Artykuł ekspercki

Globalny ład

10 grudnia 2010

Powodzie, susze, głód i nędza miliardów ludzi. Czy to scenariusz kolejnego hollywoodzkiego filmu katastroficznego? Niestety nie. Takie mogą być skutki zmiany klimatu, jeśli nie zmniejszymy emisji gazów cieplarnianych w atmosferze. Walka z globalnym ociepleniem ściśle łączy się z gospodarką….

Nicholas Stern, wybitny teoretyk ekonomii rozwoju, wylicza ogromne koszty naszych ekologicznych zaniechań. Dowodzi, że model gospodarczy oparty na eksploatacji zasobów i przerzucaniu kosztów zewnętrznych na kraje Południa już się wyczerpał. Konieczny jest więc nowy globalny ład. Stern nie ma wątpliwości, że tylko interwencja polityczna pozwoli nam wyjść z kryzysu środowiska i kapitalizmu. Globalny ład to fachowa i przystępna opowieść o wielkim projekcie, który mierzy się z najważniejszymi dziś dla nas pytaniami. Paliw kopalnych jest prawdopodobnie zbyt mało, by w przyszłym stuleciu utrzymać wzrost gospodarczy, ale na pewno więcej niż trzeba, by usmażyć planetę.

Nicholas Stern – jeden z najbardziej wpływowych ekonomistów świata. Wykładowca London School of Economics, w latach 2000-2003 główny ekonomista Banku Światowego, był też doradcą rządu brytyjskiego ds. klimatu. W 2006 roku opublikował głośny raport na temat ekonomii zmiany klimatu, w którym postulował regulację emisji gazów cieplarnianych na poziomie globalnym za pomocą mechanizmów ekonomicznych.

Autorzy