Artykuły eksperckie

14 maja 2017

Hotelarze coraz bardziej odpowiedzialni społecznie

Karolina Błońska

Społeczna Odpowiedzialność Biznesu (Corporate Social Responsibility) staje się coraz ważniejszym elementem strategicznych działań hoteli w Polsce, bo też  i coraz większą wagę do tego przykładają ich klienci. To już nie tylko jednorazowe działania filantropijne, które same w sobie nie są CSR-em, ale przemyślania część całościowego funkcjonowania hoteli, uwzględniająca oddziaływanie na środowisko, wspieranie społeczności lokalnych, wsparcie pracowników i angażowanie ich w akcje społeczne, dzięki czemu widzą oni większy sens swojej pracy. Cały czas standardy wyznaczają w tym zakresie hotele sieciowe, ale powoli również obiekty niezależne zaczynają rozumieć idee CSR i wprowadzać je w życie.

14 maja 2017

Gastrowyzysk. Pracownicy gastronomii zakładają związek zawodowy

Ewa Kaleta

Nie znasz życia, jeśli nie pracowałeś w gastro. A zatrudnianie ludzi na czarno to utrzymywanie ich w stanie przeterminowanej młodości.

12 maja 2017

Wściekłe psy stróżujące

Mira Suchodolska

Mieszkają w niewielkich miejscowościach. Nie są szczególnie agresywną ale szczekają głośno, bywa, że gryzą. Są utrapieniem dla lokalnej władzy, bo patrzą jej na ręce. Sieć Obywatelska Watchdog.

10 maja 2017

Polskie firmy autorytarne. Jak złe zarządzanie wpływa na biznes

Adriana Rozwadowska

W Polsce przedsiębiorcy niezbyt przychylnie patrzą na związki zawodowe i rady pracowników. Firmy chętnie za to chwalą się działaniami z zakresu CSR, czyli społecznej odpowiedzialności biznesu.

26 maja 2016

Czy empatia w biznesie to science-fiction?

Martyna Skibińska

W cyberpunkowej biblii wielbicieli Philipa K. Dicka, „Blade Runnerze”, destylatem człowieczeństwa jest właśnie empatia, czyli umiejętność wczuwania się w stan wewnętrzny drugiej osoby. Tylko test na posiadanie uczuć wyższych umożliwia skuteczne odsianie ludzi od ich doskonałych mechanicznych imitacji, androidów. Niestety, produktem ubocznym testu jest też kwestionowanie człowieczeństwa osób zmagających się z chorobami psychicznymi oraz androidów nowej generacji, które, zgodnie z zaimplantowaną sztuczną pamięcią wierzą (wiedzą?), że są ludźmi.

Typ artykułu

Obszar tematyczny