Artykuł ekspercki

Ożywmy Dzień Koordynatora Wolontariatu

5 listopada 2020

W 1985 roku Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych ustanowiło Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, wyznaczony na 5 grudnia. Dzień dobrze wpisywał się w potrzebę promowania wolontariatu i nagradzania wolontariuszy, jednak sprawił też, że w tę jedną datę wpisały się wszystkie idee i aktywności związane z wolontariatem.

Rozpoznawalność Dnia Wolontariusza widać co roku, chociażby w kalendarium wydarzeń. Konferencje, spotkania, panele dyskusyjne, kampanie społeczne skupione na wolontariacie – wszystkie organizowane są w okolicach 5 grudnia. Przez pozostałą część roku takie wydarzenia są niestety w przestrzeni publicznej nieobecne.

Najbardziej niekorzystnym zjawiskiem w tym przypadku jest jednak zamknięcie w tym dniu 2 różnych tematów. Odbywają się wtedy zarówno inicjatywy skierowane do wolontariuszy, jak i wydarzenia skierowane do koordynatorów wolontariatu, którzy przynajmniej w teorii wolontariuszami nie są. Są za to profesjonalistami odpowiedzialnymi za to, jak wolontariat wygląda.

Skutkuje to tym, że jeśli jakiegoś koordynatora wolontariatu interesuje temat wydarzenia organizowanego w okolicach 5 grudnia, to najczęściej ma do wyboru dwie opcje: zainwestować w siebie i na nich być albo zrezygnować z nich i skupić się na wydarzeniu nagradzającym jego własnych wolontariuszy. Jest jeszcze inne wyjście – spróbować sił w organizacyjnym szpagacie i starać się pogodzić obie te aktywności.

Każdy z tych wyborów jest zły, bo potrzebujemy zarówno doceniania wolontariuszy jak i wspierania koordynatorów wolontariatu.

Jeśli naprawdę potrzebujemy do tego kalendarzowego święta, to jest już nawet odpowiedni dzień.

5 listopada – Międzynarodowy Dzień Koordynatora Wolontariatu

Międzynarodowy Dzień Koordynatora Wolontariatu, a właściwie International Volunteer Managers Day (IVMDay) został pierwszy raz oficjalnie zorganizowany w 1999 roku w Stanach Zjednoczonych. Do 2005 roku był obchodzony tego samego dnia co Dzień Wolontariusza, ale organizatorzy doszli do tego samego wniosku, który opisuję powyżej – nie ma sensu łączyć obu tych tematów. Od 2008 roku jego data wyznaczana jest według zasady na „miesiąc przed Dniem Wolontariusza”.

Osobne święto daje możliwość zrobienia tego, na co nie ma miejsca podczas Międzynarodowego Dnia Wolontariusza:

  • zaznaczenia wartości, jakie w rozwój wolontariatu wnosi koordynator,
  • pokazania, że dobrze przygotowany koordynator wolontariatu jest potrzebny do właściwego zarządzania wolontariuszami,
  • pokazania dobrych praktyk w zakresie zarządzania wolontariuszami,
  • nagrodzenia wybitnych osiągnięć koordynatorów.

To jest idealny czas na wszystkie duże konferencje, szkolenia, spotkania, fora, kampanie medialne skierowane nie bezpośrednio do wolontariuszy, tylko właśnie do koordynatorów. Dodatkowo mamy możliwość pokazania, jak potrzebny jest profesjonalizm wśród koordynatorów i jakim ważnym ogniwem są w całej strukturze wolontariatu. Święto pozwoli nam także przykuć uwagę mediów – co z kolei stwarza możliwość atrakcyjnego komunikowania tematu wolontariatu dwa razy do roku.

Rola koordynatorów wolontariatu

Bez koordynatorów wolontariatu sam wolontariat nie jest możliwy. To koordynatorzy są odpowiedzialni za najtrudniejszą rzecz, jaką jest łączenie chętnych wolontariuszy z konkretnymi działaniami, oni też są ogniwem łączącym potencjał ludzi ze społecznościami lokalnymi (więcej tu >>).

Od nich zależy bezpieczeństwo wolontariuszy w trakcie działań związanych z pandemią. Odpowiadają za właściwą promocję wolontariatu i zachęcenie kolejnych osób do działań. Bez koordynatorów wolontariatu pracowniczego nie zadziała zaangażowanie społeczne biznesu, a sam wolontariat pracowniczy jest wskazywany przez menedżerów jako najbardziej przydatne narzędzie CSR.

Zróbmy to!

Dzień Koordynatora Wolontariatu nie uda się bez zaangażowania organizacji, instytucji korzystających z działań wolontariuszy i firm prowadzących wolontariat pracowniczy. I jest ku temu dobra okazja. Rok 2021 to rok jubileuszowy 20-lecie ustanowienia Dnia Wolontariusza.

Sam fakt, że dostrzegamy zaangażowanie koordynatorów wolontariatu pokazuje, że dojrzeliśmy w Polsce, żeby tym tematem się na poważnie zająć. Skoro udało nam się zmobilizować różne podmioty do uznania zawodu CSRowca, to pora pokazać jak ważni są koordynatorzy wolontariatu.

Jeśli więc jesteście w wirze planowania na rok 2021, to pora wprowadzić do waszych grafików także Dzień Koordynatora Wolontariatu. Na początek nie musi to być jakieś wielkie, huczne wydarzenie – ale mówmy w tym dniu o naszych koordynatorach, użyjmy mediów społecznościowych, pomóżmy w przebiciu się tej daty do publicznej świadomości. Pozwólmy zadziałać efektowi skali – im więcej podmiotów będzie o tym mówiło lub organizowało różne wydarzenia wokół tej daty, tym lepiej. Bądźmy kropla, która drąży skałę. Mamy rok na przygotowanie.

A dzisiaj pamiętajmy o życzeniach dla koordynatorów wolontariatu i zobowiążmy się do tego, że w przyszłym roku zrobimy dla nich coś więcej.

Autorzy

Karol Krzyczkowski

Karol Krzyczkowski

W Forum Odpowiedzialnego Biznesu ekspert w dziedzinie wolontariatu, w tym wolontariatu pracowniczego. Menedżer projektów, trener, administrator serwisów internetowych, realizator transmisji na żywo w mediach społecznościowych. Animator grupy koordynatorów wolontariatu pracowniczego firm partnerskich FOB.

Od 2004 związany zawodowo z trzecim sektorem. Przez ponad 10 lat pracował z Centrami Wolontariatu w Kielcach, Warszawie i Gdańsku, oraz jako wolny strzelec z różnymi innymi inicjatywami społecznymi.

Absolwent Szkoły Liderów Organizacji Pozarządowych (Fundacja Szkoła Liderów, 2007), Szkoły Inicjatyw Strażniczych (SLLGO – obecnie Sieć Obywatelska Watchdog Polska, 2008).

W latach 2012-13, jako pracownik Centrum Wolontariatu w Warszawie współtworzył pierwsze pilotażowe wdrożenie wolontariatu długoterminowego w Polsce. Jego praca polegała na stworzeniu zasad programu i konkursu grantowego dofinansowującego pobyt wolontariuszy. Projekt był dofinansowany w ramach Komponentu Wolontariatu Długoterminowego PO FIO jako jeden z 3 pilotaży w Polsce, a w wyniku oceny merytorycznej wniosków otrzymał najwyższą liczbę punktów od ekspertów.

Biega w maratonach, lubi wegetariańską kuchnię, kolekcjonuje polskie komiksy. Od listopada 2015 realizuje się również jako tata.