Rusza 3. edycja Santander Orchestra

24 sierpnia 2017

Dotyczy firmy: Santander Bank Polska,

Do 15 września br. trwają zapisy na Akademię Santander Orchestra. Młodzi muzycy, którzy zakwalifikują się do projektu, wezmą udział nie tylko w warsztatach masterclass, prowadzonych przez wybitnych muzyków orkiestrowych, ale także w wykładach dotyczących takich zagadnień jak prawo autorskie czy social media. Zajęcia potrwają do grudnia br. i będą odbywać się w Centrum Relacyjnym Banku Zachodniego WBK. Projekt Santander Orchestra realizowany jest przez Bank Zachodni WBK, partnera Forum Odpowiedzialnego Biznesu i Fundację Młodych Talentów MyWay wspólnie z Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. 

– Staramy się, aby zaangażowanie społeczne banku było wartościowe dla szerokiego grona odbiorców. Tak jest w przypadku naszych aktywności na polu kultury i sztuki. Wierzymy, że każdy powinien mieć do niej łatwy dostęp, bo to uczy otwartości, kreatywności, otwiera nowe perspektywy. Stąd projekt Santander Orchestra. Tworząc go, spojrzeliśmy na problem dostępu do muzyki przez pryzmat wschodzących talentów. Młodzi muzycy muszą przejść naprawdę trudną drogę, aby odnieść sukces i to właśnie na nich chcieliśmy się skupić. Zależy nam, aby dzięki Akademii z powodzeniem rozwinęli swój talent, a w przyszłości odnosili sukcesy artystyczne i zawodowe. Dlatego stawiamy na edukację praktyczną i teoretyczną, wykraczającą poza samą muzykę – mówi Katarzyna Meissner, dyrektor Biura Sponsoringu i Projektów Relacyjnych Banku Zachodniego WBK.

Teoria i praktyka kształtowania artysty

W poprzednich latach, projekt Santander Orchestra skupiał się głównie na przygotowaniu młodych muzyków do gry w orkiestrze symfonicznej, szczególnie podczas tras koncertowych. Tegoroczna edycja jest kierowana do szerszego grona odbiorców. Seria wykładów i warsztatów ma na celu przybliżenie młodym muzykom tych zagadnień, które są kluczowe dla powodzenia na polu artystycznym, ale i zawodowym. Uczestnicy będą mieli możliwość doskonalenia swoich umiejętności praktycznych w dziedzinie muzyki, jak również rozszerzenia edukacji o aspekty istotne z punktu widzenia prowadzenia i rozwoju ich kariery, często pomijane w toku tradycyjnego kształcenia artystycznego.

Podstawową częścią będą warsztaty masterclass, czyli seria lekcji indywidualnych prowadzonych przez wybitnych muzyków, w tym Jana Stanienda (skrzypce), Katarzynę Budnik-Gałązkę (altówka), Aleksandrę Rojek (obój), Arkadiusza Adamskiego (klarnet), Adama Krzeszowieca (wiolonczela), Andrzeja Krzyżanowskiego (flet), Krzysztofa Bednarczyka (trąbka), Tomasza Bińkowskiego (waltornia), Artura Kasperka (fagot) oraz Zdzisława Stolarczyka (puzon/tuba). Uzupełnieniem będzie seria wykładów teoretycznych, prowadzonych przez ekspertów w swoich dziedzinach, z zakresu prawa autorskiego, social media i public relations.

Zapisy online na warsztaty

Osoby zainteresowane udziałem w tegorocznej edycji Santander Orchestra mogą zarejestrować się na stronie www.santanderorchestra.com, gdzie dostępny jest również szczegółowy regulamin. W projekcie mogą wziąć udział osoby w wieku od 18 do 28 lat, które są studentami lub absolwentami uczelni muzycznej i mają specjalizację na jeden z instrumentów: skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas, flet, flet/piccolo, obój, klarnet, klarnet/klarnet basowy, fagot, fagot/kontrafagot, waltornia, trąbka, puzon, tuba, instrumenty perkusyjne. Uczestnictwo w wybranych zajęciach wiąże się z opłatą w wysokości 30 zł. Pierwszy wykład odbędzie się 30 września br., natomiast pierwszy warsztat masterclass – 21 października br.

Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie internetowejFacebooku.

Informacje o partnerach projektu:

O organizatorach:

MyWay Fundacja Młodych Talentów

Fundacja powstała w 2013 roku. Jej celem jest podejmowanie działań edukacyjnych na rzecz rozwoju młodych talentów w Polsce i zagranicą, wspieranie ich w budowaniu profesjonalnej kariery zawodowej. Fundacji zależy, by młode talenty rozwijały się i miały możliwość zaprezentowania się na największych i najbardziej prestiżowych scenach. By muzycy mogli to osiągnąć, Fundacja zapewnia profesjonalną i kompleksową pomoc w zakresie przygotowania i promocji młodego muzyka, wykorzystuje różne kanały, nowoczesne narzędzia komunikacji i uczy swoich podopiecznych, jak efektywnie z nich korzystać.

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Projekt unikatowy na skalę międzynarodową – pierwszy tego rodzaju ośrodek rozwijania młodych talentów muzycznych w Polsce i w Europie. Centrum jest miejscem spotkań utalentowanych artystów, młodych muzyków i znakomitych pedagogów oraz przestrzenią wymiany doświadczeń, wspólnej edukacji i rozwoju. Ideą powstania tego wyjątkowego obiektu było stworzenie warunków umożliwiających zarówno konfrontację z rówieśnikami, jak również kontakt z niekwestionowanymi autorytetami polskiego i europejskiego świata muzycznego. Centrum tętni muzycznym pulsem przez cały rok, zapraszając artystów i publiczność do udziału w koncertach, festiwalach, kursach, seminariach, spotkaniach i warsztatach muzycznych. W skład obiektu w Lusławicach wchodzą m.in. sala koncertowa mieszcząca 650 widzów, zespół dydaktyczny obejmujący sale do ćwiczeń indywidualnych i zespołowych, biblioteka oraz zespół pobytowy z częścią mieszkalną dla uczestników programów – pedagogów i młodych artystów. Architektura nowoczesnego obiektu Centrum harmonijnie komponuje się z otoczeniem i jest idealnym miejscem do twórczego działania.

źródło: materiały prasowe firmy