Artykuły eksperckie

7 października 2021

Trzeba działać z rozwagą [wywiad]

Ewa Wojciechowicz

Czy dla branży mleczarskiej w ogóle jest przyszłość za kilkanaście, kilkadziesiąt lat?

17 września 2021

Covidowy ślad węglowy

Cezary Kowanda

Szczelnie pakowana w plastik żywność, jednorazowe sztućce, maseczki ochronne i gumowe rękawiczki, własny samochód zamiast komunikacji miejskiej. Koronawirus wymusił zmianę nawyków konsumentów. Niestety, głównie na gorsze.

8 września 2021

Biznes wobec zmian klimatu w kontekście najnowszego raportu IPCC. Wyzwania i szanse

Marzena Strzelczak, Agnieszka Kłopotowska

Opublikowana z początkiem sierpnia, licząca prawie 4 tysiące stron pierwsza część najnowszego raportu IPCC (Międzyrządowego Zespołu ds. zmian klimatu) nie napawa optymizmem.

13 sierpnia 2021

„Zieleń zaczyna być kolorem biznesu”

dr Agnieszka Siarkiewicz

Tylko 15 proc. respondentów potrafiłoby poprawnie posegregować przykładowe artykuły podczas wyrzucania, jak wynika z badania ARC Rynek i Opinia oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu z końca 2019 r.

16 lipca 2021

Po drodze z ekologią

W 2016 roku WHO opublikowało raport o najbardziej zanieczyszczonych miastach Unii Europejskiej. Na niechlubnym pierwszym miejscu znalazło się miasto Żywiec. Szczególnie było to widoczne w okresie jesienno-zimowym, wówczas poziom zanieczyszczeń powietrza gwałtownie wzrastał. Wszystko przez rosnące potrzeby grzewcze, kotły starego typu, tak zwane „kopciuchy” oraz bezlitośnie wysokie koszty ogrzewania.

21 maja 2021

Obecna dekada to punkt zwrotny w ochronie przyrody

Eva Zabey

Epidemia wywołana wirusem COVID-19 obnażyła słabość naszych systemów. Uprzytomniła nam również, że wspólne działania i wielostronna współpraca są kluczem do rozwiązywania problemów.

18 marca 2021

Zielone finanse, czyli odpowiedzialny biznes w sektorze bankowym

Tadeusz Joniewicz

Jednym aspektem jest poszerzany obowiązek raportowania niefinansowego. Drugi to dodatkowa działalność wykraczająca poza podstawowe zobowiązania prawne.

11 stycznia 2021

Jacek Siwiński, prezes VELUX Polska, o podejściu firmy do kwestii klimatycznych

– Obecnie ogłosiliśmy nową strategię, którą nazwaliśmy Dożywotnia Neutralność Węglowa. Ambitnym elementem tej strategii jest to, że dodatkowo zaangażujemy się w projekty, dzięki którym z ziemskiej atmosfery zostanie pochłonięta taka ilość #CO2, którą wyprodukowaliśmy od początku naszego istnienia. W ten sposób na stulecie naszej działalności, za 20 lat, staniemy się firmą dożywotnio neutralną węglową – mówi Jacek Siwiński, Prezes VELUX Polska.

22 lipca 2020

Kryzys bioróżnorodności. Dlaczego biznes powinien myśleć strategicznie o naturze?

Izabela Opałczyńska

Naukowcy są zgodni – to ostatni moment, aby uratować bioróżnorodność naszego ekosystemu. Jaką rolę może i powinien odegrać biznes w ochronie i odbudowie świata przyrody? Jakie kroki firmy podejmują już teraz?

9 czerwca 2020

Smog jest wszędzie, ale jeszcze nie w prawie pracy. To powinno się zmienić

Jakub Pawłowski, Joanna Śliwińska

Wszyscy już wiemy, że batalia o czyste powietrze będzie rozłożona na długie lata. I chyba każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że wobec problemu smogowego nie może pozostać obojętnym. Dotyczy to oczywiście również pracodawców i ich postawy wobec osób pracujących w smogu. Szkoda tylko, że obowiązujące prawo nie działa na podmioty zatrudniające mobilizująco.

Typ artykułu

Obszar tematyczny