Skanska stawia na oszczędzanie energii i obniżenie wpływu na środowisko

8 lipca 2019

Dotyczy firmy: Skanska w Polsce,

Oszczędność energii na poziomie 20-30 proc. – to wynik badania budynków mieszkalnych na warszawskim Osiedlu Mickiewicza. Spółka mieszkaniowa Skanska stawia na rozwiązania obniżające zapotrzebowanie na energię i kontroluje wpływ swoich inwestycji na środowisko w całym cyklu ich życia, zaczynając już od momentu produkcji materiałów budowlanych.

Na zlecenie spółki mieszkaniowej Skanska, firma Go4Energy przeprowadziła analizy zapotrzebowania na energię budynków 3. etapu Osiedla Mickiewicza. W tym celu firma stworzyła modele numeryczne 3 budynków mieszkalnych budowanych w ramach tej inwestycji. W celu dokonania analiz porównawczych przygotowali również modele budynków referencyjnych, posiadające parametry wymagane przez prawo w Warunkach Technicznych. Dzięki temu oszacowali oszczędności zużycia energii pierwotnej na potrzeby ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, przygotowania CWU (ciepłej wody użytkowej) oraz oświetlenia wewnętrznego w budynkach rzeczywistych, względem budynków referencyjnych. Badanie zostało przeprowadzone przy wykorzystaniu oprogramowania EnergyPlus v. 8.9 opartego na metodzie dynamicznych symulacji energetycznych.

– Analiza wykazała, że zastosowane przez nas energooszczędne rozwiązania, idące znacznie dalej, niż obowiązujące normy, pozwolą na zmniejszenie zużycia energii pierwotnej na poziomie od 22,7 do 27,9 proc. w badanych budynkach na Osiedlu Mickiewicza. Jednocześnie Go4Energy przeprowadziło dla jednego z budynków na tym osiedlu analizę oceny cyklu życia (LCA) skoncentrowaną na badaniu poziomu emisji CO2 w perspektywie 10, 30 i 60 lat. Dzięki temu możemy skontrolować wpływ inwestycji na środowisko na każdym etapie jej istnienia – od produkcji materiałów budowlanych, przez użytkowanie budynku, aż po jego utylizację. Stale dążymy do minimalizacji tego wpływu wprowadzając kolejne innowacje i poszukując nowych rozwiązań dla wszystkich naszych inwestycji. Należy pamiętać, że głównym źródłem emisji gazów cieplarnianych, przede wszystkim CO2, jest produkcja energii. Tym samym im bardziej energooszczędny projekt realizujemy i oddajemy klientom w użytkowanie, tym mniejsze długookresowe emisje dwutlenku węgla on generuje – mówi Aleksandra Sokołowska, menadżer projektu w spółce mieszkaniowej Skanska.

Prowadząc kolejne inwestycje deweloper koncentruje się na zdrowiu przyszłych mieszkańców, a także dbałości o środowisko naturalne.

Nowy projekt Skanskiej został certyfikowany w BREEAM i uzyskało certyfikat o statusie Final (etap wykonawczy). Projekt charakteryzuje się nowoczesnymi i energooszczędnymi rozwiązaniami. Obudowa budynku posiada niski współczynnik przenikania ciepła. Jednocześnie dzięki dużym powierzchniom przeszkleń pomieszczenia mieszkalne są dobrze doświetlone. Mieszkania są wentylowane naturalnie z dodatkowymi wentylatorami wywiewnymi w kuchniach i łazienkach. Mechaniczne systemy obiegu powietrza zostały zaprojektowane w garażu, klatkach schodowych i pomieszczeniach technicznych. Ogrzewanie jest realizowane przez wodny system ogrzewania zasilany z węzła cieplnego miejskiej sieci ciepłowniczej z grzejnikami konwekcyjnymi jako urządzeniami końcowymi. Dodatkowo, w niektórych systemach wentylacji nawiewnej deweloper przewidział kanałowe nagrzewnice elektryczne. Ponadto w budynku zaprojektowano energooszczędne oświetlenie LED, z zastosowaniem zegara astronomicznego i czujników ruchu.

Źródło: mat. pras.