki prowadzącej autorskie warsztaty rozwojowe dla kobiet własny pokój oraz szkolenia z komunikacji i współpracy dla firmy House of Skills. Refleksje Natalii De Barbaro dotyczą pięciu odkryć czasu pandemii, które być może pozwolą nam lepiej zrozumieć siebie i lepiej żyć.

Natalia de Barbaro:
W czasie pandemii mogło się okazać, czy mogliśmy odkryć w naszym życiu, w naszej codzienności, takich 5 rzeczy, wcześniej być może nie dość dla nas wyraźnych.

Pierwsza z nich jest taka, że nie chcemy spędzać całego swojego czasu z naszymi najbliższymi. To, o czym w tych naszych gonitwach przedpandemiczny wydaliśmy się marzyć, żeby siedzieć w domu, żeby być w domu, dla wielu z nas okazuje się, że w nadmiarze nie jest aż tak smakowite. To, o czym pisała Esther Perel, terapeutka amerykańska, że każdy z nas ma takie dwie podstawowe potrzeby. To znaczy potrzeby przynależności, domu, miejsca, w którym jesteśmy u siebie, ale ma też drugą potrzebę, to znaczy potrzebę podróży, nowości, przemieszczania się, tego co nieznane. To właśnie odkrywamy w te dni. Jedna i druga potrzeba jest dla nas prawdziwa i potrzebują być w równowadze.

Druga rzecz, którą mogliśmy odkryć, to jest to, że potrzebujemy granic, a raczej ponieważ te granice już mamy, to potrzebujemy wyraźnego zaznaczenia tych granic. To znaczy że człowiek, który jest obok mnie, powinien wiedzieć gdzie przebiega ta moja granica. Jeżeli na przykład wchodzi mi na głowę i nie mam własnej przestrzeni w moim domu, no to to będzie mnie frustrowało. To jest coś, co jest szczególnie prawdziwe dla kobiet, które bardzo często w przestrzeni domowej funkcjonują po prostu w przestrzeni wspólnej. To znaczy wydaje się, że jak kobieta mieszka w domu, no to jej naturalną przestrzenią jest jadalnia, kuchnia, salon. Natomiast wiele kobiet mówi wtedy o takiej frustracji wynikającej z braku własnego konta czy własnego kawałka podłogi. I to może być też taki czas, żeby ten własny kawałek podłogi wynegocjować. To rozgraniczenie przestrzeni twojej i mojej jest potrzebne, ale potrzebne jest też rozgraniczenie ról. To znaczy warto i mogliśmy to odkryć, że warto rozdzielić rolę rodzica od roli osoby, która się zajmuje domem, od roli profesjonalistki, która siedzi przy biurku i przegląda lub przygotowuje prezentację. I to jest też coś takiego, co mogliśmy szczególnie wyraźnie teraz zobaczyć. To druga rzecz.

Trzecia jest taka, że pandemia stała się okazją do spotkania z różnymi naszymi stanami wewnętrznymi. Uczuciami, z którymi być może nie mieliśmy tak wyraźnego kontaktu. Być może te uczucia jakoś zagłuszaliśmy w sobie na co dzień. Właśnie tą naszą gonitwą, do której teraz nie bardzo mamy okazję. Tak więc dla wielu z nas to się okazało czas na spotkanie z wewnętrznym napięciem, lękiem, złością, z tymi stanami, które wydawało nam się wcześniej wynikają z tego, co jest na zewnątrz. A tymczasem wystarczy siąść w pokoju na 10 minut i się nie ruszać, żeby zobaczyć że to wszystko jest w środku. No i stajemy na takim rozdrożu czy ja mam z tymi uczuciami pobyć, czy mam znaleźć nowe, teraz dostępne sposoby, żeby je zagłuszać. Czyli na przykład jest zaklikać. Oczywiście pobycie z tymi uczuciami to jest coś, co nam będzie bardziej służyło.

Czwarta rzecz, która się mogła teraz okazać, to jest to, że nasza codzienność się składa z wielu wygód, z wielu takich elementów, które wydają się jej nieodzowna częścią. Zastanawiamy się czy tym tygodniu idziemy do greka czy do włocha, czy idziemy się spotkać z tymi, czy z tamtymi przyjaciółmi. A tymczasem te rzeczy nagle zostały nam jakby odebrane i dzięki temu też mogliśmy zobaczyć za czym wtedy tęsknimy, kiedy tego nie ma. Ja na przykład bardzo tęsknię za widokiem obcych twarzy, co nie wydawało mi się w ogóle jakąś istotną częścią mojej codzienność. No ale okazuje się, że za tym właśnie tęsknię.

Piąta rzecz, którą możemy odkryć w tej chwili, to jest to, że nasza codzienność była przepełniona rzeczami, których tak naprawdę nie potrzebujemy. Czy my potrzebujemy tyle czasu spędzać w galerii handlowej, czy potrzebujemy za każdym razem jechać na to spotkanie służbowe. Wiele rzeczy może się okazać po prostu nie naszych. To wszystko się może okazać pod warunkiem, że będziemy w kontakcie ze sobą, w kontakcie ze swoimi uczuciami, ze swoimi wewnętrznymi stanami. Że będziemy też przyjmowali w trakcie tego, co się dzieje, taką pozycję czułego obserwatora i siebie i świata wokół. Że postaramy się po prostu jakoś przeczekać, przetrwać, wytrzymać, zatkać uszu, zatkać nosa, zamknąć oczy i poczekać, aż sprawy wrócą do normy. Tylko że uda nam się zobaczyć ten czas jako coś nowego, coś otwartego, coś, z czego możemy wyjść bliżej siebie, bliżej jakiejś swojej wewnętrznej prawdy. No i to jest coś, czego wszystkim i sobie życzę.

***

W trakcie Miesiąca Różnorodności przez cały maj na stronie KartaRoznorodnosci.pl oraz Facebooku Karty Różnorodności udostępniane są eksperckie materiały – podcasty, wystąpienia i artykuły. Miesiąc Różnorodności to inicjatywa adresowana do przedstawicieli/ek biznesu, administracji, organizacji pozarządowych i nauki, którzy chcą wymienić się doświadczeniami, dobrymi praktykami i inspiracjami do dalszego działania.

Czytaj więcej o Miesiącu Różnorodności >>

Organizator Miesiąca Różnorodności: Forum Odpowiedzialnego Biznesu w ramach Karty Różnorodności

Partner Miesiąca Różnorodności: Henkel Polska

Opiekun Karty Różnorodności: Orange Polska

Patroni Miesiąca Różnorodności: Rzecznik Praw Obywatelskich, Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych

Patroni medialni Miesiąca Różnorodności: POLITYKA, Forsal.pl, PRoto, IMM, Rynekpracy.org, Ekonomiaspoleczna.pl, CR Navigator, ngo.pl

Hasztag: #MiesiącRóżnorodności