WBCSD z ambicjami obniżenia emisji gazów cieplarnianych o 65%

24 listopada 2015

Na początku listopada Peter Bakker, prezes i dyrektor generalny Światowej Rady Biznesu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju WBCSD, zaprezentował przygotowaną przez PwC analizę Inicjatywy Partnerstwa na rzecz Technologii Niskoemisyjnych (LCTPi). Dokument pokazuje, że projekt WBCSD jest w stanie uzyskać 65 procentowe obniżenie emisji tlenku węgla, niezbędne do utrzymania przyrostu globalnej temperatury poniżej 2°C.

LCTPi to wyjątkowa inicjatywa prowadzona przez WBCSD, której skala i rozmiar jest nieporównywalna z żadnym innym projektem tego typu. Ponad 140 przedsiębiorstw i 50 partnerów dołączyło do inicjatywy, by przygotować plany rozwoju i wdrażania elementów technologii niskoemisyjnych, które mają przynieść imponujące wyniki w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych. Wielkość inwestycji, która potrzebna jest by zaspokoić ambicje projektu LCTPi, a w efekcie także stworzone miejsca pracy, przyniosą rezultaty w zakresie globalnym. Połową inwestycji zapowiedzianych jest w krajach spoza OECD, co spowoduje, że na projekcie LCTPi znacząco skorzystają kraje rozwijające się.

Wyprzedzając grudniową konferencję na temat zmian klimatycznych w Paryżu, Peter Bakker spotkał się z liderami biznesu w Londynie. Zwrócił się do nich z zadaniem apelu do rządów, by te przekonały się do globalnego porozumienia klimatycznego i stworzyły ramy, dzięki którym globalny biznes będzie w stanie zrealizować swoje ambicje powiązane z projektem LCTPi.

“Liderzy biznesu z całego świata działają, i pokazują rządom swoją silną wolę walki z problemem klimatycznym. Musimy zatrzymać wzrost temperatury globalnej poniżej krytycznego poziomu 2°C. Jednakże, ludzie biznesu nie mogą zrobić tego sami: bezpieczna przyszłość Ziemi jest tylko możliwa w wypadku ścisłej współpracy decydentów i ludzi biznesu. Mamy wyraźne zadanie wypracować ścisłe porozumienie w Paryżu, tworząc mocne fundamenty, które pozwolą nam osiągnąć wspólny cel.”powiedział Peter Bakker, prezes i dyrektor generalny WBCSD

„Raport został napisany przez angielski oddział PwC do spraw zmian klimatycznych i zrównoważonego rozwoju, w oparciu o rozwiązania stworzone przez dziewięć grup badawczych LCTPi, oraz w ramach bliskiej współpracy z WBCSD. Pokazuje on ogrom potencjalnych korzyści dla stanu klimatycznego, możliwe perspektywy biznesowe, oraz w jaki sposób projekt może wspomóc Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ.” – dodaje

„Zatrzymanie globalnego ocieplenia na poziomie poniżej dwóch stopni Celcjusza w końcowym rozrachunku będzie miało pozytywny efekt ekonomiczny, ale to mądra, przemyślana polityka na poziomie krajowym jest niezbędna do osiągnięcia tego celu. Porozumienie w Paryżu musi dać biznesowi pewność i chęci do długofalowych inwestycji w tym kierunku. Nasza analiza wyraźnie pokazuje, że biznes gra zarówno główną rolę w zakresie osiągnięcia celów narodowych, jak i ma przed sobą wielką szansę.”powiedział Johnatan Grant, dyrektor oddziału PwC do spraw zrównoważonego rozwoju i zmian klimatycznych.

Pełny raport w języku angielskim do pobrania w postaci pliku pdf z naszej Bazy Wiedzy o CSR.

źródło: WBCSD

tłumaczenie: Filip Jaroń