5 lat Karty Różnorodności

5 lat temu, w roku 2012, Forum Odpowiedzialnego Biznesu zainaugurowało w Polsce projekt Karta Różnorodności, którego ideą jest wspieranie zarządzania różnorodnością i przeciwdziałanie dyskryminacji w miejscu pracy. Dzisiaj z okazji jubileuszu projektu, w który zaangażowane jest już ponad 160 podmiotów z całej Polski, rusza kampania, której celem jest przypomnienie jego historii i idei. Jednym z elementów obchodów roku jubileuszowego jest ustanowienie kategorii „Różnorodność” w drugiej edycji nagrody FOB „Ludzie, którzy zmieniają biznes”.

– Ponad 5 lat temu, podczas spotkania firm z kapitałem francuskim, padło pytanie czy w Polsce istnieje Karta Różnorodności i czy Forum Odpowiedzialnego Biznesu byłoby zainteresowane, żeby koordynować taki projekt. Wtedy nie byliśmy pewni, czy polski biznes jest dojrzały do tego, aby rozmawiać o kwestiach różnorodności. Jednak teraz, po 5 latach i podpisaniu Karty przez 163 firmy, urzędy, uczelnie, instytucje państwowe i organizacje pozarządowe, wiemy, że zaangażowanie w Kartę Różnorodności było słuszną decyzją, a projekt jest potrzebny i bardzo ceniony na polskim rynku. powiedziała Mirella Panek – Owsiańska, prezeska Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Obchody jubileuszu

Od 14 lutego do IV Ogólnopolskiego Dnia Różnorodności, co wtorek publikowane będą materiały związane z historią i obszarami zainteresowania Karty Różnorodności. Przypomnimy dotychczasowe inicjatywy oraz początki Karty oraz ludzi i firmy, którzy przyczynili do rozwoju idei zarządzania różnorodnością w Polsce.

23 maja

O zarządzaniu różnorodnością w firmie Carrefour opowiada Aleksandra Szłamas Senior Menedżer Dział Wizerunku Pracodawcy Carrefour Polska.

16 maja

Do tej pory Kartę Różnorodności podpisały w Polsce dwa Urzędy Miasta. Jednym z nich jest Urząd Miasta Poznania. O tym co się dzieje w urzędzie i jakie działania są prowadzone na rzecz uwrażliwienia mieszkańców Poznania na tematy różnorodności opowiada Prezydent Jacek Jaśkowiak.

 

9 maja

Z okazji kolejnego urodzinowego wtorku o korzyściach płynących z wprowadzania zarządzania różnorodnością w miejscu pracy i przyjęcia Karty Różnorodności, opowiada Paweł Konieczny, Dyrektor HR L’Oréal Polska, firmy, która jako jedna z pierwszych w Polsce podpisała Kartę.

 

2 maja

Zanim w Polsce ruszyły działania związane z projektem Karta Różnorodności, musiał powstać jej tekst, nad którym pracowali m.in. przedstawiciele organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką równościową, przeciwdziałaniem dyskryminacji. Jedną z tych organizacji było Stowarzyszenie PRO HUMANUM, którego prezeska dr Jolanta Lange, trochę z nami powspominała przy okazji jubileuszu 5 lecia Karty.

25 kwietnia

Firma Deloitte, jako jedna z pierwszych w Polsce dołączyła do grona sygnatariuszy Karty Różnorodności, ponieważ temat zarządzania różnorodnością ma dla niej znaczenie strategiczne. O działaniach firmy w tym zakresie, szczególnie w zakresie wspierania rozwoju kobiet, opowiada Iwona Georgijew, partner w Deloitte, Liderka programu różnorodności i klubu kobiet SheXO w Europie Środkowo – Wschodniej.

18 kwietnia

Kulminacją tegorocznych, piątych urodzin Karty Różnorodności, będzie IV Ogólnopolski Dzień Różnorodności (24 maja), poświęcony przede wszystkim tematyce zarządzania wiekiem w miejscu pracy.
Właśnie m.in.o działaniach z tego zakresu, realizowanych przez Totalizator Sportowy, opowiedziała nam rzeczniczka prasowa firmy Aida Bella.

11 kwietnia

Kompania Piwowarska była w gronie pierwszych 14 organizacji, które podpisały polską Kartę Różnorodności. O działaniach firmy na rzecz różnorodności w miejscu pracy, ze szczególnym uwzględnieniem działań na rzecz wspierania rozwoju kobiet opowiada Agnieszka Żmuda-Kleśta Talent Management Director, Kompania Piwowarska.

4 kwietnia

Urząd Miejski w Słupsku jest pierwszym urzędem miejskim w Polsce, który przyjął Kartę Różnorodności. Z okazji 5. urodzin naszego projektu zaprosiliśmy Prezydenta Miasta Roberta Biedronia do opowiedzenia o działaniach urzędu na rzecz różnorodności i przeciwdziałania dyskryminacji w miejscu pracy.

28 marca

Na pytanie dlaczego zarządzanie różnorodnością, tworzenie otwartego i włączającego miejsca pracy się opłaca wg. Provident Polska odpowiada Małgorzata Skibińska, Dyrektor Departamentu Personalnego Provident Polska S.A.

21 marca

Sylwia Maśluk – Chief Talent & Culture Officer Orbis Group
Grupa Orbis jest jednym z pierwszych sygnatariuszy Karty Różnorodności, którzy podpisali deklarację 14 lutego 2012 roku.

14 marca

Dominika Bettman – CFO Siemens Sp. z o. o.

7 marca

Krzysztof Śmiszek – Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego

PTPA brało udział w pracach nad tekstem polskiej Karty Różnorodności i współpracuje z Forum Odpowiedzialnego Biznesu w działaniach w ramach projektu.

28 lutego

Natalia Szulc – Communications Manager Poland & Baltics Unilever Poland Sp z o. o.

Firma Unilever Polska jest jednym z pierwszych 14 sygnatariuszy polskiej Karty Różnorodności, którzy przystąpili do projektu 14 lutego 2012 roku.

21 lutego

Jacek Kowalski – Członek Zarządu ds. Zasobów Ludzkich Orange Polska.

Firma Orange Polska jest jednym z inicjatorów powstania polskiej odsłony Karty Różnorodności, jednym z pierwszych sygnatariuszy i opiekunem projektu od początku jego działania w Polsce.

14 lutego

Mirella Panek – Owsiańska – Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Z okazji 5 urodzin Karty Różnorodności swoje wyrazy poparcia dla projektu przesłali także:

Szabolcs Shmidt – Komisja Europejska

dr Adam Bodnar – Rzecznik Praw Obywatelskich, Patron Honorowy Projektu

Opiekunem projektu Karta Różnorodności jest firma Orange. Projekt objął honorowym patronatem Rzecznik Praw Obywatelskich. Patronat medialny nad projektem objął dziennik „Rzeczpospolita” i tygodnik „Polityka”.