Znamy zwycięzców konkursu „Zaprogramuj swoją przyszłość”

3 stycznia 2017

Dotyczy firmy: Provident Polska,

Jury konkursowe wyłoniło 40 osób, które właśnie rozpoczęły kurs programowania on-line, połączony ze wsparciem mentorów i szkoleniem umiejętności miękkich. Dofinansowanie kursu to nagroda w zakończonym właśnie konkursie, organizowanym przez firmy CodersTrust Polska i Provident Polska. Jest on częścią szerszej akcji, mającej na celu zachęcenie osób z mniejszych ośrodków do wykorzystania szans, jakie niesie ze sobą świat programistycznego freelancingu.

Inicjatywa firm CodersTrust Polska i Provident daje możliwość zdobycia kompetencji w zakresie programowania oraz znalezienia pracy – przede wszystkim zdalnej – niezależnie od miejsca zamieszkania. Głównym punktem projektu był konkurs, w którym mógł wziąć udział każdy, kto chce spróbować swoich sił w programistycznym freelancingu. Zadaniem konkursowym – po uprzednim teście z języka angielskiego i umiejętności logicznego myślenia oraz odbyciu okresu próbnego na platformie CodersTrust – było przesłanie filmu lub prezentacji, w których uczestnik uzasadnia, w jaki sposób freelancing może zmienić życie w jego rodzinnej miejscowości.

Większość osób, które przesłały swoje zgłoszenia, nie miała wcześniej styczności z programowaniem.
– Przez te kilka tygodni utwierdziliśmy się w przekonaniu, że młodzi Polacy są nie tylko kreatywni, ale również w pełni świadomi, że programowanie może być dla nich przepustką do lepszej przyszłości – mówi Beata Jarosz, prezes i współzałożycielka CodersTrust Polska.

W części testowej konkursu wzięły udział głównie osoby mieszkające w małych miejscowościach. Zgłoszenia napłynęły m.in. z Rumii, Knurowa, Lipnicy, Przeworska, Świnoujścia, Mławy, Wrześni, Ciechanowa, Raciborza czy Pruszkowa. Najwięcej zgłoszeń pochodziło z województwa mazowieckiego (prawie 27%), na podium uplasowały się również Małopolska (15%) oraz Pomorze (10%). W zdecydowanej większości (72%) były to kobiety. Nieco ponad połowa (55%) zgłoszeń do testu pochodziła od osób w wieku 18-25 lat. – Ale mieliśmy też zgłoszenia od osób powyżej 45. roku życia. To pokazuje, że programowanie może być sposobem na zarabianie, niezależnie od wieku. Na naukę nigdy nie jest za późno” – komentuje Joanna Pruszyńska- Witkowska, współzałożycielska CodersTrust Polska. Co ciekawe, w miarę dalszych etapów konkursu, proporcje między mężczyznami a kobietami zmniejszały na niekorzyść tych drugich. To pokazuje, że wśród kobiet nadal panuje przekonanie, że programowanie musi być bardzo trudne. A wcale tak nie jest. Chcemy zmienić ten pogląd” – dodaje Joanna Pruszyńska-Witkowska.

Inicjatorzy akcji zwracają uwagę, że na programistycznym freelancingu mogą szczególnie skorzystać mieszkańcy małych i średnich miejscowości. – Bardzo pozytywnie zaskoczyła nas znajomość języka angielskiego wśród osób, które zgłosiły się do konkursu, jak i chęć spróbowania czegoś nowego. To potwierdzenie, że jest wiele osób, które mają potencjał rozwojowy, ale do tej pory ograniczało je miejsce zamieszkania. Wygrana w konkursie „Zaprogramuj swoją  przyszłość” sprawi, że będą mogli pracować dla zleceniodawców z całego świata, nie wyprowadzając się ze swojej rodzinnej miejscowości – mówi Małgorzata Domaszewicz, Kierownik ds. CSR z Providenta.

Partnerem strategicznym konkursu jest firma Provident. Partnerami – ThinkTank, BusinessBrief, F5, Wirtualna Polska, Polska Press, eService, Bigram, Deloitte, Oracle, Microsoft, CIONET, Fundacja Promocji Gmin Polskich oraz Instytut Innowacyjna Gospodarka.