Orange walczy z kradzieżami danych ze smartfonów

26 lutego 2019

Dotyczy firmy: Orange Polska,

Orange stworzyła specjalne zabezpieczenie CyberTarcza, celem którego jest zapobieganie atakom hakerów i kradzieży danych osobowych bez jednoczesnego obciążania pamięci i baterii urządzenia. 

Według statystyk Orange Polska, w ubiegłym roku liczba zagrożeń mobilnych wzrosła aż o 85 procent. Jak podkreśla ekspert Orange Polska, jedną z głównych przyczyn tego zjawiska jest brak specjalnego oprogramowania chroniącego smartfony od ataków hakerskich na urządzeniach. Użytkownicy rzadko decydują się na dodatkową ochronę smartfonów. Tylko co piąty instaluje na swoim urządzeniu płatne programy zabezpieczające.

– Temat programów antywirusowych na smartfony jest kontrowersyjny i często dyskutowany przez producentów oprogramowania oraz systemów operacyjnych. Istotnie odróżniają się one od tych, które stosujemy na komputerach stacjonarnych. Chcąc chronić zasoby naszych smartfonów takie jak pamięć czy bateria, dyskusyjne jest to, na ile takie oprogramowanie ma sens – mówi Przemysław Dęba, dyrektor bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych Orange Polska.

Firma Orange wprowadziła dla swoich klientów usługę CyberTarcza. Jest to zabezpieczenie, którego nie trzeba instalować w smartfonie, ponieważ działa w sieci operatora, dzięki czemu nie obciąża pamięci i baterii urządzenia. Blokuje wejścia na niebezpieczne lub fałszywe strony oraz uniemożliwia zostawienie na nich swoich danych. Zapobiega też atakom malware i ransomware.

– Nawet jeżeli mamy zainfekowany telefon i jest na nim zainstalowana złośliwa aplikacja, CyberTarcza nie pozwoli się jej skomunikować z tzw. centrum dowodzenia botnetu. To de facto unieszkodliwi złośliwe oprogramowanie – wyjaśnia Przemysław Dęba.

Jak zaznacza ekspert, mobilna CyberTarcza nie jest aplikacją, ale usługą. Po jej aktywowaniu użytkownik zyskuje dostęp do panelu, w którym znajdują się m.in. raporty i statystki dotyczące zdarzeń wpływających na bezpieczeństwo. Może sprawdzić, czy i jak często smartfon był celem ataków albo czy sam próbował wejść na fałszywą stronę. Na portalu CyberTarczy każdy może dostosować ochronę do potrzeb firmy lub rodziny. Jest możliwość zdefiniowania blokady konkretnych stron internetowych czy kategorii np. takich jak hazard, treści dla dorosłych, gry sieciowe czy portale społecznościowe. Można też ustalić określone godziny, gdy urządzenie będzie mieć dostęp do internetu.

Źródło: biznes.newseria.pl