Zbadano postępy w realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju

10 maja 2017

Trzy dekady po opublikowaniu przez tzw. Komisję Brundtland raportu „Our Common Future” (Wspólna przyszłość) specjaliści ocenili postęp działań jakie wspólnota międzynarodowa podjęła w kwestii zrównoważonego rozwoju, jako niewystarczający. Organizacja SustainAbility postanowiła zbadać gdzie dokładnie są robione błędy, kto jest za nie odpowiedzialny i gdzie należy szukać szans na poprawę sytuacji i przyspieszenie procesu osiągnięcia rozwoju zrównoważonego. W opublikowanym raporcie „GlobeScan” / SustainAbility Survey (GSS) organizacja skoncentrowała się na zbadaniu postępów osiągniętych w ramach realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs lub Global Goals).

Cele zostały uzgodnione przez państwa członkowskie ONZ wraz ze społeczeństwem obywatelskim i biznesem dopiero w 2015 r., więc oczekiwane postępy są odpowiednio ograniczone.

POBIERZ RAPORT

Co wynika z badania

Poproszono ponad 500 specjalistów z zakresu zrównoważonego rozwoju o ocenę postępów we wdrażaniu każdego z 17 celów ONZ, uszeregowanie ich pod względem pilności osiągnięcia i podzielenie się wiedzą na temat realizacji priorytetów we własnych organizacjach. Eksperci jednogłośnie zgodzili się, że dotychczasowe działania społeczeństwa w zakresie wdrażania rozwoju zrównoważonego zarówno ogólnie jak i przyglądając się konkretnie tematowi SDGs nie są zadowalające.

Najgorzej ocenione zostały postępy w osiągnięciu celów 1, 5 i 14 (Koniec z ubóstwem, Równość płci i Życie pod wodą). Za najważniejsze dla ogólnego postępu i trwałego rozwoju uznano natomiast, działania na rzecz klimatu, poprawę jakości edukacji oraz odpowiedzialną konsumpcję i produkcję.  Jako najbardziej postępowe w realizacji celów postrzegane są organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy społeczni oraz Organizacja Narodów Zjednoczonych. Najwięcej krytyki zebrały rządy krajowe i sektor prywatny.

Są też pozytywne wnioski. Badanie wykazało rozwój współpracy na rzecz osiągnięcia Celów Zrównoważonego Rozwoju, których  publikacja pomogła przedstawicielom biznesu usystematyzować ich działania w kierunku rozwoju zrównoważonego.

Według pytanych ekspertów firmy zaczynają widzieć także materialny potencjał jaki ze sobą niosą SDGs, a nie postrzegają je wyłącznie jako obowiązek wynikający z nacisków wewnętrznych i zewnętrznych lub ze względu działania konkurencji.

Według autorów publikacji, wyniki badań wskazują na złożoność problemów związanych z osiąganiem zrównoważonego rozwoju, które stoją przed globalną społecznością i pilną potrzebę nowych form przywództwa, mogących zapewnić nowe systemy i modele biznesowe.