Tydzień Zdrowia

Metryka praktyki

Firma: ArcelorMittal Poland,
Branża: Przemysł ciężki,
Obszar tematyczny: Praktyki z zakresu pracy
Kategoria: Zdrowie pracowników
Dokument źródłowy: Raport 2018

Cele Zrównoważonego Rozwoju

Praktyka realizuje cele:
- Cel 3 - Dobre zdrowie i jakość życia

Statystyka dot. urazów wynikających z ergonomii pracy, statystyka dot. stanu zdrowia załogi, konieczność stałego podnoszenia świadomości pracowników i kierownictwa w zakresie profilaktyki zdrowotnej to wyzwania jakie stoją przed firmą. ArcelorMittal Poland stawia bezpieczeństwo i zdrowie swoich pracowników na pierwszym miejscu, stąd szereg działań które podejmuje w tym obszarze.

Tydzień Zdrowia to coroczne wydarzenie ukierunkowane na diagnostykę pracowników oraz promowanie aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania. Pracownikom oferowane są różne badania przesiewowe a ich rodzaj jest uzależniony od zaleceń ośrodków medycyny pracy, analiz stanu zdrowia załogi oraz sygnałów z poszczególnych zakładów. Wachlarz badań w edycji 2018 obejmował testy diagnostyczne rekomendowane dla palaczy, osób z nadwagą lub otyłych, w profilaktyce chorób układu krążenia w tym: badania kardiologiczne, ogólnego stanu zdrowia i funkcjonowania narządów wewnętrznych czy badania na obecność wirusów zapalenia wątroby typu B i C. Dla pracowników i ich rodzin oferowane są szczepienia przeciw grypie.

Dodatkowe atrakcje to: Bieg Hutnika i Akademia Sportu (otwarte również dla społeczności lokalnych), turniej tenisa ziemnego, szkolenia z pierwszej pomocy, warsztaty z psychologiem w zakresie redukcji stresu, warsztaty z dietetykiem w zakresie profilaktyki chorób XXI wieku i walki z otyłością i nadwagą

Efektywność praktyki mierzona jest poprzez stały monitoring stanu zdrowia pracowników przy współpracy z ośrodkami medycyny pracy, ankiety przeprowadzane wśród pracowników oraz monitoring liczby osób uczestniczących w obchodach Tygodnia Zdrowia.W 2018 roku w różnych działaniach w ramach Tygodnia Zdrowia wzięło udział 5382 uczestników.

Korzyścią z wdrożenia praktyki jest spadek liczby wypadków związanych z ergonomią pracy, wzrost świadomości i zaangażowania pracowników w aspekty zdrowotne.

W ramach rozwoju praktyki planowana jest modyfikacja programu w kierunku zagrożeń występujących na poszczególnych stanowiskach pracy, praktycznych szkoleń, ćwiczeń, rozwiązywania problemów na terenie hal produkcyjnych.