Bezpieczeństwo Pracy

Metryka praktyki

Firma: Fiat Chrysler Automobiles,
Branża: Motoryzacja,
Obszar tematyczny: Praktyki z zakresu pracy
Kategoria: Bezpieczeństwo w miejscu pracy
Dokument źródłowy: Raport 2018

Cele Zrównoważonego Rozwoju

Praktyka realizuje cele:
- Cel 8 - Wzrost gospodarczy i godna praca

Nadrzędnym celem spółki w zakresie bezpieczeństwa pracy jest realizacja inicjatyw i działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zaangażowanie pracowników w zapobieganie zagrożeniom, w tym również poprzez kształtowanie wśród nich odpowiednich postaw i zachowań na tym polu.

Realizowane są inwestycje i działania umacniające wśród pracowników i personelu firm działających na terenie przedsiębiorstwa kulturę bezpiecznej pracy z równoczesnym poszanowaniem środowiska naturalnego.

W zarządzaniu bezpieczeństwem pracy, wykorzystując metody i narzędzia Filaru Safety World Class Manufacturing, Spółka propaguje wśród swoich pracowników proaktywne postawy, ukierunkowane na codzienną poprawę warunków na stanowiskach pracy, gdzie szczególną rolę odgrywa powołana w połowie 2013 r. funkcja Kapitana Bezpieczeństwa oraz uruchomiony w 2016r. system dynamicznej oceny ryzyk elementarnych w każdym zespole technologicznym. W roku 2018 system ten został zmodyfikowany i zoptymalizowany przyjmując formę aplikacji elektronicznej, która ułatwia zarządzanie bezpieczeństwem w obszarach zespołów technologicznych Zakładu.

W 2018 r. na bezpieczeństwo i higienę pracy Spółka przeznaczyła 17,5 mln zł (7321 zł/prac.). Były one ukierunkowane na:

  • poprawę i utrzymanie stanu technicznego maszyn, obiektów, pomieszczeń pracy, infrastruktury drogowej (7,8 mln zł);
  • bieżące utrzymanie pomieszczeń pracy (4,6 mln zł);
  • zapewnienie pracownikom właściwej odzieży roboczej i ochron indywidualnych (3,4 mln zł);
  • ochronę zdrowia pracowników (1,0 mln zł);
  • wydawane pracownikom środki czystości i napoje (0,7 mln zł).

Przeprowadzony we wrześniu 2018 roku, przez firmę Det Norske Veritas GL, Audyt Nadzoru Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Pracy potwierdził pełną zgodność FCA Poland S.A. z wymaganiami normy OHSAS 18001:2007.

W latach 2005 – 2018 wskaźnik częstotliwości absencyjnych wypadków przy pracy na 100 tys. rbg obniżył się z 0,52 do 0,16 tj. o 90%. Zmniejszeniu uległ wskaźnik absencji (liczba dni straconych wskutek wypadków przy pracy/1000 rbg.), który w latach 2005-2018 obniżył się z 0,17 do 0,12.