Innowacje racjonalizatorskie i usprawniające w PGE GiEK

Metryka praktyki

Firma: PGE Polska Grupa Energetyczna,
Branża: Energetyka,
Obszar tematyczny: Praktyki z zakresu pracy
Kategoria: Partycypacja pracownicza
Dokument źródłowy: Raport 2018

Cele Zrównoważonego Rozwoju

Praktyka realizuje cele:
- Cel 17 - Partnerstwo na rzecz celów
- Cel 9 - Innowacyjność, przemysł, infrastruktura

PGE GiEK opracowała zasady dotyczące funkcjonowania obszaru innowacji, za które uważa się nowe lub istotnie ulepszone rozwiązania, zgłaszane przez pracowników, określone przez spółkę jako innowacja racjonalizatorska lub usprawniająca, niewynikająca z zakresu obowiązków służbowych. Zasady te obowiązują na podstawie procedury, która stosowana jest we wszystkich obszarach funkcjonowania. Reguluje ona oraz wzmacnia zaangażowanie pracowników w obszarze wdrażania w spółce innowacji.

Pracownicy PGE są zachęcani do zgłaszania nowych rozwiązań w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Są one opiniowane pod kątem merytorycznym, a następnie rozpatrywane i oceniane na podstawie zebranych opinii, raportu z badań oraz przewidywanych efektów ekonomicznych. Ostateczną decyzję w sprawie wdrożenia danego rozwiązania wydaje wiceprezes zarządu/dyrektor oddziału, którego dane rozwiązanie dotyczy. Innowacją racjonalizatorską jest rozwiązanie na skalę spółki. Zawiera opis pozwalający na zrozumienie istoty rzeczy oraz element twórczy. Jednocześnie wprowadza korzystne zmiany do stosowania w spółce, a także przynosi korzyści ekonomiczne oraz poprawę jakości procesów technologicznych.

Innowacją usprawniającą jest zaś rozwiązanie w skali oddziału lub centrali, przynoszące korzyści w postaci poprawy organizacji stanowisk pracy, BHP, jakości wyrobów, procesów lub inne niebędące innowacją racjonalizatorską, wynalazkiem, wzorem użytkowym, przemysłowym lub topografią układu scalonego.

Efektywność tej praktyki mierzy się na podstawie innowacji i projektów racjonalizatorskich zgłaszanych w danym roku, z uwzględnieniem ilości wdrożonych rozwiązań. W 2018 roku w ramach spółki zgłoszonych zostało 100 innowacji pracowniczych, z czego wdrożono 55.

Praktyka ta przynosi wymierne korzyści przedsiębiorstwu zarówno pod względem doskonalenia technologicznego, jak i efektów ekonomicznych. Pozwala również na wdrażanie nowych, efektywnych rozwiązań wypracowanych przez pracowników spółki, którzy najlepiej znają procesy zachodzące w przedsiębiorstwie. Jednocześnie wpływa motywująco na pracowników, którzy mają możliwość osiągnięcia wymiernych korzyści za wypracowane rozwiązania.