Artykuły eksperckie

19 czerwca 2020

#5latSDGs w Polsce. Gdzie jesteśmy dekadę przed 2030?

Miłosz Marchlewicz

W tym roku mija pięć lat od przyjęcia przez ONZ 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs). Z perspektywy dekady przed zakładanym terminem ich realizacji, warto przyjrzeć się, w jakim miejscu jesteśmy w kontekście wyzwań środowiskowych, społecznych i gospodarczych wskazanych w SDGs.

30 marca 2020

SDG 18 – Życie w kosmosie

Karol Krzyczkowski

W ostatnich dniach na grupie dyskusyjnej członków Sustainable Development Solutions Network (SDSN), pojawił się dość ciekawy wpis. Pomysł jest dość ciekawy – aby w ramach budowania świadomości o globalnych wyzwaniach dotyczących SDGs zwrócić uwagę również na kosmos, w ten sam sposób, w jaki ujęte są cele 14 – życie pod wodą i 15 – życie na lądzie. Mamy więc nowy, eksperymentalny SDG 18 – życie w kosmosie.

25 stycznia 2020

Ekoscenariusz dla świata

Marta Borowska

W obliczu nadciągającej katastrofy klimatycznej to właśnie na biznesie spoczywa aktywne przeciwdziałanie dalszym negatywnym zmianom. Firmy, bez względu na swoją wielkość, mogą podejmować szereg działań, które nie tylko wesprą walkę ze zbliżającą się katastrofą, ale też przy okazji wpłyną na budowanie przedsiębiorstw społecznie odpowiedzialnych i dobrze prosperujących.

6 grudnia 2019

Naprawianie świata

Katarzyna Mróz

Rynek pracy zmienia się dziś równie dynamicznie, jak cała rzeczywistość wokół nas. Głównym motorem jest przystosowanie do zmian, takich jak transformacja cyfrowa, która wpływa na funkcjonowanie rynku, konsumentów, przedsiębiorstw, państwa, pracowników, wreszcie globalnej gospodarki. Choć to niełatwe, nie sposób pozostać obojętnym wobec tej konieczności.

15 listopada 2019

Każdy z nas musi wziąć udział w budowie lepszego świata

Marzena Strzelczak

Cztery lata po ogłoszeniu 17 celów zrównoważonego rozwoju wiele wskazuje na to, że tak ujęty plan dla świata stał się obecny w naszym życiu. To już ogromny sukces. Faktyczna zmiana jednak wciąż przed nami. Czego potrzeba, by stała się faktem?

29 października 2019

Zaprogramowani na zrównoważony rozwój – kodujSDG.stat.gov.pl

Karolina Banaszek

Aktualnie wyzwaniem dla wszystkich decydentów są Cele Zrównoważonego Rozwoju. Rola GUS w tym obszarze jest bardzo istotna – na poziomie kraju jesteśmy instytucją odpowiedzialną za raportowanie wskaźników. Jednocześnie dbamy o to, aby wskaźniki były zasilane obiektywnymi, rzetelnymi danymi wysokiej jakości.

13 lutego 2019

Rynek pracy powinien być lepszy dla wszystkich

Rozmowę z Rafałem Wosiem, dziennikarzem i publicystą ekonomicznym, przeprowadził Tadeusz Joniewicz, menedżer projektów w Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Wywiad pochodzi z publikacji „17 wyzwań dla Polski – 17 odpowiedzi. Co firmy w Polsce mogą zrobić dla realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju?”, wydanej przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu w październiku 2018 roku.

18 stycznia 2019

Problem otyłości w Polsce narasta i dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci

Rozmowę z dr hab. Jadwigą Hamułką, prof. SGGW, prodziekan ds. dydaktyki, kierująca Zakładem Oceny Żywienia Katedry Żywienia Człowieka na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji, przeprowadziła Katarzyna Mróz, menedżerka projektów w Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Wywiad pochodzi z publikacji „17 wyzwań dla Polski – 17 odpowiedzi. Co firmy w Polsce mogą zrobić dla realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju?”, wydanej przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu w październiku 2018 roku.

4 stycznia 2019

Zasady polityki antykorupcyjnej w firmie

Artykuł dr Dariusza Bąka adiunkta w Katedrze Przedsiębiorczości i Etyki w Biznesie Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, pochodzi z publikacji „17 wyzwań dla Polski – 17 odpowiedzi. Co firmy w Polsce mogą zrobić dla realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju?”, wydanej przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu w październiku 2018 roku. Pobierz publikację >> *** Indeks Percepcji Korupcji z…

29 listopada 2018

Jak sprawić, aby w polskich miastach żyło się lepiej? – rozmowa z Karoliną Maliszewską

Tadeusz Joniewicz

W miastach najwięcej się dzieje, w nich mieszka największa część populacji ludzkiej i będzie jej mieszkać coraz więcej. Cele zrównoważonego rozwoju, poza aspektami środowiskowymi, kwestiami zasobów i zanieczyszczeń, odnoszą się także do jakości życia ludzi, więc miasta są największym wyzwaniem, ale też największa szansą. Jeżeli będziemy obniżać negatywne oddziaływanie człowieka na środowisko w miastach, to mamy większą szansę rozwiązania niektórych istniejących poza nimi problemów.

Typ artykułu

Obszar tematyczny