Uwaga na wyłudzenia „na wirusa” – oszuści wykorzystują epidemię

13 maja 2020

Dotyczy firmy: ING Bank Śląski,

Oszuści wykorzystują sytuację zagrożenia epidemicznego. Wyłudzają loginy, hasła do bankowości za pomocą fałszywych stron płatności. Próbują także wyłudzać pieniądze poprzez Facebooka np. podszywają się pod znajomych i proszą o zrealizowanie transakcji BLIK. ING Bank  Śląski przygotował szereg wskazówek, jak bronić się przed oszustami.

Jakimi metodami posługują się oszuści?

  1. Rozsyłają wiadomości SMS z linkami do fałszywych stron płatności. W SMS-ach rozpowszechniają informację o rzekomym blokowaniu pieniędzy na rachunkach bankowych w związku ze specustawą dotyczącą epidemii. Powołują się na działania Rządu, Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) lub powszechną akcję szczepień ochronnych. Pojawiają się również fałszywe SMS-y z Ministerstwa Zdrowia z informacją o wsparciu żywieniowym dla obywateli oraz o lekach na wirusa. Czasem działania są wyjątkowo podłe – oszuści podszyli się także pod portal charytatywny Siepomaga.pl i skopiowali stronę zrzutki na służbę zdrowia w związku z pandemią.
  2. Przejmują konta np. na Facebooku, a następnie proszą naszych znajomych o przelanie pieniędzy lub o kod BLIK, argumentując to nieszczęśliwym wydarzeniem. Popularnym scenariuszem jest wyświetlenie na Facebooku sensacyjnej wiadomości związanej z epidemią. Po kliknięciu użytkownik otrzymuje informację, że dostęp do materiału będzie możliwy po ponownym zalogowaniu się do Facebooku. Jednak to, co widzi użytkownik, nie jest prawdziwą stroną logowania do serwisu, a podszywającą się pod nią stronę, przez którą oszuści chcą zdobyć dane.
  3. Wyłudzają dane np. na paczkę przez rozsyłanie wiadomości z linkami, które prowadzą do stron, na których proszą o podanie Twoich danych np. pod pretekstem sprawdzenia statusu wysyłki paczki lub wygrania iPhona. W tytule takiej wiadomościach może pojawić się również hasło „Covid-19” tylko po to, by przyciągnąć uwagę użytykownika.

Jeśli klikniesz w link w SMS-ie lub zrealizujesz przelew albo przekażesz kod BLIK i zatwierdzisz transakcję w aplikacji bankowej  – Twoje pieniądze trafią do oszustów.

Metod wyłudzeń może być więcej. Oszuści cały czas tworzą nowe scenariusze działania.

Jak się bronić?

Zachowaj czujność. Stosuj się do tych zasad bezpieczeństwa:

  • zawsze zwracaj uwagę na adres strony internetowej, na której logujesz się lub wykonujesz płatności.
  • dokładnie czytaj treści SMS-ów od banku
  • jeśli znajomy prosi Cię na czacie o wysłanie pieniędzy BLIKIEM, zadzwoń do niego – upewnij się, że jego konto nie zostało przejęte przez oszustów.

Źródło: mat. pras.