Światowy Tydzień Wody: Firmy muszą wychodzić poza własne działania, aby poprawić zarządzanie zasobami wodnymi

30 sierpnia 2018

W odpowiedzi na kryzys wodny i globalną Agendę na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030, GRI, wraz z wiodącymi ekspertami w zakresie zarządzania wodą, opracowało standard, który pomoże firmom zrozumieć, jak sposób korzystania z zasobów wodnych wpływa na środowisko i społeczności.

Dostęp do wody pitnej jest niezbędny dla życia i jest prawem każdego człowieka uznanym przez Narody Zjednoczone. Jednak miliony ludzi na całym świecie cierpią z powodu niedoboru wody, jej złej jakości oraz nieodpowiednich warunków sanitarnych. Firmy działające w regionach dotkniętych deficytem wodny ponoszą szczególną odpowiedzialność, powinny śledzić swój wpływ na stan zasobów, podejmując świadome decyzje i inicjując konieczne działania.

Zaktualizowany standard, GRI 303: Woda i ścieki 2018, kładzie nacisk na aktywne zarządzanie wpływem organizacji w kontekście obszarów (działów wodnych), na których działają. Standard ma podstawę w Celach Zrównoważonego Rozwoju, w szczególności w Celu 6 : „Zapewnić wszystkim ludziom dostęp do wody i warunków sanitarnych poprzez zrównoważoną gospodarkę zasobami wodnymi”.

Standard uwzględnia także perspektywę inwestora, wprowadzając informacje potrzebne do oceny narażenia przedsiębiorstw na ryzyka związane z wodą.

Brak dostępu do słodkiej wody dotyka ponad 40% globalnej populacji. W świecie, w którym PKB niektórych firm przewyższa PKB całych krajów, oczekuje się, że świat biznesu podejmie wyzwanie i przyczyni się do rozwiązania tych problemów. Celem zmienionego standardu wody jest pomoc firmom w raportowaniu, co jest ważne i gdzie jest to ważne, za pomocą wiarygodnych, opartych na danych wskaźników.

mówi Bastian Buck, Chief of Standards w GRI.

Jak zapewniają przedstawiciele GRI zmieniony standard pomoże firmom lepiej zrozumieć ich wpływ na zasoby słodkiej wody, szczególnie w obszarach, gdzie deficyt wodny jest już wysoki. Podnosi on wagę ujawniania informacji na temat zużycia wody – od wprowadzenia do obiegu do spożycia oraz  związanych z tym wpływów w całym łańcuchu wartości. Wpływ wywierany przez biznes na zasoby wodne w łańcuchach dostaw nie był jak dotąd raportowany.

Oczekuje się również, że firmy ujawnią, w jaki sposób woda, jako wspólny zasób, jest zarządzana i jak to zarządzanie odbywa się na poziomie lokalnym. Ilość wody odprowadzanej i zużywanej przez organizację oraz jakość jej zrzutów może wpływać na funkcjonowanie ekosystemów co z kolei może prowadzić do poważnych społecznych i ekonomicznych konsekwencji dla lokalnych społeczności.

Modułowe podejście do standardów GRI zapewnia terminowe i odpowiednie standardy raportowania

Po opublikowaniu standardów GRI w 2016 r., Standard dotyczący wody i ścieków jest pierwszym, wraz z GRI 403: BHP, który został zaktualizowany. Modularna struktura standardów GRI pozwala Globalnej Radzie Standardów Zrównoważonego Rozwoju (GSSB) regularnie aktualizować indywidualne standardy, w zależności od pilności i zapotrzebowania w terenie.

Grupą roboczą projektu normy wody i ścieków byli przedstawiciele wiodących organizacji zajmujących się gospodarką wodną, ​​takich jak World Resources Institute, WWF i Pacific Institute. Wliczono również członków z branży wydobywczej, napojów i tekstyliów; specjaliści odpowiedzialnego inwestowania (PRI ONZ); a także przedstawiciele CDP i SASB w celu zapewnienia dostosowania i zmniejszenia obciążeń sprawozdawczych dla firm.

Jako, że standardy GRI to najczęściej stosowane ramy sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju uważamy, że naszym obowiązkiem jest tworzenie wiarygodnych i solidnych standardów, tak aby firmy mogły mierzyć i raportować swój wpływ na ludzi i społeczeństwo. Informacje te trafiają do wewnętrznych procesów i informują o podejmowaniu decyzji – przyspieszając działania na rzecz zrównoważonego rozwoju.

podsumowuje Bastian Buck

GRI organizuje dwa internetowe seminaria internetowe w dniu 19 września, aby zaprezentować nowy standard i odpowiedzieć na pytania uczestników. Czytaj więcej i zarejestruj się tutaj >>

 

źródło: GRI