Petrochemia ma przyszłość

28 listopada 2019

Dotyczy firmy: Grupa Orlen, Orlen,

Żyjemy w świecie zdominowanym przez plastik, bo prawie wszystko, czego używamy na co dzień, jest zrobione z tego tworzywa lub zawiera jego elementy. Nagromadzenie plastikowych odpadów jest problemem ekologicznym i społecznym, którego rozwiązanie nie jest proste i wymaga czasu.

Poziom emocji, jakie wywołują plastikowe śmieci, rośnie szybciej niż poziom wiedzy na temat tego, jak odpowiednio je zagospodarować z korzyścią dla środowiska i klimatu. Jednak wiedza na temat petrochemii – szybko rozwijającej się̨ gałęzi przemysłu – ma dość hermetyczny charakter.

PKN ORLEN postanowił podzielić się specjalistyczną wiedzą na ten temat i skierować dyskusję na właściwe tory, bowiem intuicyjne rozwiązania, jak zakazanie produkcji plastiku są tylko pozornie korzystne. Dziś wiemy już, że plastiku nie da się wyeliminować z wielu dziedzin życia i gospodarki, dlatego rozwiązaniem jest jego wielokrotne użytkowanie, odpowiednie zagospodarowanie i recykling. PKN ORLEN podkreśla, że polska petrochemia ma przyszłość, a jako jeden z najważniejszych sektorów krajowej gospodarki powinna być rozwijana, chociażby dzięki inicjatywom takim jak Program Rozwoju Petrochemii z budżetem ponad 8 mld PLN do 2023 roku. Jednocześnie firma jest świadoma problemu zanieczyszczenia środowiska, dlatego realizuje projekty takie jak  na przykład rozwój punktów ładowania samochodów eklektycznych, czy produkcja bio-glikolu propylenowego.

Więcej informacji w raporcie PKN ORLEN „Petrochemia ma przyszłość”, który jest dostępny tutaj.