Prawa człowieka w biznesie – nieprzemijająco ważny temat

26 marca 2013

Prawa człowieka stają się coraz ważniejszym aspektem społecznej odpowiedzialności biznesu, na co wskazują pojawiające się analizy międzynarodowych instytucji.

W wydanej w 2011 roku publikacji zatytułowanej UN Guiding Principles on Business and Human Rights, ONZ definiuje, co firmy i rządy powinny robić w kwestii łamania praw człowieka.  Unia Europejska zachęca do implementowania tych wytycznych przez firmy.

Prawa człowieka a MŚP

O nieprzemijającej wadze tematu praw człowieka w biznesie świadczy również najnowsza publikacja Komisji Europejskiej akcentująca rolę małych i średnich przedsiębiorstw („Moja firma a prawa człowieka. Przewodnik po prawach człowieka dla małych i średnich przedsiębiorstw”). Publikacja ta jest swoistego rodzaju przewodnikiem dla firm z sektora MŚP, pokazującym jak w praktyce wprowadzić w życie zasady poszanowania praw pracownika oraz innych interesariuszy, z którymi firma ma do czynienia. Jak pisze Joanna Drake we wprowadzeniu do publikacji: „wiemy, że ogromna większość właścicieli i menedżerów mniejszych firm stara się okazywać szacunek swoim pracownikom, a także innym osobom, z którymi stykają się w działalności biznesowej. Na nowoczesnym rynku taka postawa jest jednym z wyznaczników doskonałego, konkurencyjnego przedsiębiorstwa”.

Początek przewodnika został poświęcony ogólnie zagadnieniu poszanowania praw człowieka. Drugi rozdział przedstawia sześć kroków, które należy podjąć, żeby poznać ryzyko związane z naruszaniem praw człowieka, unikać takich zagrożeń, a także wiedzieć, jak postępować w przypadku wystąpienia nadużycia. Trzeci rozdział ukazuje 15 zdarzeń z funkcjonowania przedsiębiorstwa. Do każdego z nich dodany został zestaw pytań, pozwalający przeciwdziałać naruszeniom praw człowieka. W kolejnych częściach publikacji czytelnik znajdzie przykłady niekorzystnego oddziaływania na prawa człowieka, a także odniesienia do innych źródeł wiedzy.

Jednym z elementów projektu promowania praw człowieka w MŚP są także fillmy, do obejrzenia również w języku polskim.

Komisja przygotowała również broszurę przedstawiającą pięć przykładów praktyk dla sektora MŚP De-mystifying Human Rights for Small and Medium-sized Enterprises, wśród których znalazła się również polska firma StartPeople.

KE a dalsze prace

Obecnie Komisja Europejska wspiera proces opracowania wytycznych praw człowieka dla trzech sektorów biznesu: zatrudnienia i agencji rekrutacyjnych, ICT / telekomunikacja, ropy naftowej i gazu. Wytyczne będą zgodne z UN Guiding Principles on Business and Human Rights, i mają zostać zakończone do końca kwietnia 2013 roku.

Źródło: Komisja Europejska