Szóste miasto i pierwsza uczelnia państwowa z Kartą Różnorodności

24 kwietnia 2018

Urząd Miasta Łodzi i Uniwersytet Łódzki podpisały Kartę Różnorodności. To już siódmy samorząd i pierwsza uczelnia państwowa, które które zdecydowały się podkreślić swoje działania na rzecz upowszechniania różnorodności. Deklaracje o przeciwdziałaniu dyskryminacji i tworzenia otwartych na różnorodne potrzeby pracowników miejsc pracy, podpisali w imieniu instytucji: Hanna Zdanowska, Prezydent Łodzi i  profesor Antoni Różalski, Rektor Uniwersytetu Łódzkiego.

Przeczytaj treść Karty Różnorodności >>

– Zarządzanie różnorodnością to korzyści dla biznesu, innowacji produktowych i usługowych. To także, szansa współpracy z gronem  pracodawców, którzy podpisali już Kartę i wspólnie poszukują nowych rozwiązań. – powiedziała Marzena Strzelczak, dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Uroczyste podpisanie Karty Różnorodności odbyło się w Centrum Dialogu im. M. Edelmana. Miasto Łódź reprezentowała prezydent Hanna Zdanowska. Obecni byli także przewodniczący Rady Miasta w Łodzi Tomasz Kacprzak, przedstawiciele Rady Miasta oraz Joanna Skrzydlewska, członek zarządu Województwa Łódzkiego.

– W podpisaniu karty różnorodności ważne jest uświadomienie sobie, że różnimy się od siebie. Każdy z nas reprezentuje inne poglądy, wyznanie czy spojrzenie na otaczający świat. Nie jesteśmy jedną grupą, ale jednym wielkim społeczeństwem złożonym z wielu różniących się osób. Cieszę się, że będę miała przyjemność zwieńczyć to, co już w mieście wypracowaliśmy, czyli wzajemny szacunek – mówiła prezydent Hanna Zdanowska, zachęcając łódzkie firmy i instytucje do włączenia się w inicjatywę Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Kartę różnorodności podpisał także Uniwersytet Łódzki reprezentowany przez rektora Antoniego Różalskiego, który podkreślał, że włączenie się w inicjatywę potwierdza otwartość i tolerancyjność łódzkiej społeczności uniwersyteckiej.

– Uniwersytet Łódzki – największa uczelnia Polski Centralnej od lat podejmuje różnorodne działania, które wpisują się w społeczną odpowiedzialność organizacji. W 2016 r. otrzymaliśmy prestiżowe logo „HR Excellence in Research”, przyznane przez Komisję Europejską. To wyjątkowe wyróżnienie otrzymać mogą instytuty badawcze, uczelnie, przedsiębiorstwa lub organizacje finansujące badania, które do swoich wewnętrznych regulacji, wdrożą zasady Europejskiej Karty Naukowca i Kodeksu Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych. W listopadzie, w Ministerstwie Rozwoju podpisaliśmy Deklarację Społecznej Odpowiedzialności Uczelni, która podkreśliła jak ważne są dla nas poszanowanie i dbałość o różnorodne i wielokulturowe społeczeństwo – tłumaczył Rektor.

Poznaj aktualnych sygnatariuszy Karty Różnorodności >>

 

źródło: komunikaty prasowe