Rekonstrukcja historycznego fortepianu marki Buchholtz

Metryka praktyki

Firma: PKN Orlen,
Branża: Energetyka, Surowce i paliwa,
Obszar tematyczny: Zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnej
Kategoria: Kultura i sztuka
Dokument źródłowy: Raport 2018

Cele Zrównoważonego Rozwoju

Praktyka realizuje cele:
- Cel 11 - Zrównoważone miasta i społeczności

PKN ORLEN sfinansował rekonstrukcję zabytkowego fortepianu marki Buchholtz, na którym grał Fryderyk Chopin. Jest to ostatni warszawski instrument Chopina, który za sprawą słynnego wieszcza Cypriana Kamila Norwida stał się symbolem kultury polskiej („Fortepian Szopena”).

Zachowało się zaledwie kilka fortepianów Buchholtza z XIX w. Niedawno fortepian Buchholtza został odkryty w Krzemieńcu na Ukrainie. Na tej podstawie wybudowana została kopia fortepianu z przeznaczeniem do zbiorów Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. Zrekonstruowany instrument wzbogacił kolekcję stworzonego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina „instrumentarium”, umożliwiającego wykonywanie dzieł Chopina, a także jego mistrzów i twórców mu współczesnych, w oryginalnym brzmieniu. Instrument będzie wykorzystywany do działalności koncertowej i nagraniowej przez młodych artystów oraz gwiazdy muzyki klasycznej oraz będzie eksponowany podczas najważniejszych wydarzeń muzycznych w kraju i za granicą.

Premiera instrumentu odbyła się w marcu 2018 r. w czasie specjalnej Gali w Teatrze Wielkim. Koncert był wydarzeniem przywołującym pierwszy wielki publiczny występ młodego Chopina w Teatrze Narodowym przy placu Krasińskich, który miał miejsce 188 lat temu. Wyjątkowe brzmienie kopii fortepianu melomani mogli usłyszeć podczas I edycji „Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych” we wrześniu 2018 z okazji Święta Niepodległości. W 2018 fortepian Buchholtz był jeszcze wykorzystany podczas Festiwalu Chopin i jego Europa. Był prezentowany podczas zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i średnich. Zorganizowano również szkolenie dla nauczycieli szkół muzycznych „Fortepiany historyczne”. Fortepian był wykorzystany także podczas VI Międzynarodowych Kursów Mistrzowskich w Radziejowicach.