Wolontariat seniorów w City Handlowy

24 stycznia 2014

Dotyczy firmy: Citi Handlowy,

Obchodzony przez nas w mijającym tygodniu Dzień Babci i Dzień Dziadka może skłaniać do rozważań nad życiem seniora we współczesnej Polsce. Niestety w opracowanym na zlecenie ONZ badaniu Global Age Watch Index z 2013 r. nasz kraj zajął siódme miejsce od końca w Europie, jeśli chodzi o warunki życia starszych osób. Są jednak instytucje, takie jak Citi Handlowy, które chcą spożytkować potencjał seniorów wykorzystując ich wiedzę
i wartościowe doświadczenie.

W 2011 roku Citi Handlowy, jako pierwsza firma w Polsce uruchomił program Wolontariatu Seniorów, polegający na angażowaniu emerytowanych pracowników w działalność społeczną. Dzięki programowi Bank wspiera rozwój pracowników nie tylko w okresie świadczenia przez nich pracy, dając im możliwość realizowania się w nowych obszarach i sprawdzenia się w zupełnie innych rolach, także po zakończeniu obowiązków zawodowych.

Celem naszego programu jest przede wszystkim aktywizacja emerytowanych pracowników Citi Handlowy, ich rodzin i przyjaciół. Mamy świadomość, że doświadczenie życiowe i zawodowe takich osób  jest niezwykle cenne, dlatego chcemy stworzyć im przestrzeń do działania. Wielu z nich często nie docenia swojego potencjału, tymczasem w wolontariacie niezbędni są  właśnie tacy ludzie, profesjonalni, kompetentni i gotowi do wsparcia potrzebujących – mówi Krzysztof Kaczmar prezes Zarządu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy, koordynującej program Wolontariatu Seniorów.

Do tej pory wolontariusze seniorzy wsparli 15 projektów, a ich pomoc dotarła do ponad 2300 osób. Angażowali się przede wszystkim w wolontariat indywidualny, wspierali takie wydarzenia jak Światowy Dzień Citi dla Społeczności, akcję „Zostań Asystentem Św. Mikołaja”. Wsparli wydarzenia kulturalne typu Wielka Gala Integracji, Międzynarodowy Dzień Osób Starszych czy Konferencja Konkordii, pomagając m.in. przy rozdawaniu folderów, rejestracji uczestników i prowadzeniu punktów informacyjnych.

Niestety w społeczeństwie pokutuje przeświadczenie, że wolontariat jest tylko dla młodych, że osobom starszym raczej się pomaga, niż oczekuje się od nich wsparcia. Warto jest na początku zastanowić się, w jakich dziedzinach seniorzy mogą służyć pomocą innym i w jakie projekty, biorąc pod uwagę ich wiedzę i doświadczenie, ich zaangażować. Z pewnością niezbędna jest rozmowa z seniorami i zapytanie wprost, co ich interesuje i w czym chcieliby brać udział. Przekonanie ich do uczestnictwa jest trudne, ale efekty są zdecydowanie warte wysiłku – dodaje Krzysztof Kaczmar.

Źródło: informacja prasowa