Prawa człowieka – obszary ISO 26000 w raporcie „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”

27 kwietnia 2017

11 praktyk nowych i 16 długoletnich (realizowanych przez 23 firmy) znalazło się w obszarze prawa człowieka. Są to liczby zbliżone do ubiegłorocznej edycji. Obserwujemy również kontynuację trendów i tematów w obszarze. Firmy podejmują inicjatywy na rzecz równouprawnienia oraz wsparcia i aktywizacji kobiet. Zwykle odbywa się to przez organizację dodatkowych zajęć bądź szkoleń skierowanych do tych grup. Są to bardzo cenne i ciekawe praktyki, bezpośrednio wpisują się one w tematykę 5. Celu Zrównoważonego Rozwoju. Szczególnie kibicować należy takim rozwiązaniom, które poza „miękkimi” narzędziami, jak szkolenia, networking, mentoring, wprowadzają „twarde”, policzalne cele, np. zwiększenie do 30% liczby kobiet wśród kadry menedżerskiej.

Pobierz raport

Najpopularniejszym tematem w tym obszarze pozostaje różnorodność. Podejmowane są działania mające na celu określenie struktur i ram zarządzania różnorodnością, a także budowanie wspierającej je infrastruktury. Na szczególną uwagę zasługują projekty ukierunkowane na konkretne grupy, w szczególny sposób narażone na dyskryminację. Opisane są praktyki wspierające osoby z niepełnosprawnościami czy pracowników LGBT.

Poznaj Kartę Różnorodności

Firmy podejmują też działania mające na celu tworzenie systemów zapobiegających dyskryminacji w miejscu pracy. Należą do nich polityki antydyskryminacyjne i antymobbingowe, a ich wprowadzenie w firmie często wsparte jest kampanią informacyjną oraz dedykowanymi szkoleniami.

Jednym z narzędzi wspierających zapobieganie dyskryminacji w miejscu pracy jest Karta Różnorodności − program koordynowany w Polsce przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu od 2012 r. W 2017 r. Karta poszczycić się może ponad 160 sygnatariuszami, a największym wydarzeniem promującym wiedzę z zakresu różnorodności będzie Ogólnopolski Dzień Różnorodności, z konferencją w Warszawie 24 maja, której temat przewodni stanowi zarządzanie wiekiem.

źródło: raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” 2016