Warszawa bardziej różnorodna, czyli Warszawski Dzień Różnorodności

28 maja 2015

Szansą na poznanie ciekawych mieszkańców Warszawy, okazją do rozmowy i wysłuchania niecodziennych historii, a przede wszystkim możliwością spędzenia soboty nieco inaczej niż zwykle – tym wszystkim był Warszawski Dzień Różnorodności. Wydarzenie zorganizowane 23 maja na pl. Konstytucji przez Stowarzyszenie Lambda Warszawa i Forum Odpowiedzialnego Biznesu, przyciągnęło, pomimo deszczu, duże grono mieszkańców i mieszkanek Warszawy.

Od południa na pl. Konstytucji dla gości otwarta była Strefa NGO, gdzie swoje działania pokazało 15 organizacji pozarządowych. Fundacje i stowarzyszenia, które prezentowały się w Strefie, na co dzień zajmują się obszarami na pierwszy rzut oka dość od siebie odległymi. Są to choćby prawa imigrantów, wspieranie osób z niepełnosprawnościami, seniorów, osób nieheteroseksualnych. Na każdym ze stoisk na odwiedzających czekały atrakcje. Można było spróbować czeczeńskiej kuchni, samodzielnie przygotować przypinkę z równościowym hasłem, nauczyć się podstaw języka migowego, a także poćwiczyć grę w piłkę nożną z zawodnikami Etnoligii.

Żywa Biblioteka, ważny punkt tuż obok Strefy NGO, była miejscem, w którym spotykały się osobiste historie różnych osób. To właśnie żywe książki – osoby należące do grup narażonych na uprzedzenia i dyskryminację – tego dnia chętnie dzieliły się swoimi doświadczeniami i historiami. Ich opowieści cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem. Wśród „Żywych Książek” znalazły się: osoba głucha, matka geja, osoba uzależniona od narkotyków, mężczyzna zmagający się z chorobą psychiczną czy osoba transpłciowa. Organizatorzy wskazują, że kluczowe było dla nich pokazanie, jak ważne są zrozumienie i szacunek dla wszystkich ludzi, stąd tak szerokie i zróżnicowane grono zarówno zaproszonych gości, jak i organizacji pozarządowych.

Warszawski Dzień Różnorodności zamienił plac Konstytucji w niezwykłe miejsce dialogu, wymiany poglądów, poznania się mieszkańców i mieszkanek Warszawy z osobami reprezentującymi przeróżne grupy mniejszościowe. Lambda Warszawa z radością włączyła się w organizowanie wydarzenia, ponieważ wiemy, jak bardzo zwykły kontakt z osobą z danej mniejszości potrafi zmienić jej postrzeganie z negatywnego na pozytywne – powiedziała Karolina Borowska, koordynatorka projektu.

O godzinie 10, a więc jeszcze przed rozpoczęciem działania Strefy NGO, w znajdującej się tuż obok księgarni, kawiarni i galeria sztuki najnowszej – MiTo rozpoczął się cykl wydarzeń edukacyjnych. Jako pierwsze odbyły się warsztaty architektoniczne, pozwalające poznać wystrój tradycyjnego ukraińskiego domu. Po nich dzieci wzięły udział w warsztatach o tolerancji. Następnie odbył się kurs piosenki żydowskiej, spotkanie poświęcone aseksualności a także pokaz zdjęć i filmów z dalekich podróży seniorów. Zwieńczeniem wydarzenia było wieczorne, nieformalne spotkanie uczestników wydarzenia i gości.