ORLEN największym w Polsce dystrybutorem produktów sprawiedliwego handlu

1 października 2019

Dotyczy firmy: Grupa Orlen, Orlen,

PKN ORLEN jest największym dystrybutorem kawy Fairtrade w Polsce. Rocznie sprzedaje ok. 14,5 miliona litrów certyfikowanego napoju, czyli średnio 93 kubki na minutę. Kawa z certyfikatem sprawiedliwego handlu jest dostępna także na stacjach koncernu w Czechach, na Litwie i Słowacji. We wszystkich tych krajach mleko dodawane do kawy pochodzi od polskich producentów a papier do produkcji kubków – z certyfikowanych źródeł.​

– Znak Fairtrade, widoczny na każdym kubku kawy dostępnej w punktach Stop Cafe, jest gwarancją tego, że drobni producenci i pracownicy plantacji otrzymali za swoją pracę uczciwe wynagrodzenie, a także mają zagwarantowane odpowiednie warunki socjalne. Kupując kawę na ORLENIE dokładamy swoją cegiełkę do budowy bardziej sprawiedliwego świata. Teraz możemy zyskać także coś dla siebie. Do 23 października kupując 2 kawy z kuponem w aplikacji mobilnej lub na vitay.pl otrzymamy 200 punktów w programie VITAY – powiedział Wojciech Muszyński, Dyrektor Wykonawczy ds. Sprzedaży Detalicznej PKN ORLEN.
Kawa to drugi po ropie naftowej najcenniejszy towar w globalnej gospodarce. Eksperci szacują, że światowy rynek kawy generuje nawet 200 miliardów dolarów zysku rocznie.
– Niestety przeciętne zarobki drobnych producentów pozostają na tym samym poziomie od dwudziestu lat. Biorąc pod uwagę wzrost kosztów życia i produkcji, rolnicy stają się faktycznie coraz biedniejsi. Działając na zasadach sprawiedliwego handlu, system Fairtrade pomaga drobnym producentom kawy wyjść z ubóstwa i zapewnić swoim rodzinom godziwe warunki życia. Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania takich firm jak PKN ORLEN – dodaje Andrzej Żwawa, Prezes Zarządu Fairtrade Polska.
Rolnicy sprzedający kawę na zasadach Fairtrade otrzymują za nią co najmniej cenę minimalną i dodatkową premię Fairtrade. Cena minimalna Fairtrade chroni ich na wypadek nagłych spadków cen kawy na nowojorskiej giełdzie. Obecnie cena minimalna Fairtrade jest o około 40% wyższa od ceny giełdowej. Premia Fairtrade to dodatkowe środki wypłacane spółdzielni producentów, które mogą być inwestowane w modernizację produkcji i poprawę lokalnej infrastruktury. Decyzje o przeznaczeniu premii podejmowane są demokratycznie przez wszystkich rolników zrzeszonych w spółdzielni. Działając w ramach spółdzielni, rolnicy zyskują lepszą pozycję negocjacyjną i łatwiejszy dostęp do środków produkcji.