Warszawa znów pełna kolorów i różnorodności

20 czerwca 2016

W sobotę 18 czerwca odbył się II Warszawski Dzień Różnorodności. Tym razem to Skwer Willy’ego Brandta stal się kolorowym centrum stolicy, gdzie można było spotkać przedstawicieli grup narażonych na dyskryminację i porozmawiać z organizacjami działającymi na rzecz osób starszych, kobiet, osób  LGBT, osób z doświadczeniem choroby psychicznej, z niepełnosprawnościami i osób innego pochodzenia oraz wyznania. Uczestnicy wydarzenia mogli także wziąć udział w warsztatach a na koniec posłuchać koncertu. Impreza została zorganizowana przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu i Stowarzyszenie Lambda Warszawa przy wsparciu m st. Warszawy.

Podczas II Warszawskiego Dnia Różnorodności mieszkańcy i mieszkanki Warszawy mieli okazję poznać różne grupy mniejszościowe. Dzięki tej imprezie pokazaliśmy, że warszawska różnorodność tworzy unikalny obraz stolicy, Kilkaset osób skorzystało z naszej strefy NGO, Żywej Biblioteki i warsztatów edukacyjnych. Zainteresowanie naszą imprezą pokazało, że osoby mieszkające w Warszawie mają potrzebę zapoznania się z tematyką dyskryminacji i wykluczenia. Mam nadzieję, że ich doświadczenia zaprocentują. Uważam, że powinniśmy na każdym kroku pokazywać, że Warszawa różnorodna jest ciekawa, kolorowa i piękna!powiedziała koordynatorka wydarzenia Marta Turska ze Stowarzyszenia Lambda Warszawa.

Sobotnie wydarzenie, pomimo poruszanych poważnych tematów, miało charakter pikniku, podczas którego w swobodnej i otwartej atmosferze można było poznać historie osób, które doświadczyły dyskryminacji i które działają, aby jej na co dzień przeciwdziałać. Na stoiskach zaproszonych organizacji można było, między innymi, dowiedzieć się jak czuje się osoba pod wpływem narkotyków i jak takiej osobie pomóc (Stowarzyszenie Jump’93), można było spróbować „wejść w skórę” osoby z autyzmem i próbować zrozumieć jej postrzeganie świata, „wyjść z szafy” u Stowarzyszenia Lambda, porozmawiać o źródłach nienawiści w społeczeństwie czy spotkać się z Miss Polski na Wózku z Fundacji Jedyna Taka. Pośród stanowisk organizacji pozarządowych stanęła także „ścianka” Warszawskiego Dnia Różnorodności, na tle której goście wydarzenia mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie odpowiadając na pytanie „co Ciebie wyróżnia?” uwadniając, że każdy przyczynia się do tworzenia warszawskiej różnorodności.

W żywej bibliotece czekało na odwiedzających kilkanaście „książek” otwartych na wszelkie pytania i gotowych zwalczyć stereotypy, którymi obarczone mogą być reprezentowane przez nie grupy – z tej okazji do pytań skorzystało kilkadziesiąt osób.

W salach edukacyjnych Muzeum POLIN odbyły się cieszące się sporym zainteresowaniem warsztaty, m.in. na temat kryzysu migracyjnego, który może wcale kryzysem nie jest? Spotkanie było na tyle ciekawe, że relacja z niego zostanie wkrótce opublikowana wkrótce na stronach organizatorów Warszawskiego Dnia Różnorodności.

„Warszawski Dzień Różnorodności był pełen ciekawych spotkań i pozytywnych emocji. Mamy nadzieję, że dzięki zaproponowanym rozmaitym aktywnościom, przyczyniliśmy się tym wydarzeniem do zwiększenia świadomości mieszkańców Warszawy na temat sytuacji osób należących do grup mniejszościowych oraz skutków, jakie niesie za sobą dyskryminacja i brak tolerancji.” – powiedziała Marzena Strzelczak koordynatorka programu Karta Różnorodności i członkini zarządu Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie kartaroznorodnosci.pl

Organizatorzy dziękują Muzeum Historii Żydów POLIN za możliwość przeprowadzenia warsztatów na ich terenie, a także wszystkim organizacjom, które przygotowały stoiska i warsztaty za uczestnictwo i chęć podzielenia się swoimi doświadczeniami z mieszkankami i mieszkańcami Warszawy.

Projekt II Warszawski Dzień Różnorodności realizowany przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu i Stowarzyszenie Lambda, został dofinansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.
Patroni medialni II Warszawskiego Dnia Różnorodności: Gazeta Stołeczna i Radio Kampus.