Artykuły eksperckie

27 października 2020

Praca i opieka – od równych praw do równych szans płci na rynku pracy

Marzena Strzelczak

Wsparcie w łączeniu pracy z obowiązkami opiekuńczymi, wyrównywanie szans płci poprzez system zachęt i informowanie o prawach kobiet i mężczyzn to czynniki niezbędne do zwiększenia aktywności kobiet na rynku pracy.

19 sierpnia 2020

„Praca zdalna pozostanie dużo bardziej powszechna, niż miało to miejsce przed pandemią”

Marzena Strzelczak

Wiele wskazuje na to, że praca zdalna pozostanie dużo bardziej powszechna, niż miało to miejsce przed pandemią.

14 sierpnia 2020

„Czasem biznes musi działać w sprawach wykraczających poza własne organizacje”

Marzena Strzelczak

Wiarygodna marka nie tylko przejrzyście komunikuje swoje wartości, ale jest też spójna w działaniach, nie tylko tych z obszaru społecznej odpowiedzialności biznesu, nie tylko wewnątrz, ale i na zewnątrz organizacji

22 czerwca 2020

„To będzie egzamin z przywództwa”. Wywiad z Marzeną Strzelczak w „Rzeczpospolitej”

Marzena Strzelczak

Pierwszy egzamin z odpowiedzialności firmy zdały. Biznes wykazał się ogromną empatią i zareagował bardzo szybko, nie szczędząc sił i środków na wsparcie walki z pandemią. Jednak ten właściwy test z odpowiedzialności wobec pracowników i całego otoczenia dopiero przed nami.

25 maja 2020

Jak wygląda zarządzanie różnorodnością i work-life balance w Polsce?

Elwira Gross-Gołacka

Zmiany we współczesnym świecie, w tym zmiany demograficzne, ekonomiczne i technologiczne, oraz zmieniające się systemy wartości i modele zatrudnienia stanowią wyzwania dla firm. Choć z jednej strony zmiany te przyczyniają się do poprawy jakości życia, a także jego „ułatwienia” (nowe technologie), to wyzwaniem pozostaje problem godzenia życia zawodowego i prywatnego. Jedną z przyczyn „niedopasowania” pracy do życia i odwrotnie jest sposób, w jaki żyje i pracuje współczesny człowiek, który próbuje sprostać rosnącym wymaganiom, zarówno w pracy, jak i poza nią. Dlatego też firmy, w tym te funkcjonujące w Polsce, starają się odpowiadać na te trendy. Wyzwaniem jest zatem wdrażanie działań/programów w zakresie godzenia życia zawodowego i prywatnego.

19 maja 2020

Kultywujmy radość z małych rzeczy. Rozmowa z reżyserem Aleksandrem Pietrzakiem

Katarzyna Mróz

Z Aleksandrem Pietrzakiem, reżyserem filmu „Ja i mój tata” rozmawia Katarzyna Mróz, menedżerka projektów Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Wywiad ukazuje się w ramach Miesiąca Różnorodności. Więcej informacji na kartaroznorodnosci.pl

18 maja 2020

Jak dyrektywa work-life balance zmieni polski Kodeks pracy?

Katarzyna Siemienkiewicz

Nowa unijna dyrektywa, dotycząca równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów, wymusi znaczące zmiany w polskim Kodeksie pracy. Termin na ich uchwalenie upływa 2 sierpnia 2022 roku. Polski parlament musi podjąć decyzję o ostatecznym kształcie rozwiązań wspierających ideę WLB. Czasu pozostało mało, możemy więc oczekiwać żywych dyskusji. Sporna może okazać się kwestia finansowania…

7 maja 2020

Włączenie jako wartość dla organizacji

Izabela Warwas

Współczesne organizacje funkcjonują od jakiegoś czasu w ciągłej zmianie. Obecnie jednak środowisko biznesowe stało się bardziej dynamiczne, stwarzające coraz to nowe wymagania dla firm. Muszą one nieustannie wprowadzać innowacje, wymyślać na nowo procesy i dbać o witalność. Utrzymanie witalności rozumianej jako zdolność do odkrywania nowych możliwości, odnawiania strategii i kreowania zrównoważonego rozwoju – staje się ważniejsze niż kiedykolwiek. Konsultanci biznesu renomowanej firmy Boston Consulting Group (BCG) wyrokują, że krajobraz konkurencyjny będzie niebawem kształtował się pod wpływem takich trendów, jak: rozwój sztucznej inteligencji, zmieniający się charakter relacji firma–pracownik oraz nowa równowaga siły gospodarczej i geopolitycznej.

7 maja 2020

Zarządzanie różnorodnością a organizacja włączająca

Sylwia Przytuła

Intensyfikacja przemieszczeń międzynarodowych, zwiększona mobilność pracowników w ujęciu geograficznym i zawodowym, zmiany demograficzne powodują, że środowisko pracy jest coraz bardziej zróżnicowane.

6 maja 2020

Praca zawodowa a pełnienie ról opiekuńczych przez kobiety i mężczyzn w Polsce [wideo]

Marzena Strzelczak

Przeciętny Polak i Polka są coraz starsi. Nieubłaganie rośnie średnia wieku Polek i Polaków, a grupa osób w wieku podeszłym – starszych niż 80 lat – odpowiada liczbie dzieci, które rodzą się w Polsce przez 4 lata. W efekcie coraz większym wyzwaniem staje się opieka nad dorosłymi osobami zależnymi.

Typ artykułu

Obszar tematyczny