Vive Group przeprowadziła konferencję na temat gospodarki o obiegu zamkniętym

28 lutego 2019

Dotyczy firmy: Grupa VIVE,

„Gospodarka o obiegu zamkniętym – rozwiązania dla gminy w perspektywie 2025 r.”, odbywająca się pod patronatem Forum Odpowiedzialnego Biznesu, była pierwszą w Polsce konferencją dotycząca tematu zrównoważonego rozwoju i gospodarki o obiegu zamkniętym, poruszającą zagadnienia inicjujące nowy kierunek rozwoju odpowiedzialnego biznesu w Polsce. Prelegenci poruszyli kwestie związane z wdrożeniem GOZ, ekonomią wartości, zamówieniami publicznymi, selektywną zbiórką odpadów, w tym tekstylnych, ekoprojektowaniem. Forum Odpowiedzialnego Biznesu reprezentował Tadeusz Joniewicz, menedżer projektów FOB.

Konferencja odbyła się 27 lutego 2019 r., podczas jubileuszowych XX Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH i ENEX, w Targach Kielce. W myśl idei GOZ odpady stają się surowcami włączanymi ponownie do obiegu poprzez nowy produkt powstały w wyniku odzysku i recyklingu.  W imieniu partnera strategicznego, oficjalnego otwarcia Konferencji dokonała Agnieszka Servaas, Prezes Zarządu VIVE Management.

– Ze świadomością łączymy nasze kompetencje i umiejętności, aby wpływać na zmiany w środowisku naturalnym. Rozwój cywilizacji i technologii wspomaga nasze działania, a jednocześnie w degradujący sposób wpływa na to, co długofalowo daje nam życie. Wszystko, o czym dzisiaj mówimy, to niezbędna inwestycja w przyszłe pokolenia, dlatego mam nadzieję, że właściwa i owocna współpraca przyniesie w rezultacie pożądane efekty – przyznała Agnieszka Servaas, Prezes Zarządu VIVE Management.

Dbałość o prowadzenie inwestycji wspierających recykling oraz wdrażanie regulacji dotyczących przetwarzania, odzysku i ponownego wykorzystania odpadów generują potencjał do osiągania zysków dla polskiej gospodarki, przy jednoczesnej dbałości o środowisko naturalne. W wielu krajach, w tym w Polsce, opracowywane są „mapy drogowe” umożliwiające  transformację gospodarki w kierunku GOZ. Obejmują one propozycje i narzędzia, w tym modelowe rozwiązania biznesowe, służące przejściu od
gospodarki linearnej do gospodarki o obiegu zamkniętym, z uwzględnieniem wszystkich etapów cyklu życia.

Wyzwaniem obecnie jest opracowanie systemu wskaźników pomiarowych, umożliwiających ocenę postępu w transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym oraz wpływu gospodarki o obiegu zamkniętym na rozwój społeczno-gospodarczy na różnych poziomach.

– Mówiąc o GOZ, miarą, którą musimy absolutnie uwzględnić jest łańcuch wartości i cykl życia. Nie możemy rozpatrywać naszego przedsiębiorstwa „od bramy do bramy”, ale musimy być odpowiedzialni za to, jacy są nasi dostawcy (czy są przyjaźni dla środowiska), ale również brać pod uwagę to, jacy są nasi odbiorcy. Powinniśmy się czuć odpowiedzialni za to, kto odbiera nasze odpady i co z nimi robi. Transformacja w kierunku GOZ dotyczyć może każdego podmiotu, jednak jej finalny wymiar będzie mieć wpływ na poziom cyrkularności Polski oraz poszczególnych regionów. Istotne są szerokie konsultacje nauki, administracji z przedsiębiorcami i organizacjami pozarządowymi, aby wypracować wspólne wskaźniki dla kształtowania i realizacji strategii rozwojowych oraz polityk wspierających i ułatwiających
transformacje w kierunku GOZ – mówiła dr hab. Joanna Kulczycka, Prezes Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu.

Konferencja „Gospodarka o obiegu zamkniętym – rozwiązania dla gminy w perspektywie 2025 r.”, skierowana była do przedstawicieli samorządów, ludzi nauki i biznesu, pracowników firm i instytucji. Forum Odpowiedzialnego Biznesu reprezentował Tadeusz Joniewicz, menedżer projektów FOB, który wygłosił prelekcję pt. „Ekoprojektowanie; odpowiedzialność biznesu; zamykanie obiegu tekstyliów”. Wziął także udział w dyskusji panelowej dot. monitorowania gospodarki obiegu zamkniętego.

Źródło: mat. pras.