PZU mecenasem wystawy „Blask orderów w 100-lecie odzyskania niepodległości”

9 listopada 2018

Dotyczy firmy: PZU,

Polskie ordery i odznaczenia prezentowane będą od 9 listopada 2018 r. w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Wystawa, której mecenasem jest PZU – partner Forum Odpowiedzialnego Biznesu, przygotowana została z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i obejmuje blisko tysiąc obiektów, w tym mundury i dokumenty. 

Ordery i odznaczenia są najwyższą formą honorowej nagrody, którą obywatel może otrzymać od ojczyzny lub władcy. Przez stulecia towarzyszyły one dziejom państwa i narodu, świadcząc o ich aspiracjach i dążeniach.

Rozpoczynająca się ekspozycja w przekrojowy sposób ukazuje historię polskich orderów i odznaczeń od XVIII wieku do współczesności. W przestrzeniach Pałacu na Wyspie, Pałacu Myślewickiego i Podchorążówki od 9 listopada 2018 r. do 3 lutego 2019 r. ( w godz. 10.00-18.00) zaprezentowanych zostanie blisko tysiąc obiektów pochodzących z polskich i zagranicznych zbiorów, w tym ze słynnych europejskich muzeów, m.in. ze Staatliche Kunstsammlungen w Dreźnie, Muzeum Armii oraz Muzeum Legii Honorowej w Paryżu, Królewskiego Muzeum Armii i Historii Wojskowości w Brukseli, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie, Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Muzeum Narodowego w Warszawie. Eksponowane będą ordery i odznaczenia, mundury, dokumenty oraz portrety wybitnych Polaków, uhonorowanych za zasługi dla Polski.

Na wystawie zaprezentowane będą eksponaty od czasów króla polskiego, elektora saskiego, Augusta II. Najcenniejszymi prezentowanymi na wystawie eksponatami będą: Ordery Orła Białego, należące do garnituru diamentowego i rubinowego Augusta II, oraz szpada pochodząca z tegoż garnituru rubinowego, a także Order Orła Białego Józefa Wybickiego, twórcy Mazurka Dąbrowskiego, krzyż Orderu Virtuti Militari z numerem „1”, którym marszałek Józef Piłsudski odznaczył Lwów, oraz ordery po marszałku Ferdynandzie Fochu i Order Orła Białego papieża Jana Pawła II ze zbiorów Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie. Będzie można prześledzić także, jak zmieniające się odznaki orderowe i okoliczności ich nadawania dokumentowały skomplikowane dzieje Polski: od czasów zaborów i walki o niepodległość poprzez II RP, działalność władz polskich na obczyźnie i narzucony krajowi rząd komunistyczny aż po odzyskanie niepodległości, której symbolem stało się przekazanie przez ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie demokratycznie wybranemu prezydentowi RP insygniów Wielkiego Mistrza Orderu Orła Białego i Orderu Odrodzenia Polski.

Wystawa przybliży również historię poszczególnych znaków zaszczytnych: krzyży, gwiazd orderowych i medali. Znajdą się na niej także elementy strojów orderowych, dyplomy, legitymacje, oryginalne pudła i etui oraz zdjęcia i filmy.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie bogaty program edukacyjny skierowany do wszystkich grup odbiorców, w tym m.in. niedzielne warsztaty dyskusyjne, zajęcia edukacyjne dla szkół i przedszkoli oraz cykl wykładów. Bezpłatne oprowadzanie po ekspozycji odbywać się będzie w trzy kolejne soboty listopada, rozpoczynając od 10 listopada (godz. 11.00, spotkanie przed Pałacem na Wyspie).

Projekt „Blask orderów w 100-lecie odzyskania niepodległości” otrzymał Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczpospolitej Polski Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości oraz Patronat Honorowy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Osiem lat Mecenatu PZU dla Łazienek Królewskich

Już osiem lat, czyli od 2011 roku PZU wspiera Muzeum w zapewnieniu bezpieczeństwa ponad 3 milionom osób zwiedzających Łazienki Królewskie rocznie (czyli prawie 25 milionów w ciągu tych lat) oraz finansuje sprzęt niezbędny do działań prewencyjnych prowadzonych na 76 hektarach historycznego ogrodu oraz w 15 zabytkowych obiektach, gdzie eksponowane są kolekcje królewskie oraz dzieła sztuki.

Mecenat PZU pozwala Muzeum na znaczącą poprawę standardów w zakresie ochrony zbiorów przed pożarem, kradzieżą i innymi niebezpieczeństwami grożącymi ich zniszczeniem lub utratą. Dzięki wykonaniu najnowocześniejszych systemów zabezpieczeń możliwa jest organizacja ponad 300 wydarzeń rocznie, Muzeum swobodnie wypożycza obiekty z innych światowych muzeów, o czym dobitnie świadczy wystawa Blask orderów, na której zgromadzone są najdroższe odznaczenia czy choćby planowana w 2019 roku ekspozycja dzieła Rembrandta. Dzięki poprawie systemów bezpieczeństwa i wyposażeniu służb ochrony ogród Muzeum jest dostępny codziennie, kiedy inne muzea są już zamknięte, Łazienki Królewskie wciąż zapraszają na spacery a goście mogą się tu czuć bezpiecznie.

Muzeum posiada profesjonalne Centrum Monitoringu, a służby ochrony korzystają z nowoczesnego sprzętu m.in. z defibrylatorów, przenośnych kamer termowizyjnych, segwayów, pojazdów elektrycznych Melex. W ciągi ośmiu lat mecenatu PZU nastąpiła rozbudowa i przejście od analogowego do cyfrowego, całodobowego systemu monitoringu kluczowych miejsc w ogrodzie i obiektach (ponad 100 kamer), co umożliwia lepszą prewencję, a w przypadku zdarzeń pozwala na sprawną reakcję i udzielenie pomocy.

W celu poprawy bezpieczeństwa, w najważniejszych budynkach, gdzie znajduje się kolekcja królewska został wprowadzony System Indywidualnej Ochrony Zbiorów, czyli system niewidocznych barier i czujników, który pozwala na monitowanie położenia obiektów i zachowania zwiedzających. W ostatnim roku ze środków Mecenasa PZU został zakupiony i uruchomiany system klucza centralnego wraz z trzema depozytorami, co usprawniło pracę służ ochrony.

źródło: materiały prasowe firmy