Artykuł ekspercki

Konferencje o wolontariacie z roku 2018, do których warto wrócić

14 stycznia 2019

Końcówka roku to czas wytężonej pracy w każdej firmie. W tym okresie każdy pracownik jest na wagę złota – i czujemy to nie tylko w trakcie kontaktów z naszymi partnerami, ale widzimy w naszej własnej pracy w Forum Odpowiedzialnego Biznesu. W dodatku 5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza i wokół tego terminu odbywają się największe i najważniejsze wydarzenia związane z wolontariatem, w których nie zawsze niestety możemy uczestniczyć.

Całe szczęście organizatorzy korzystają z możliwości oferowanych przez nowe technologie i rejestrują najważniejsze wydarzenia. Dzięki temu możemy do nich wrócić, a warto, bo w roku 2018 pojawiło się kilka ważnych tematów.

Inauguracja Europejskiego Korpusu Solidarności (30.10.2018)

Konferencja zorganizowana przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji. Zainteresowanych tym tematem polecam przejrzenie całej transmisji, ale w jej ramach pojawiły się dwa inspirujące wystąpienia, do których zachęcam wszystkich.

Przy okazji można polecić wspomniane na konferencji wystąpienie Kamili Sultanovej z TEDx Helsinki:

Wolontariat w kulturze (26.11.2018)

W tym roku ta największa konferencja dotycząca tematu wolontariatu w kulturze była organizowana w Muzeum Narodowym w Warszawie. Podsumowania konferencji w formie podcastu można posłuchać na audycjekulturalne.pl.

Konferencja Koalicji Prezesi Wolontariusze (27.11.2018)

W roku 2018 coroczna Konferencja Koalicji Prezesi Wolontariusze odbyła się pod nazwą „Wolontariat wiedzy i doświadczenia w ekosystemie wsparcia venture philanthropy”. Jak co roku organizatorzy udostępnili wszystkie zarejestrowane wystąpienia z konferencji, dzięki czemu zyskujemy dostęp do wszystkich poruszanych podczas konferencji tematów.

Konferencje na świecie

Warto również wspomnieć 25 Światową Konferencję poświęconą Wolontariatowi, w której miałem okazję uczestniczyć jako delegat Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Zapraszam do lektury podsumowania tego wydarzenia: Czym żyje wolontariat w skali globalnej – wnioski po IAVE World Volunteer Conference 2018.

Autorzy

Karol Krzyczkowski

Karol Krzyczkowski

W Forum Odpowiedzialnego Biznesu ekspert w dziedzinie wolontariatu, w tym wolontariatu pracowniczego. Menedżer projektów, trener, administrator serwisów internetowych, realizator transmisji na żywo w mediach społecznościowych. Animator grupy koordynatorów wolontariatu pracowniczego firm partnerskich FOB.

Od 2004 związany zawodowo z trzecim sektorem. Przez ponad 10 lat pracował z Centrami Wolontariatu w Kielcach, Warszawie i Gdańsku, oraz jako wolny strzelec z różnymi innymi inicjatywami społecznymi.

Absolwent Szkoły Liderów Organizacji Pozarządowych (Fundacja Szkoła Liderów, 2007), Szkoły Inicjatyw Strażniczych (SLLGO – obecnie Sieć Obywatelska Watchdog Polska, 2008).

W latach 2012-13, jako pracownik Centrum Wolontariatu w Warszawie współtworzył pierwsze pilotażowe wdrożenie wolontariatu długoterminowego w Polsce. Jego praca polegała na stworzeniu zasad programu i konkursu grantowego dofinansowującego pobyt wolontariuszy. Projekt był dofinansowany w ramach Komponentu Wolontariatu Długoterminowego PO FIO jako jeden z 3 pilotaży w Polsce, a w wyniku oceny merytorycznej wniosków otrzymał najwyższą liczbę punktów od ekspertów.

Biega w maratonach, lubi wegetariańską kuchnię, kolekcjonuje polskie komiksy. Od listopada 2015 realizuje się również jako tata.