Pierwszy miejski Hackathon programistyczny z ekspertami Grupy VIVE

22 czerwca 2018

Dotyczy firmy: Grupa VIVE,

Kieleccy entuzjaści kodowania i tworzenia aplikacji mobilnych oraz webowych spotkali się na pierwszym miejskim Hackathonie w dniach 15 – 16 czerwca w Targach Kielce. Partnerem głównym wydarzenia była Grupa VIVE – jeden z największych pracodawców w regionie.

VIVE Textile Recycling nie tylko ufundowała prezenty dla wszystkich uczestników imprezy, gadżety sportowe dla wyróżnionego zespołu, ale również zapewniła komercjalizację projektu oChotniK oraz praktyki dla wybranych uczestników. W trakcie wydarzenia spółka wspierała też zespoły młodych koderów wiedzą merytoryczną. Mentorami z ramienia Grupy VIVE byli programiści i przedstawiciele marketingu oraz HR. W jury zasiedli Dariusz Dubielis, Dyrektor Informatyki firmy oraz Ewelina Rozpara, Rzecznik Prasowy Grupy VIVE.

Wsparcie młodych, dynamicznych uczniów szkół średnich i studentów o kreatywnych umysłach chcących rozwijać siebie, swoje umiejętności w IT jest wartością samą w sobie, a udział w takich wydarzeniach jak miejski Hackathon, jest dla nich wyjątkową możliwością sprawdzenia umiejętności w praktyce. – powiedział Dariusz Dubielis, dyrektor Informatyki Grupy VIVE, zasiadający w jury.Większość z nich po raz pierwszy w tak szerokim gronie, bo obecnych było 170 uczestników, publicznie pokazało to co już potrafi. Impreza pomaga też tworzyć nowoczesny wizerunek Kielc, jako miejsca z pomysłem, rozwijającego się technologicznie i biznesowo. To pomoże zatrzymać w regionie młodzież wybiegającą myślą poza utarte ścieżki i budować silne gospodarczo miasto.

Hackathon Idea Kielce, którego organizatorem były Urząd Miasta Kielce oraz Idea Kielce, to 40-godzinny maraton programistyczny, w trakcie którego zespoły młodych pasjonatów programowania, wykorzystując otwarte dane miasta, tworzyły aplikacje mogące pozytywnie wpłynąć na poprawę jakości życia mieszkańców. Projekty miały wpisać się w ideę smart city – w innowacyjny sposób pomóc rozwiązać problemy z obszaru dostępności przestrzeni publicznej, monitorowania i zużycia energii, bezpieczeństwa, mobilności czy współpracy w komunikacji społecznej.

Grupa VIVE, od lat chętnie angażująca się w szereg inicjatyw wspierających społeczności lokalne, edukująca rynek na temat ochrony środowiska i recyklingu tekstyliów oraz patronująca edukacji młodzieży, została partnerem wydarzenia. Prężnie działający dział IT zaangażował się w pomysł, nie tylko dołączając do jury, ale też oferując wiedzę programistów jako mentorów, którzy na co dzień rozwijają i zajmują się utrzymaniem systemów IT opartych na bazach danych SQL. Grupę tworzyli – Mirosław Michta, Mirosław Chatys, Norbert Grabalski, Rafał Kos, Grzegorz Żurek, Marcin Malicki. Ekspertami z obszaru biznesowego firmy byli Jan Białek, specjalista ds. Marketingu Online i Digital, Joanna Krzywda, specjalista ds. kadr i płac oraz Ewelina Rozpara, Rzecznik prasowy Grupy VIVE.

– W trakcie maratonu programistycznego skoncentrowaliśmy się na opiece merytorycznej dla zespołów. Pomagaliśmy nie tylko w tworzeniu kodu z jak najmniejszą ilością błędów, ale również w wyborze i dopracowaniu pomysłu oraz przygotowaniu prezentacji projektu przed jury. – powiedział Marcin Malicki, kierownik produktu IT. – Chętnie podzieliliśmy się wiedzą popartą latami doświadczeń zdobytych w branży technologicznej.

Joanna Krzywda, specjalista w Dziale Personalnym dodała – Zaskoczyły mnie wygenerowane pomysły. Młodzi ludzie potrafili opracować aplikacje pomocną w podjęciu decyzji o wyborze szkoły ponadgimnazjalnej, rezerwacji sali sportowej w miejskich obiektach lub powiadamianiu służb miejskich o zagrożeniach.

Grupa VIVE, oprócz nagrodzenia komercjalizacją aplikacji pomagającej zaangażować się w wolontariat w mieście, zaoferowała trzem wyróżniającym się zespołom odbycie praktyk w firmie. Dla uczestników ufundowała również nagrody rzeczowe w postaci power banków oraz toreb z melanżowego filcu, które wyprodukowane zostały wyłącznie z materiałów pochodzących z recyklingu oraz bez zużycia wody. Torby zaprojektował znany projektant mody Mariusz Przybylski, a wyprodukowała VIVE Textile Recycling. Nad ekologicznym charakterem produktu czuwała organizacja chroniąca naturę – WWF Polska. Wyróżnienie gadżetami klubu szczypiornistów VIVE Kielce, trafiło do drużyny, która zaprojektowała aplikację umożliwiającą rezerwację obiektów sportowych na potrzeby gier zespołowych.

Partnerzy główni wydarzenia to Grupa VIVE, Targi Kielce, Smart Factor, Energy Factor i Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach. Uczelnie kieleckie, których absolwenci są cenionymi specjalistami w IT (Politechnika Świętokrzyska, Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego i Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipskiego) również dołączyły do tego grona.

Źródło: Materiały prasowe